Back to top

Осередок зеленого туризму на Сарненщині

Автор фото Василь Сосюк.

«Ви любите ходити в походи? Навряд чи хтось скаже, що це нудне й марне заняття. Адже, мабуть, кожен відчув на собі чарівні миті усамітнення із природою.

Пробігтися босоніж по траві, рясно вкритій прохолодними крапельками ранкової роси, скупатися в освіжаючих водах гірської річки або помедитувати під зоряним небом – що може бути кращим?», - запитує голова правління Молодіжної громадської організації «Смарт» Віктор Хомич у передмові посібника із зеленого туризму. Публікація «Стежками Сарненського Полісся» підготовлена за підтримки Програм малих грантів ПРООН/ГЕФ в Україні, розвитку ООН, Глобального екологічного фонду та інших агенцій ООН і МГО «Смарт». Минулого тижня під час презентації першого осередку зеленого туризму в Сарненській ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів Віктор Хомич ознайомив присутніх із двома апробованими екологічними маршрутами для активного відпочинку усією сім’єю. Перший («Вихідного дня») передбачає 6 зупинок і пролягає від стариць річки Случ у районі мосту та проходить через трасу Київ-Варшава до орнітологічного заказника «Вовчі гори», вольєрів Костянтинівського лісництва й насамкінець - агроландшафт околиць міста.
Другий, еколого-пізнавальний «Заплавами Случа», починається в міському парку «Залізничник», що в центрі міста Сарни. Автори посібника рекомендують проїхати шлях протяжністю 33,5 км на велосипедах. Тож заклад освіти отримав у подарунок і веломашини, і спальні мішки, й намети, й рюкзаки. Одно слово, все необхідне для розвитку екологічного туризму.
Знайомство із самобутністю культури Сарненщини, підвищення екологічної культури мандрівників і місцевих жителів, сприяння мешканцям району в економічній користі від охорони навколишнього середовища — ось три кити, на яких він буде триматися, переконані організатори. Цей вид відпочинку привабливий тим, що не вимагає від учасників посиленої фізичної підготовки. Найчастіше пропоновані «зелені» маршрути до снаги кожному мандрівникові. Займаючись екотуризмом, з мінімальним ризиком отримаєте максимум приємних вражень і задоволень, адже він сприяє покращенню здоров’я та позитивному настрою.
Хотіла б згадати Швейцарію, яка заслужено посідає перше місце за чистотою навколишнього середовища. Дослідників вразили відмінні показники стану води та повітря. За останні роки в країні суттєво знизилось використання пестицидів. Країна зуміла зберегти свій природній фон як ніде більше в Європі.
В Україні теж є на що подивитися: 20 заповідників, 12 національних природних парків, 70 тисяч річок, 30 тисяч озер, водоспади, гори, печери, старовинні садиби, замки. А за багатством лісів вона посідає перше місце в Європі. Приміром, дуже пізнавальною буде подорож у скіфське городище Більськ, що на Полтавщині. Або село Великі Сорочинці, що зберегло колорит гоголівських часів.
Екологічний туризм — це щось середнє між звичайним походом і екстремальним активним відпочинком. Один із гумористів сумно пожартував: «Ми мріємо про відпочинок на природі, природа ж мріє про передишку від нас». Тож який би спосіб відпочинку обрали: програму сприяння розведенню морських черепах, африканське сафарі або тихе полювання - головне пам’ятати про відповідальність перед тим краєм, який вас прихистив.
На заході школярі представили екологічний театр. Зокрема, у програмі «Світське життя» торкнулися теми нинішнього стану довкілля як у нашій країні, так і районі, оскільки саме цей чинник відіграє важливу і, можливо, вирішальну роль у розвитку екологічно чистого способу життя, що отримав визнання й досягає все більшої популярності. Ведуча Оля Маслянчук представила колекцію робіт відомого дизайнера Андре Тана. Разом із моделями Іриною Маслянчук і Вікою Великою демонстрували сукні, уміло виготовлені з підручних матеріалів - харчової плівки, клейонки, штучних квітів, а також упакування, порожніх банок з-під пива і пластикових тарілок. Показ вразив усіх своєю неординарністю. Самого ж дизайнера, який намагається купувати продукти без шкідливої для довкілля упаковки, досить часто їздить на велосипеді та бере участь у суботниках міста, майстерно зіграв Микола Яроцький.
Гості та учні побували й на танцювальному фестивалі, який організувала відома балерина Анастасія Волочкова (Катерина Магрело). Її хореографічний хист, як іще двох танцівниць Віки Великої та Анастасії Назаркової викликали оплески присутніх.
Директор школи Вікторія Федорович та її заступник з виховної роботи Лариса Андрощук подякували Віктору Хомичу, голові батьківського комітету закладу, за чудову нагоду долучитись до екологічного туризму й ознайомитись із цікавими мальовничими куточками природи околиць міста та його мешканцями. Обіцяли зробити все, аби про Сарненську ЗОШ № 2 почули. А поки що тут проводять екологічні акції «Чисте подвір’я», «Посади дерево», конкурс «Еко Міс» тощо.
Екологічний туризм – не обов’язково поїздки у віддалені селища або походи із рюкзаками на тривалі відстані. Достатньо час від часу проводити вихідні за межами міста, пробуджуючись зі сходом сонця під дзвінкий спів птахів і засинати, спостерігаючи за зірками. Порадувати себе самостійно приготованою рибною юшкою і заряд позитивної енергії, як мінімум, на місяць забезпечений. Після такого відпочинку екологічний туризм назавжди займе провідне місце у вашому житті.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

На узбіччі автодороги Сарни-Кам’яне-Случанське, за чотири кілометри від районного центру, у лісі поміж високих сосен-красунь розташована Чудельська...
Заснована в 1954-ому, школа робітничої молоді спочатку призначалася для здобуття середньої освіти трудівниками заводів, фабрик, які приходили на...
17 дітей навчається в одній з найменших шкіл району – Уголецькій початковій, з них шестеро – з сусіднього Убережа. Цьогоріч виповнилось півстоліття,...
Найменша в районі школа є окрасою й гордістю села Вже при в‘їзді в Обірки привертає увагу невелика ошатна будівля з розкішними клумбами та...

Урочисте відкриття спортивного залу ліцею «Лідер» стало частиною традиційного свята закладу нового типу<!--break-->  

До «Лідера» прибули...