Back to top

У Сарнах піротехніки успішно знешкодили 250-кілограмову бомбу

Автор фото Василь Сосюк.

Звичайне поліське обійстя в райцентрі стало епіцентром надзвичайної події. Тут жила впродовж років одна родина, народжувались діти, змінювались покоління, розбудовували дім, і усе це відбувалось у безпосередній близькості до страшної сили вибухового пристрою – величезної авіаційної бомби німецького виробництва, яка пролежала поблизу будинку з часів Другої світової війни.

Зрозуміло, що загарбники воліли влучити в залізничні колії, що на відстані 150 метрів. А розірватись бомба могла будь-якої миті, страшно й подумати, якої біди накоїла б.
Цієї осені господарі вирішили збудувати підвальне приміщення, й будівельники 7 жовтня надвечір на глибині 2 метрів натрапили на несподівану знахідку, яка настрахала сотні жителів навколишніх вулиць і весь район. Бо ж не жарт – 250 кілограмів металу з вибухівкою. Причому, жоден фахівець, компетентний у сфері вибухових пристроїв, не міг передбачити, як поведе себе бомба, що пролежала в землі понад шість десятиліть. Її обстежили спеціалісти й дійшли висновку: транспортувати неможливо, бо від найменшого струсу вибух міг пролунати будь-якої миті й зона ураження осколками поширилася б на 1200 метрів.
Штаб з ліквідації небезпечного предмета працював цілодобово в приміщенні райдержадміністрації. Унікальність і надзвичайна складність ситуації полягала в тому, що ніколи раніше на території Рівненщини схожу знахідку – відгомін війни, яких немало виявляли до цього, - не знешкоджували на місці, та ще й у густонаселеному мікрорайоні міста. Запланували низку заходів, направлених на захист населення й споруд від наслідків вибухових робіт, які призначили на 12 жовтня. Евакуювали 2725 чоловік, це - жителі 324 будинків (1185 осіб), 220 відвідувачів і працівників 2 дитячих садочків, співробітників 50 установ, організацій, підприємств, закладів торгівлі та складів, 2 училищ (1382 особи). В лікувальних закладах надали прихисток хворим, інвалідам, одиноким жителям зони евакуації. Організували оповіщення населення про дії під час надзвичайної ситуації. Провели тимчасове відключення енергопостачання, води та газу.
У виконанні підготовчих, піротехнічних робіт та евакуації людей задіяли півтори сотні працівників підрозділів МНС, правоохоронних органів, районних служб життєзабезпечення та до 20 одиниць спеціалізованої техніки. Виважено продумали кожен крок. Викопали яму глибиною до 6 метрів, встановили в ній захисні щити та бруси. Перемістивши туди небезпечну знахідку, засипали піском, який залили водою, довкола вирили сейсмічні траншеї для погашення вибухової хвилі, що, все ж таки, прокотилася містом, наче невеликий землетрус. На спорудження об’єкту використали десятки тонн піску та 12 тонн води. Як результат - не постраждала жодна споруда.
І як тільки саперно-технічні служби здійснили вибух (а це основна складова оперативних дій), голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук повідомив: «Операція пройшла добре, навіть, дуже добре. Фахівці рятувальних служб діяли чітко й злагоджено. Безмежно вдячний усім, хто доклав зусиль до успішного знешкодження небезпечного предмету. Зазначу, що в умовах надзвичайної ситуації поруч із рятувальниками та правоохоронцями оперативно й кваліфіковано спрацювали голова райради Микола Драганчук, міський голова Сергій Євтушок, медичні служби району, залізничники під керівництвом начальника станції Сарни Олександра Жовтяка, організації «Південьшляхбуд», «Райдуга» (керівники Леонід Нечай та Антон Василець), сільськогосподарський ліцей (директор Микола Морозюк) та приватні підприємці Віталій Пітель, Борис Цвяк, Олександр Поляков, Леонід Турчик. А також служби енерго-, водо-, газопостачання».
Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення облдержадміністрації Віктор Симонюк, який керував діями із знешкодження бомби, після завершення усіх клопотів тривожного дня позитивно відзначив взаємодію районної, міської влади та рятувальників і міліції, а також зазначив, що найскладніше було знайти порозуміння з населенням, яке проживає в небезпечній зоні, бо мешканці деяких будинків не хотіли покидати своїх обійсть і довелося докласти чимало зусиль, щоб їх переконати.
Керівник групи піротехнічних робіт УМНС в області Олег Нікончук розповів, що розрахунки, які провели на місці події, погодили в Міністерстві надзвичайних ситуацій. А хвилювалися піротехніки найбільше з того приводу, що не були впевнені, чи правильно визначили тип вибухового матеріалу всередині бомби. Та успішно проведена операція підтвердила, що вибрана тактика була правильною.
Вибух пролунав вчора о 16 годині 30 хвилин. Наразі всі тривоги минули. Спогад про пригоду, яка спіткала жителів поліського містечка, а завдяки роботі телевізійників стала широко відома в Україні та за її межами, назавжди залишиться в історії місцевого життєпису. Відрадно, що супутниками цих днів були злагодженість, порозуміння, доброзичливість, тактовність посадовців, керівників різних рівнів, охоронців спокою й порядку та жителів Сарненщини. Це було випробування й складний іспит на готовність до дій у непередбачених обставинах.
Віра ШАШУК.

Новини: 

Схожі матеріали

Відомо, що найдорожче, що є в людини – це її власне життя. З маленького віку в сім’ях, шкільних закладах, на сторінках газет, по радіо та телебаченню...
Давно відгриміли вибухи снарядів і мін, що розривали землю, розсипаючи величезну кількість осколків, несучи смерть і каліцтва для людей. І хоча вже...
Усе сильніше припікає сонечко. Після напруженого дня люди поспішають до озер і річок, часто забуваючи про небезпеку. За статистикою, щороку на...
На щастя, «свинячий грип», епідемію якого оголосили в Україні, до Сарн не дістався. Епідеміологічна ситуація в районі, як запевняють медики та...
Ситуація із захворюванням на грип у районі залишається напруженою. На початку тижня переступили епідемічний поріг. Отож зросла ймовірність ще одного...