Back to top

Перетворити ВПУ-22 у регіональний професійний центр майбутнього

Автор фото Василь Сосюк.

Наприкінці минулого року пощастило побувати в Сарненському ВПУ-22, де проходив другий етап конкурсу «Кращий керівник професійно-технічного навчального закладу».

Директор Володимир Городнюк розповів, що конкурс проводять вперше в державі управління освіти й науки обласної державної адміністрації та навчально-методичний центр професійно-технічної освіти в Рівненській області. У ньому взяли участь 19 директорів професійно-технічних навчальних закладів. А започаткували його з метою виявлення кращого досвіду освітньо-професійної діяльності й управлінської майстерності керівників. Змагання проходило в три етапи. У першому (заочному) учасники подали конкурсні матеріали в оргкомітет. Другий відбувся відповідно до жеребкування в трьох регіонах (центральному, північному, південному - Здолбунові, Сарнах і Дубні). І Сарни стали останнім місцем проведення другого туру. Нарешті про його переможців дізнаємось у фіналі в лютому.
До складу поважного журі, яке очолив Ігор Кузьмич, директор навчально–методичного центру профтехосвіти області, ввійшли Володимир Климюк, директор центру естетичного виховання учнів, методисти НМЦ профтехосвіти Майя Сульжик, Руслана Середа, Людмила Мосійчук і Павло Процюк. Хочу одразу зауважити, що всі вони були позитивно налаштованими і конкурсанти не відчували дискомфорту. Конкурсні матеріали заочного етапу, з якими члени журі ознайомилися попередньо, розкривали роботу керівників професійно-технічних закладів за попередній навчальний рік і перспективи розвитку на майбутнє. А саме: рівень професійної (за професіями) та результативність загальноосвітньої підготовки учнів, організацію виробничих навчання й практики, динаміку розвитку матеріально-технічної бази, організацію науково-дослідної та методичної і результативність навчально-виховного процесу та позаурочної роботи (участь у заходах усіх рівнів). Крім того, директори розкрили роботу з кадрами (навчання, атестація, підвищення кваліфікації та інше), перспективи розвитку навчального закладу.
У затишній просторій аудиторії, навпроти журі, розмістились директори Олег Петриляк і Борис Панчук (Рівненський і Клеванський професійні ліцеї), Валерій Боровик (ВПУ № 29 смт. Володимирець), Юрій Юдін (ДПТНЗ «Острозьке ВПУ»), Віктор Рудик (Рівненський торгово–професійний ліцей) і Руслан Шевчук (Здолбунівський професійний ліцей залізничного транспорту).
Один за одним керівники в довільній формі представили власну візитівку, презентували та захищали конкурсні роботи, давали інтерв’ю членам журі та моделювали ситуації, в яких демонстрували компетентність і ділову етику.
Хочу декілька слів сказати про кожного з конкурсантів. Олег Петриляк аналізував успішність і працевлаштування випускників, показав у діаграмах організацію науково–дослідної та методичної роботи й ознайомив з професіями важкої промисловості, яким навчають студентів. Борис Панчук із гордістю говорив про вихованців, які беруть участь у республіканських конкурсах фахової майстерності, та колектив, який працює над створенням навчальних посібників, про перспективи закладу, куди лише за останні два роки прийшло працювати 25 молодих людей. ВПУ № 29, що у Володимирці, під керівництвом Валерія Боровика на зміцнення навчальної бази та ремонтні роботи не використало жодної копійки з державного бюджету. Натомість заробили 150 тисяч гривень, половину з яких отримають студенти (згідно з актами виконаних робіт). Є співпраця і з базами відпочинку, де учні працюють улітку. Закладу, який очолює Юрій Юдін, і де навчають робітничим професіям, важко конкурувати з іншими, як-от Національний університет «Острозька академія». Акцент у роботі роблять на формування в студентів здорового способу життя. Мають не лише чимало спортивних досягнень (у тому числі й перше місце в обласній Спартакіаді), а й навчальних і виховних. На запитання голови журі, чому обрали таку нестандартну методичну тему, Юрій Іванович пояснив: «Дуже часто під закладом стоїть «швидка допомога», що свідчить про слабке здоров’я дітей». Віктор Рудик зупинився на базах виробничої практики та результативності виховної роботи. Не оминув питання учнівського самоврядування та психологічного супроводу навчального процесу. Представив фото центру, який планують створити в недалекому майбутньому. Одним із важливих напрямків розвитку Здолбунівського професійного ліцею залізничного транспорту, як розповів Руслан Шевчук, є налагодження співпраці із закордонними колегами, що дає можливість обмінюватися досвідом, методами навчання й новітніми сучасними технологіями. Ліцей уже має досвід міжнародних відносин. У 2009-ому підписали тристоронній договір між навчальними закладами України, Польщі та Білорусі. Під час проходження чемпіонату Євро-2012 студенти матимуть змогу поїхати в Познань, щоб подивитися футбол. А кошти для поїздки виділяє німецька сторона.
Насамкінець гріх не сказати про директора Сарненського ВПУ-22, який презентував свою роботу в Здолбунові, представляючи досягнення колективу. Жодний напрямок, так само, як і підготовку спеціалістів, не можна здійснити без сучасної матеріально–технічної бази. А вона є не лише предметом гордості навчального закладу, а й однією з найкращих у державі. Стаж роботи на посаді директора у Володимира Городнюка становить 24 роки. Його педагогічним кредо є слова Мартіна Лютера Кінга: «Кожна людина має відчути, що вона мусить знайти свою життєву місію». Цікавим є той факт, що під час дипломного захисту молодших спеціалістів членами державної атестаційної комісії є представники Українського державного університету водного господарства та природокористування, зокрема механічного та будівельного факультетів, що дає їм змогу відібрати з числа випускників училища перспективних студентів. Розвивається тісна співпраця з іншими вузами України, такими як Волинський технічний університет і Київський національний будівництва й архітектури, Харківська педагогічна академія. Крім того, ВПУ-22 уже довгий час підтримує тісні зв’язки з Рівненським ВПУ № 1, № 29 міста Володимирець і Кам’янець-Подільського. А нещодавно училище уклало угоду з вищим професійним училищем № 7 міста Калуш з метою розробки та впровадження інноваційних технологій, спільної роботи щодо вдосконалення та впровадження державних стандартів профтехосвіти й обміну досвідом роботи педагогічних працівників.
Не можу не сказати й про основні об’єкти проходження виробничої практики, якими є кафе «Журавлина», ДП «Будсервіс» ТзОВ «Сарниагробуд», ТОВ «Західметал», ТОВ «СарниСкан» (Scania), «VOLVE-TEX», районне дорожнє управління та ін. Налагодження конструктивного взаємовигідного партнерства між навчальним закладом, роботодавцями й органами влади дозволить не лише залучати додаткові ресурси для розвитку системи професійної освіти, але й зробити її ефективнішою і такою, що відповідатиме викликам сьогодення. Свідченням цього є співпраця училища з компаніями «Хенкель Баутехнік (Україна)», «Кнауф Маркетинг». Діапазони партнерських відносин з ними та підприємствами охоплює як спільну розробку програм навчання, впровадження в навчальний процес сучасних виробничих технологій, створення мережі інноваційних навчальних центрів, так і внесення інвестицій у розвиток діяльності навчального закладу. Під час виробничого навчання учні мають можливість працювати з найсучаснішими матеріалами, а в подальшому використовувати набуті знання при працевлаштуванні.
Можна з упевненістю сказати, що в Сарненського ВПУ-22 перспективне майбутнє. Насамперед воно укомплектоване інженерно-педагогічними кадрами, має сучасну матеріально-технічну базу й вигідне географічне розташування. Усе це створює сприятливі умови не лише для навчання юнаків і дівчат, а й задоволення потреб ринку праці у кваліфікованих робітничих кадрах.
Дирекція та весь інженерно-педагогічний колектив чимало зробили, щоб перетворити училище в сучасний навчальний професійно-технічний заклад. Водночас, ще більше необхідно зробити, стверджує Володимир Павлович, щоб перетворити його в навчальний регіональний професійний центр майбутнього. Більше, ніж переконана, що йому і його колективу це вдасться.
На конкурсі побувала
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

На узбіччі автодороги Сарни-Кам’яне-Случанське, за чотири кілометри від районного центру, у лісі поміж високих сосен-красунь розташована Чудельська...
Заснована в 1954-ому, школа робітничої молоді спочатку призначалася для здобуття середньої освіти трудівниками заводів, фабрик, які приходили на...
17 дітей навчається в одній з найменших шкіл району – Уголецькій початковій, з них шестеро – з сусіднього Убережа. Цьогоріч виповнилось півстоліття,...
Найменша в районі школа є окрасою й гордістю села Вже при в‘їзді в Обірки привертає увагу невелика ошатна будівля з розкішними клумбами та...

Урочисте відкриття спортивного залу ліцею «Лідер» стало частиною традиційного свята закладу нового типу<!--break-->  

До «Лідера» прибули...