Back to top

Зберегти здоров’я та життя людей

Автор фото Василь Сосюк.

Минулої п’ятниці на Сарненщині побувала заступник голови облдержадміністрації Світлана САД. Приїхала вона, як зазначила, аби пересвідчитися як виконуються доручення Президента України, голови облдержадміністрації, що безпосередньо стосуються галузі охорони здоров’я, диспансеризації ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, їх подальшого лікування.

Зокрема наявність палат у лікувальних закладах для цієї категорії громадян, як запроваджується державне регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків, просто поспілкуватися з людьми, які потерпіли від чорнобильського лиха, почути про їх проблеми, відповісти на запитання. Відразу ж Світлана Іванівна завітала в амбулаторію загальної практики сімейної медицини Сарненської дільниці № 1 (так нині називається поліклініка). Того дня тут працювала бригада рівненських лікарів.

Не допомагати потерпілим – непростимий злочин і тяжкий гріх
Цьогоріч Україна перегорне 27 сторінку Чорнобильської катастрофи, що набула планетарного масштабу. Значна територія держави потрапила в радіаційну залежність, яка й сьогодні продовжує негативно впливати на здоров’я людей і довкілля. Вчені кажуть, що наступні покоління повільно адаптуються у змінених умовах навколишнього середовища. За їхніми спостереженнями, потрібно як мінімум їх 30-35, щоб вид міг пристосуватися до підвищеного радіаційного фону. Чорнобиль – це гіркий урок не тільки нам, українцям, а й усьому людству. Недооцінювати його, не допомагати потерпілим – непростимий злочин і тяжкий гріх. Найбільш уразливою категорією є ліквідатори наслідків аварії, які в перші години, дні після страшного лиха працювали біля зруйнованого реактора. Нині вони йдуть із життя, борються з недугами, а подеколи й із нашими байдужістю та забудькуватістю. Окрім матеріальної допомоги, одним із важливих питань для чорнобильців залишається якість і своєчасність їхнього лікування. Тому для забезпечення належної диспансеризації ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС на Рівненщині працюють виїзні бригади лікарів обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення. Серед фахівців невропатолог, лікар ультразвукової діагностики, який обстежував щитовидну залозу, кардіолог, хірург…
Ліквідатори, які прийшли на обстеження, розповіли Світлані Сад, що схвалюють такі огляди. Адже не потрібно їхати в Рівне, а медики, які проводять диспансеризацію, за потреби направлять або на лікування, або на подальший більш глибокий огляд. Та турбує цих мужніх людей, як сказав пан Володимир, зменшення фінансування на потреби чорнобильців і те, як у районі розподіляють кошти на придбання ліків.
- Фінансування не зменшили, - запевнила заступниця голови ОДА, - воно залишилось на тому ж рівні, що було й минулого року. Взагалі ж Рівненщині цьогоріч за Чорнобильською програмою виділили коштів на 1 млн. 750 грн. більше. Щодо забезпечення ліками ліквідаторів, то за їх же проханням, про що йшлося зокрема в підписаному меморандумі, виписка ліків здійснюється впродовж місяця, тобто не в перших 3-4 дні. Кошти розподіляють так, щоб люди могли це зробити і в інші дні.
Про те, як це відбувається на Сарненщині, розповіла заступник голови РДА Тетяна Сухарева: «У районі дійсно виконані ті вказівки керівництва області, які отримали після проведення круглого столу з ліквідаторами на їх побажання, і виділяємо конкретну суму, а це до 7 тис. грн., щомісячно. Всі громадяни цієї категорії перебувають на контролі у фахівців амбулаторії загальної практики сімейної медицини». Тож зробили це для того, запевнила її завідувачка Тетяна Матвійчук, щоб не було черг у перші дні, а люди могли впродовж місяця отримати необхідні їм медикаменти. Що це зручно, підтвердили й самі чорнобильці.
Світлана Сад відповіла й на багато інших запитань ліквідаторів Сарненщини, з якими зустрілась безпосередньо в коридорі медичного закладу, де вони чекали своєї черги на прийом до рівненських лікарів. Познайомилась і з новим головою Сарненського районного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль» Валерієм Нестеруком.
Так, Михайло Кураченко, якому вже за 80, просив посприяти у виділенні земельної ділянки для забудови.
- Я, як ліквідатор, учасник війни, подав заяву в міську раду, - розповів літній чоловік, - щоб мені виділили шматочок землі для будівництва, тому що з родиною живемо в «хрущовці», вже одружився онучок, мало там усім нам місця. Але мені відповіли, що немає пільгової черги для таких, як я.
Михайло Олексійович розповів ще гості з Рівного, що, маючи висновки лікарів, не може отримати інвалідність, поскаржився на перевезення цієї категорії пільговиків у маршрутках Сарн. Світлана Сад пообіцяла на кожне запитання ветерана-ліквідатора дати конкретну відповідь.
Леонід Віговський, який має проблеми із зором, розповів, що 46 днів перебував у зоні. Є в чоловіка архівна довідка, посвідчення учасника ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, тож запитав, які пільги має за законом. Адам Мельник із Чудля просив перевірити правильність нарахування йому пенсії. А ще говорили ліквідатори про відшкодування вартості проїзних квитків для 2 категорії (нині – 50%, тоді як для першої – 100%). На що Світлана Сад відповіла, що регулює це постанова Кабінету Міністрів.
Любомира Синюгу цікавить, чому в Сарнах можна пролікуватись дешевше і якісніше, ніж у Рівненській обласній чорнобильській лікарні, яка й створена, впевнений, у першу чергу для лікування ліквідаторів. У закладі, зауважив, навіть флюорографія платна. Головний лікар обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення Сергій Шевчук відповів, що нещодавно отримали від МНС плівки, яких вистачить на два роки, і флюорографія, як і інші послуги, що надає заклад, - безкоштовні. А Світлана Сад додала, що лікарня створена для всіх постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС, яких в області проживає 400 тисяч, а не тільки для ліквідаторів.
Здивувало Світлану Іванівну й повідомлення про те, що висновки спеціалістів диспансеру не беруть до уваги медико-санітарні експертні комісії. Що підтвердив і Сергій Шевчук. Якщо ліквідатор проходить перекомісію, лікується в нас, сказав головний лікар, то і обласна, і районна МСЕК вимагають ще підтвердження фахівців обласної клінічної лікарні. Як зауважила Світлана Сад, вона вперше про це почула. «Проблема ця надумана», - сказала, і запевнила, що найближчим часом її вирішать.

Доступна ціна на ліки –
запорука системного лікування хворих на гіпертонію
Статистика свідчить, що Сарненський, Березнівський і Рівненський райони та місто Рівне мають найвищу захворюваність на гіпертонію, а це – 264 тисячі громадян. Як втілюється на Сарненщині проект щодо застосування референтних цін на ліки для хворих на цю недугу, й вирішила дізнатися заступник голови ОДА.
Оксана Мізюрко, сімейний лікар, яка проводила прийом громадян, розповіла, що, людина, яка перебуває на обліку, про свою хворобу знає все.
- Як тільки діагностуємо недугу, розказуємо, як лікувати, про її наслідки. Даємо рекомендації, як правильно вимірювати тиск, харчуватися, відпочивати, працювати. Кожному ліки підбираємо індивідуально, виписуємо рецепт, в якому вказуємо, що він має право на відшкодування, яке може бути від 10 до 30, а то й більше відсотків. У районі працюють аптеки, де можна придбати такі ліки зі знижкою. Туди й направляємо своїх пацієнтів. Після закінчення препарату, хворий приходить на прийом і поновлює рецепт. Люди позитивно реагують на це. З початку року вже виписала понад 200 рецептів.
Світлана Сад наголосила, що все ж цього недостатньо. Цьогоріч, сказала вона, виділили 4 млн. грн. на відшкодування коштів на ліки хворим на артеріальну гіпертензію. Захворювання дуже поширене і якнайбільше людей повинні користуватися цією пільгою. Нині з державного бюджету вже отримали майже 900 тис. грн. і частину з них відшкодували. А це значна економія коштів сімейного бюджету громадян, адже гіпертоніки мусять вживати ліки постійно.
Степан Мартинович, головний лікар амбулаторії загальної практики сімейної медицини Сарненської дільниці № 1, запевнив, що отримати ці препарати громадяни можуть не тільки в Сарнах, а й в інших населених пунктах району. У кожного сімейного лікаря є перелік аптек, які надають ці послуги. Наше завдання, сказав Степан Павлович, щоб кожен хворий отримав якісне лікування, привчити людей правильно лікуватися, не допускати ускладнень. На обліку в районі перебуває майже 20 тис. громадян, які мають проблеми з тиском. Лікарі вже виписали понад 8 тисяч рецептів із початку року.
Світлана Сад побувала й безпосередньо в аптеці № 5 ПАТ «Сарнифармація». Голова правління товариства Рослав Петришин розповів про мережу аптек, в яких можна придбати здешевлені препарати за рецептами лікарів. З листопада минулого року по березень цьогоріч, зауважив, уже відшкодували 17800 грн. Та погодився із зауваженням, що цього дуже мало для району з таким високим рівнем захворюваності на гіпертонію. А якщо взяти до уваги, що коштів для цього вистачає, то, мабуть, варто активізувати роботу в цьому напрямкові. До речі, в районі діють 24 аптеки, де можна придбати ліки за референтними цінами.
Світлана Сад запропонувала втілити в районі ще один проект. Відомо, що завідувач ФАПом не може виписати рецепт, це в компетенції тільки сімейного лікаря або терапевта. Крім того, не всі мешканці сіл мають змогу приїхати на прийом до лікаря в райцентр. Тож Світлана Іванівна й хоче, щоб медики, які за графіком працюватимуть у тому чи іншому населеному пункті, мали з собою й бланки рецептів, аби за необхідності виписати хворим препарати, які він зможе придбати зі знижкою у відповідній аптеці. Якщо такий метод на Сарненщині буде успішним, результати його підіб’ють через місяць, то сарненський досвід втілять в області, зауважила Світлана Сад. «Сьогодні в переліку 247 найменувань ліків, - наголосила заступник голови ОДА. - Уряд уже працює над тим, щоб включити в нього й комбіновані препарати. Зараз проходить їх реєстрація».
У хірургічному відділенні заступниці голови РДА хірург Олександр Матвійчук показав палату, обладнану для лікування ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.
Підсумовуючи свій візит на Сарненщину, Світлана Сад зауважила: «Звичайно, побачила сьогодні як позитивні сторони всіх напрямків роботи галузі охорони здоров’я району, так і проблеми, деякі з них підказали самі люди. Та головне - медична допомога повинна бути професійною та якісною. Тому лікарі мають підвищувати свій фаховий рівень, вміти правильно поставити діагноз і нести відповідальність за свого пацієнта. Адже від цього залежить здоров’я і життя громадян».

Новини: 

Схожі матеріали

У НВК «Школа-колегіум» м. Сарни школярі вивчають польську мову. Нещодавно, під час тижня зарубіжної літератури, у навчальний заклад завітала консул з...
«Відправляючи дітей на спортивні змагання в Польщу, ви робите великі інвестиції в їх майбутнє», - такими напутніми словами зустрів міський голова...
Минула п’ятниця була насиченим днем в історії регіону. Адже краяни відзначали 70-ту річницю створення Рівненської області 4 грудня 1939 року...
Позавчора в Сарни завітав голова Народного руху України, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Представляючи іменитого гостя та його...
Любити ліс – означає любити батьківщину, країну, в якій живемо. А є чимало людей, для яких збереження та примноження лісового багатства – справа...