Back to top

Майбутнє – за сильним місцевим самоврядуванням

7 грудня ц.р. виповнюється 14 річниця встановленого в Україні свята – Дня місцевого самоврядування. Цей день є святом держави, громади кожного села, селища й міста, кожного мешканця, який її представляє.

На Сарненщині свої повноваження здійснюють 19 сільських, 2 селищних, міська та районна ради. Їх спільна діяльність і діяльність кожного депутата окремо вносять позитивні зміни в економічний і соціальний розвиток краю.
Пройшов ще один рік напруженої праці, чимало зроблено хороших справ, хоча багато є ще й невирішених питань. Знаємо: для подальшого розвитку громадянського суспільства потрібна глибока й системна реформа місцевого самоврядування. Тема вдосконалення системи муніципальної політики дискутується вже тривалий час. Не став винятком і 2013-ий, упродовж якого проведено масштабне громадське обговорення проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Обговорення її відбулось і в нашому районі. Усі ми мали можливість вивчити запропоновані шляхи реформування, внести свої пропозиції та обговорити варіанти, узагальнені в результаті спільної роботи.
Кожен на своїй ділянці роботи бачить ті проблеми, які можуть бути ліквідовані шляхом реформування. Але підготовка до законодавчих змін ще не означає, що нам потрібно сидіти склавши руки, й очікувати нововведень. У нас є достатньо можливостей і для роботи в нинішніх умовах.
Важливим напрямком діяльності органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування був і залишається розвиток міжнародної та міжрегіональної співпраці. У рамках співфінансування ІІ фази проекту міжнародної технічної допомоги ПРООН і ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у районному бюджеті на 2013 рік передбачені кошти в сумі 91,8 тис. грн. для реалізації мікропроекту «Інноваційні енергоефективні заходи в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Тріскині. Реконструкція системи опалення зі встановленням піролізних котлів». Понад 157,00 тис. грн. на цей проект виділено програмою ПРООН, 11,00 тис. грн. – це кошти місцевої громади. Минулого року за цією ж програмою було передбачене фінансування в районному бюджеті в сумі 253,00 тис. грн. на поточний ремонт приміщень шкіл сіл Тріскині, Цепцевичі, Костянтинівка й капітальний ремонт даху Тинненської дільничної лікарні.
Позитивні результати дає й залучення органів місцевого самоврядування району до активної участі в розробці проектів соціального розвитку територіальних громад і подання їх на здобуття грантів у міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсах.
Так, цьогоріч у жовтні були підписані угоди щодо виділення субвенції з обласного бюджету в сумі по 33300 грн. кожна для реалізації проектів «Реконструкція дерев’яного мосту через р. Горинь у с. Кричильськ Сарненського району» і «Промінь світла на селі Калинівка» (Степанська селищна рада), які стали переможцями щорічного обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад області.
Варто зазначити, що на сьогодні всі сільські й селищні ради району розробили й затвердили Стратегії сталого розвитку підвідомчої території. Власне, кожен населений пункт повинен самостійно визначити перспективи свого розвитку й показати можливість їх реалізації. У цьому й полягає мета реформування місцевого самоврядування.
Спільно з районною державною адміністрацією завершуємо роботу над Стратегією сталого розвитку Сарненського району, яку буде внесено на розгляд сесії районної ради. Тобто робота в цьому напрямку продовжується.
Розуміємо, що особливої уваги потребує забезпечення фінансової складової життєдіяльності громад. Є проблеми, які виникають за об’єктивними чинниками, але багато залежать від активного використання різнобічних джерел. Для органів місцевого самоврядування це ефективне управління комунальним майном, надходження від сплати орендної плати за землі державної та комунальної власності, продаж земельних ділянок і прав оренди на них шляхом проведення земельних торгів.
У районі ведеться масштабна робота з переведення котелень бюджетних установ на місцеві види палива. Так, цьогоріч у смт. Степань втілюється проект, загальна вартість якого становить 949,0 тис. грн. Тут іде реконструкція котельні з переведенням котлів на тверде паливо. У селищі також замінять тепломережі до ДНЗ «Калинка» (вартість 53,0 тис. грн.) і до районної лікарні (93,0 тис. грн.). Реалізація цього проекту дасть змогу економити щороку майже 400,0 тис. грн. бюджетних коштів. Адже за минулий опалювальний сезон тут витратили понад 1,5 млн. грн., щоб споживачі мали тепло в приміщеннях. Відповідно до рішень районної ради від 23 травня та 13 вересня 2013 року значну частину коштів, які надійшли від відчуження майна комунальної власності (продажу кінотеатру «Полісся»), спрямували відділу освіти райдержадміністрації саме на реконструкцію котельні та теплових мереж ЗОШ I-III ст. смт. Степань, у тому числі на виготовлення проектно-кошторисної документації та її експертизу – а це майже 700000 грн.
Для соціально-економічного розвитку окремих територій, реалізації заходів з будівництва та реконструкції об’єктів щороку Сарненському району надається субвенція з державного бюджету. Так, цьогоріч передбачені кошти субвенції в сумі 4 млн. грн. Рішенням районної ради № 527 від 21 грудня 2012 року «Про районний бюджет на 2013 рік» їх спрямували на реконструкцію дошкільного навчального закладу «Сонечко» в с. Ремчиці.
Як позитив, і це очевидно, є становлення нової формації територіальних громад, які вже знають свої можливості, вірять у власні сили. Пасивне очікування у вирішенні проблем населених пунктів уже в минулому. Нині ми вийшли на рівень, коли кожна громада розуміє свою роль у поліпшенні життя, прагне самодостатності й розвиває свій потенціал.
Так, нестандартне рішення проблеми віднайшов чудельський сільський голова Володимир Жук. За сприяння керівництва району, депутата районної ради Олега Жошка для цієї сільради придбали універсальний тримостовий пожежний автомобіль. Для цього з бюджету місцевої ради виділили 50 тисяч гривень. У планах сільського голови – реконструкція приміщення під пожежне депо. У разі потреби та виникнення надзвичайних ситуацій допомагатимуть і сусіднім радам. Тож, на мою думку, Чудельська сільрада зробила велику справу та є першовідкривачем в області. Це чудовий приклад тісної співпраці територіальної громади та депутата районної ради Олега Жошка. Думаю, що й інші сільради, де є пожежні команди, теж зроблять усе для того, аби мати такі універсальні автомобілі.
Сьогодні хочу подякувати не тільки Олегу Павловичу, але й усім депутатам районної ради за те, що вони переймаються проблемами своїх виборців, працюють, щоб у нашому місті, районі людям жилося краще.
Перед керівниками органів місцевого самоврядування стоїть немало завдань, які поставили люди. Це, в першу чергу, організація нормального життя на рівні тієї чи іншої територіальної громади: газифікація населених пунктів, будівництво й капітальний ремонт соціальних об’єктів, дороги й підвезення дітей до школи, створення робочих місць, забезпечення життєдіяльності навчальних, медичних, культосвітніх закладів та інше. Наступне – соціальний захист громадян старшого покоління, одиноких, інвалідів. Переконаний: вирішувати нагальні проблеми нашої громади маємо спільно, працюючи однією командою, від сільської, селищної чи міської до районної ради.
Сарненський район має потужний економічний, інтелектуальний і мистецький потенціал, багаті природні та трудові ресурси, а тому досить привабливий для впровадження інвестиційних проектів, і наше завдання - спонукати зацікавлених інвесторів до взаємовигідного співробітництва в плані економічного й соціального розвитку краю, розробки та впровадження нових технологій, створення спільних підприємств.
Головне завдання, яке нині стоїть перед депутатським корпусом районної ради, – це затвердження районного бюджету на 2014 р., бо за цим фінансовим документом громада житиме весь наступний рік. А тому до його напрацювань необхідно підійти дуже серйозно, аби жодне питання не було випущено з поля зору депутатів. А коли будуть стабільність, упевненість у завтрашньому дні, то й люди нам довірятимуть.
У переддень свята висловлюю вдячність депутатам місцевих рад, працівникам органів місцевого самоврядування, які демонструють самовідданість роботі, професіоналізм, відповідальність, чуйність і щедрість душі. Саме ви, представляючи інтереси громади, забезпечуєте право кожного громадянина бути почутим.
Особливі слова подяки головам районної ради минулих скликань, ветеранам самоврядування, які віддали часточку своєї душі в його становлення й розвиток. Нехай ваш багатий досвід роботи стане прикладом для кожного з нас у забезпеченні, у межах своїх повноважень, належних умов життя людей.
Бажаю всім міцного здоров’я, щастя, добра, наснаги й енергії, нових здобутків на ниві зміцнення державності. Щиро вітаю всіх зі святом – Днем місцевого самоврядування!

Новини: 

Схожі матеріали

Особистісно зорієнтоване навчання рідної мови та літератури є важливою проблемою сучасної середньої освіти. Над нею активно працює творча група...
Сарни - сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові ідеї, турботи, радість. Особливістю міста та району є не тільки...
Незадовго до Дня Незалежності виповнився рік, як виконавчу гілку влади в районі очолив Петро Рухер. З цієї нагоди з головою РДА зустрілися та...
Створити умови для утвердження верховенства права, сили закону, щоб громадяни почувалися захищеними та вільними, - покликання прокуратури. Адже саме...
На виконання Указу Президента України № 124 від 14 лютого 2008 року «Про Фестиваль мистецтв України», відповідного розпорядження голови обласної...