Back to top

Шість хворих з відмороженням

різного ступеня важкості лікують у травматологічному відділенні ЦРЛ.
Цьогорічний лютий виправдовує свою назву: термометр показує позначку 26-27 зі знаком мінус. А це зазвичай супроводжується відмороженням в осіб, які легковажать з морозом. Про симптоми відмороження й переохолодження та як від нього вберегтися, розповідає завідувач ортопедо-травматологічним відділенням ЦРЛ Василь СЛОБОДЯНЮК:

- Відмороження виникає внаслідок дії на організм низької температури, частіше на виступаючі частини тіла: вушні раковини, ніс, обличчя, пальці стоп, кистей. Виділяють чотири його ступені. При першому шкірні покриви багряно-червоного або синюшного кольору, з’являється набряк. При другому - пухирі з коричневим вмістом, третій характеризується омертвінням шкіри, при знятті пухирів вона не чутлива до болю. Четвертий ступінь - омертвіння шкіри, хрящів, кісток. Однак визначити ступінь відмороження можливо лише через 5-7 днів.
До речі, крім відмороження, може бути й загальне переохолодження організму. При легкому ступені свідомість збережена, потерпілий може самостійно ходити. При другому, середньому ступенях переохолодження потерпілий не може самостійно ходити й себе обслуговувати, температура тіла - 30-31°С. Такий стан організму потребує невідкладної допомоги.
Зниження температури тіла до 25°С належить до третьої стадії переохолодження. Порушуються дихання, кровообіг, проте при наданні своєчасної медичної допомоги хворий може вижити. На четвертій стадії переохолодження температура нижча за 25°С, хворого не завжди вдається врятувати, його терміново госпіталізують у реанімаційне відділення.
Як допомогти при відмороженнях? Насамперед швидко зігріти хворого в теплому приміщенні, покласти у ванну, температура води якої повинна бути від 36 до 40°С. Нагодувати гарячою їжою, напоїти чаєм, кавою, провести легкий масаж відморожених частин тіла. Після зігрівання шкіру розтерти спиртом, на відморожену поверхню накласти пов’язку зі стерильного бинту, поверх - шар вати. Пухирі видаляють в умовах операційної.
Лікування відморожень є загальне й місцеве - антибіотики з профілактикою інфекції, теплі повітряні ванни під каркасом, теплі фізпроцедури, різноманітні мазі, антикоагулянти, судиннорозширюючі та протизапальні ліки. Коли з’являється межа між мертвими і здоровими тканинами, так звана демаркаційна лінія, проводять оперативне лікування з ампутацією мертвих тканин, кісток, стоп, кистей, кінцівок з метою збереження життя потерпілого. Часто здійснюють реконструктивні операції, пересадку шкіри, щоб зберегти кінцівки. При відмороженнях нерідко виникають ускладнення: флегмони кисті, запалення лімфатичних судин, тромбофлебіти, остеомієліти, сепсис, від якого помирає майже 80% потерпілих.
Нині на лікуванні в травматологічному відділенні перебуває шість хворих з відмороженнями різного ступеня важкості.
Основні причини відмороження - низька температура, вітер, вологість, раптова зміна температури, вологі, незручні, тісні взуття й одяг. Сприяють цьому зловживання алкоголем, куріння, що призводять до спазму судин, втрати енергії, тепла, неадекватної реакції на холод.
З 1 лютого в Сарненській центральній районній лікарні на базі травматологічного відділення з 16.00 до 9.00 почав працювати травматологічний пункт, де надають висококваліфіковану, спеціалізовану медичну допомогу потерпілим з відмороженнями та різного виду травмами. Потерпілих, які потребують стаціонарного лікування, госпіталізовують у травматологічне відділення.
Шановні земляки! Оберігайтесь переохолоджень, якщо вживали алкоголь навіть у невеликих дозах, не виходьте з приміщень. Якщо, попри всі поради, отримали відмороження, негайно звертайтесь у травматологічний пункт Сарненської центральної районної лікарні.

Новини: 

Схожі матеріали

З настанням перших, весняних днів на вулиці з’являться юрби дітей. Кожен учень повинен пам’ятати, що, вийшовши з дому, він автоматично стає учасником...
У громадській свідомості вандалізм і донині виглядає як неосмислена й немотивована поведінка. Однак психологи, які останніми роками впритул зайнялися...
З метою запобігання надзвичайним подіям і посилення контролю за дорожнім перевезенням небезпечних вантажів, експлуатацією транспортних засобів, що...
У розпалі сезон заготівлі ягід. Хай здійснюються сподівання тих, хто запланував поповнити свій і бюджет району. Заодно хочу застерегти тих, хто...
Літо асоціюється в нас з періодом відпусток і виїздів на відпочинок. Проте в цей час найчастіше спостерігається найбільший підйом захворюваності...