Back to top

Використання інформаційних технологій у роботі публічно-шкільних бібліотек Сарненщини (перший рік співпраці з програмою «Бібліоміст»)

Сучасна бібліотека - це не тільки сховище паперових документів, а й власник новітніх інформаційних ресурсів і технологій. 30 вересня минулого року чотири книгозбірні Сарненщини (центральна районна масова бібліотека для дорослих смт. Клесів, публічно-шкільна с. Костянтинівна та с. Немовичі), гостинно відкрили двері бібліоінтернетів для жителів місцевих громад, ставши переможцями проекту «Організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» від програми «Бібліоміст»

. Загалом переможці отримали комп’ютерне обладнання на загальну суму 76948,74 грн. Чи змінилося життя бібліотеки за рік роботи в програмі «Бібліоміст»? Чи змінилось ставлення пересічного жителя місцевої громади до бібліотеки? Чи допомагають нові інформаційні технології зламати стереотип звичної для більшості населення бібліотеки та бібліотекаря?
Сарненська центральна районна книгозбірня вже майже десять років надає можливість для жителів громади користуватися безкоштовними Інтернет-послугами, спочатку завдяки гранту Посольства США в Україні LEAP, а тепер - програмі «Бібліоміст». Усі комп’ютерні послуги книгозбірня надає на базі відділу автоматизації бібліотечних процесів. До послуг користувачів відділу - 5 комп’ютерів, сканери, кольорові та чорно-білі принтери, мультимедійний проектор, кольоровий принтер формату А-3. Вільним доступом до Інтернету користуються різні верстви населення: учні, студенти, молодь, вчителі, лікарі, безробітні, підприємці, пенсіонери та ін. Кожен бажаючий може ефективно використовувати сучасні інформаційні технології для задоволення своїх потреб, стати активним учасником соціальних мереж, завести електронну скриньку та отримувати листи.
Дуже популярною формою спілкування між людьми, які живуть на відстані, стали Скайп-спілкування. Користувачі бібліотеки, а це ж знову в основному люди похилого віку, які не мають вдома комп’ютерної техніки, або не користуються самостійно Інтернет-технологіями, приходять до книгозбірні, з нашою допомогою знаходять своїх рідних і спілкуються з ними за у програмі Скайп. Це дає змогу користувачам віртуально зустрічатися зі своїми рідними та друзями в різних країнах світу: Канаді, Польщі, Бразилії, Азербайджані, США, Прибалтиці, Далекого Сходу (Росія), Німеччині, Італії. А коли люди не бачилися декілька років – це дуже зворушливі зустрічі.
У відділі автоматизації бібліотечних процесів проводять активні заходи щодо підвищення кваліфікації спеціалістів книгозбірень району. Так, розробили програму навчання «Комп’ютерні технології в діяльності публічно-шкільних бібліотек». За період 2010 - першої половини 2011 років навчання пройшли 30 фахівців. Бібліотекарі знайомилися з пошуковими системами Інтернету, підбирали матеріали для вебліографічних списків, проводили підбір, друк, сканування документів, навчалися описувати документи в програмі ІРБІС. 10 працівників публічно-шкільних бібліотек району у вересні-листопаді 2010 року навчались в обласному навчально-тренінговому центрі.
Сарненська книгозбірня є учасником програми сприяння Парламенту ІІ. При ній з вересня 2010 року почав діяти пункт доступу громадян до інформації, де жителі місцевої громади мають можливість отримати інформацію органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись і впливати на законодавчий процес. Пункт доступу громадян створено при секторі інформаційно-бібліографічної роботи та електронних каталогів відділу автоматизації бібліотечних процесів. Для цього в приміщенні бібліотеки виділене окреме, зручне для відвідувачів місце, де представлено папки-накопичувачі центру регіональної інформації, матеріали з питань діяльності державних установ та інших організацій, ДБА бібліотеки. Черговий бібліограф, маючи доступ до ресурсів Інтернету та віддалених баз даних, оперативно реагує на запити користувачів.
Обласна бібліотека створила сайт «Обласний інтерактивний форум», де постійно обговорюють актуальні питання життєдіяльності місцевої громади та публікують звернення соціально незахищених верств населення, молоді, інтелігенції до органів державної та виконавчої влади. Останнім часом Сарненська ЦРБ стала учасником справжнього комунікативного майданчика для он-лайнового спілкування громади з владою, відкриваючи шлях до розбудови демократичного суспільства. Так з червня 2010 по вересень ц.р. на базі відділу автоматизації бібліотечних процесів провели 10 інтерактивних заходів за участю працівників райдержадміністрації, районної та міської рад, прокуратури, районного відділу внутрішніх справ, відділів освіти, охорони здоров’я, культури й туризму, у справах сім’ї, молоді та спорту РДА, а також бібліотечних працівників району, молоді, незахищених верств населення. Теми он-лайн форумів були різні: «Що таке суверенітет?», «Соціальне забезпечення інвалідів», «Безпечне дитинство», «Пошук найбільш ефективної системи організації відпочинку та оздоровлення дітей влітку», «Сільські бібліотеки в контексті інформатизації суспільства», он-лайн конференції: «Волинь туристична», «Західна брама: стратегія сталого розвитку області», «Конференція до Дня вшанування пам’яті жертв війни та 70-ї річниці початку Великої Вітчизняної». У кожному обговоренні брали участь у середньому 20-30 представників.
Якщо сарненська книгозбірня вже надавала нові інформаційні послуги, то ситуація в сільських бібліотеках була значно гіршою. Їх фахівці їхали в район, відшуковували інформацію в Інтернеті, копіювали її на папір або диски й таким чином задовольняли інформаційні потреби користувачів. Однією з основних умов конкурсу від програми «Бібліоміст» було залучення сільських книгозбірень. Для початку відібрали три: Немовицьку та Костянтинівську ПШБ і масову бібліотеку для дорослих смт. Клесів, які, на нашу думку, були найуспішнішими за всіма критеріями оцінювання.
Педагоги Костянтинівської ЗОШ нині активно використовують мережу Інтернет, готуючись до уроків, позакласних виховних заходів, переймають досвід колег, мають змогу на місці зробити підписку фахового журналу. Учні користуються інформаційними ресурсами, розширюючи знання з предметів шкільної програми, спілкуються з друзями в соціальних мережах, розвивають свої естетичні смаки, малюючи навколишній світ у програмі «Paint». Абітурієнти знайомляться з умовами вступу до навчальних закладів країни. Студенти неодноразово звертаються за інформацією, яку тут можна отримати швидко й безкоштовно. Професійну самоосвіту систематично здійснюють працівники ФАПу, сільської ради, культури. Селяни місцевої громади звертаються до бібліотеки, щоб віднайти інформацію про елітні сорти насіння, нові способи обробки посівного матеріалу, удобрення та найбільш вдалі терміни посадки, про догляд за домашніми тваринами. Надія на довгоочікувану зустріч приводить жителів Костянтинівки до бібліотеки з проханням розмістити заявку для пошуку рідних і близьких. Для зручного й миттєвого спілкування створюють свою електронну адресу, або ж реєструються в програмі «Skype» і отримують величезне задоволення від віртуальної зустрічі з близькими людьми. До бібліотеки йдуть великими родинами, тому що кожен має можливість особисто взяти участь у таких сімейних перемовинах.
З наданням доступу до Інтернету в Немовицькій бібліотеці стали можливі: електронне врядування, дистанційна освіта, електронні комерція та дозвілля тощо.
За допомогою Інтернету користувачі сільської книгозбірні отримують інформацію із сайтів новин, освітніх порталів, урядових і владних структур. Контингент користувачів: починаючи з дітей від 6 років до пенсіонерів. Основний відсоток – учні та студенти. Діти молодшого віку малюють, вчаться друкувати. Старші готують реферати, повідомлення, портфоліо та проекти, роблять переклад з англійської мови та навпаки, придумують ребуси з допомогою Інтернету. Студенти готують курсові, а ті, хто має дома комп’ютер (але не Інтернет) скидають на флеш-карти художні твори, підручники.
Дякуючи Інтернету, зріс імідж бібліотеки в селі. Її користувачами стають люди, котрі раніше не відвідували книгозбірню, приходить віруюча молодь, яка користується християнськими сайтами. Популярнішими є сайти авторинку, медичні. Жінка пенсійного віку звернулась до бібліотеки, щоб за допомогою Інтернету навчитись шити ламбрекен, чоловік-будівельник прийшов за кресленням для будівництва будинку зі стінового бруса, працівники бухгалтерії сільської ради шукали відповідь на професійні питання.
На сьгоднішній день Клесівська масова бібліотека є сучасною інформаційною установою, куди можна прийти й отримати потрібну для себе інформацію. Нині в бібліотеці працює 3 комп’ютери, 2 принтери, сканер. Безкоштовні Інтернет-послуги допомагають задовольнити найрізноманітніші запити читачів у інформації, в тому числі й на ту, якої немає в бібліотеці. А питання, з якими звертаються користувачі, різноманітні: від типових, простих - до найскладніших. Це - перегляд політичних, економічних та автомобільних новин, про застосування новітніх технологій у медицині, пошук текстів улюблених пісень, людей за кордоном і спілкування з ними тощо. Прихильники народного методу лікування постійно ознайомлюються з Web-сайтами народної медицини.
Для користувачів тут створили інформаційний куточок. Бібліотекарі складають рекомендаційні списки літератури та Web-ресурсів із різноманітною інформацією для вчителів, учнів, студентів. Сюди за допомогою звертаються представники влади, медичні працівники, освітяни, робітники, навіть гості селища тощо. Бібліотека стала центром дозвілля для юних читачів і старшого покоління. Проведено чимало масових заходів для користувачів з використанням комп’ютерної техніки: мультимедійні презентації до масових заходів, перегляди документальних фільмів про відомих людей, он-лайн конкурси та спілкування з використанням Скайп-зв’язку.
Хоча технічний потенціал книгозбірень поки що невеликий: 3-4 комп’ютери, але це значно розширило їх інформаційні можливості. Кількість користувачів постійно зростає, серед них є й ті, хто прийшов до бібліотеки вперше. Нині основним завданням фахівців є залучення нових користувачів, створення бібліотечних блогів, мультимедійних презентацій, краєзнавчих електронних ресурсів, баз даних на допомогу освіті та самоосвіті. Бібліотекарі району нині у своїй роботі вміло застосовують новітні технології і книгозбірні по праву вважають інформаційними, культурно-просвітницькими та дозвіллєвими центрами.
У жовтні-листопаді цього року стартує новий ІІІ раунд проекту співпраці бібліотек з місцевими громадами від програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету». Плануємо залучити до участі в проекті якнайбільше сільських книгозбірень, і, звичайно, перемогти, бо це в програмі «Бібліоміст» – значний крок в оновленні бібліотек Сарненщини.
Руслана АРТЕМЧУК

Новини: 

Схожі матеріали

Немає потреби доводити значення вивчення англійської мови як іноземної в наші дні. На думку викладача англійської мови Ніжинського агротехнічного...
Про те, що Сарни славляться своєю гранітно-виробничою галуззю, відомо не лише в Україні, а й у всій Європі. Про визнання району іноземними партнерами...
Нещодавно в НВК «Школа-колегіум» м. Сарни відбулася зустріч голови райдержадміністрації Петра Рухера з педагогічним колективом. На ній ішла мова про...
Історично так склалося, що Польща й Україна є добрими сусідами. За минуле півстоліття співпраця між країнами знала різні періоди: і розквіт, і...
Сарненщина успішно вступила у другий етап розвитку програми, підписавши минулого четверга угоду на впровадження чотирьох проектів і відповідну...