Back to top

Матері-героїні отримають одноразову нагороду

47.jpg

Фото Василя СОСЮКА

У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у багатодітних жінок виникло чимало запитань стосовно її отримання, оформлення документів, куди їх необхідно подавати. Роз’яснити цю ситуацію попросили начальника відділу в справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Інну СИЧ.

- Інно Володимирівно, перш за все, розкажіть, хто має право на отримання почесного звання «Мати-героїня»?

- Згідно із Законом України «Про державні нагороди» це звання є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги. А в Указі Президента України «Про почесні звання» вказано, що жінка, яка народила та виховала до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі, усиновлених у встановленому законодавством порядку, має право на оформлення документів на отримання звання «Мати-героїня». Однак хочу зазначити, що в Положенні про почесні звання України чітко зазначено, що присвоюється воно лише раз і вдруге не надається. Отож, жінки, які народили 10 і більше дітей і отримали звання «Мати-героїня» колишнього СРСР, вдруге претендувати на нього не моужть. Зазначу також, що звання не надається посмертно, тільки у випадку, коли Президент підписав Указ ще до смерті жінки, тоді його отримають члени сім’ї. Багатодітні жінки, які мають ордени «Материнської слави» І, ІІ, ІІІ ступенів також мають право подавати документи.

- Звання отримують усі, хто звернувся?

- Звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, враховуючи їх вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття ними освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей. Звісно, якщо батьки ведуть аморальний спосіб життя, зловживають спиртним, а діти навчались в інтернатах, або їх вихованням займалась не безпосередньо мати, а скажімо, бабуся чи тітка, то така жінка не може претендувати на присвоєння цього звання. Враховується і той аспект, коли хтось із дітей стоїть на внутрішньо-шкільному обліку, чи перебуває в місцях позбавлення волі, має алкоголічну чи наркотичну залежність тощо.

- Виникає запитання: хто ж тоді має перевіряти такі факти? І ще, куди і які документи необхідно подавати жінкам, які претендують на отримання почесного звання «Мати-героїня»?

- Перш за все, згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування» документи, після звернення жінки, готують виконавчі комітети місцевих рад. Саме вони оформляють їх відповідно до стандарту. Хочу наголосити, що чіткого переліку необхідних документів у законодавчих актах не вказано. Є він у листі Міністерства в справах сім’ї, молоді та спорту, що надійшов у лютому ц.р. Клопотання про присвоєння звання «Мати-героїня» готують виконавчі комітети після розгляду заяв жінок на засіданнях комісій, створених на виконання доручення голови райдержадміністрації від 25 лютого 2008 року № 01/3-278. Ці комісії мають запобігти неправомірному присвоєнню почесного звання. До листа-клопотання на ім’я голови РДА додаються: нагородний лист у трьох екземплярах; копії паспорта жінки (1, 2, 11 сторінки); свідоцтво про народження всіх дітей, відповідно завірених, якщо дитина жила до 8-річного віку та померла, - копії свідоцтва про народження та смерть; довідка про склад сім’ї; оригінал рішення виконкому про порушення клопотання про присвоєння почесного звання. Окрім того, при оформленні пакету документів, при потребі матері подають характеристики з місця роботи на навчання дітей.

- З якою метою це робиться? Адже є сім’ї, в яких діти проживають за межами держави і зробити це буде досить складно.

- Так, уже є звернення жінок, діти яких виїхали за кордон на постійне місце проживання. Вони обурюються вимогою працівників рад подати на них характеристики, що досить проблематично. Але ж можна зрозуміти й виконавчі комітети, які несуть персональну відповідальність за оформлення нагородного листа, а саме 13 пункту, де необхідно вказати де і чим займаються діти, чи не перебувають вони в місцях позбавлення волі, не стоять на обліку в нарколога й ін. І вже на засіданнях створених комісій вирішують, чи дійсно жінка має право на це звання.
Нині виникла також ситуація, коли з облдержадміністрації почали повертати окремі справи. Це ті, що подавали минулими роками. Зумовлено це тим, що рішення виконкомів про порушення клопотання у 2005-2006 роках визнані такими, що втратили чинність, і повернуті в РДА з пропозицією поновити їх. Адже за 2 роки може бути вагома розбіжність у складі сім’ї.

- Скільки часу проходить від дня подачі документів до присвоєння почесного звання? І скільки справ уже підготовлено в районі?

- Нині в Секретаріаті Президента України перебуває 68 справ. Усього ж, за станом на 1 березня ц.р., 850 жінок звернулись із заявами на отримання звання «Мати-героїня». Хочу зауважити, що створений і діє банк даних таких багатодітних жінок, у нього вносимо і тих, хто отримав звання в попередні роки. А механізм передачі документів у Секретаріат Президента досить складний. Так, місцеві ради передають справи в РДА, звідси вони надходять в облдержадміністрацію, далі їх перевіряє секретно-режимний відділ ОДА й передає в Міністерство в справах сім’ї, молоді та спорту. А уже тоді вони надходять у Секретаріат. Отож, проходить певний проміжок часу, а кількість заяв останнім часом збільшується.

- Чим це викликано?

- Вважаю, що на збільшення кількості звернень вплинув Указ Президента України від 25 грудня 2007 року № 1254/2007 «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Розмір її дорівнює десятикратному прожитковому мінімуму, встановленому для працездатних осіб. За станом на 1 січня цього року прожитковий мінімум становив 633 гривні. Кабінету Міністрів доручено розробити та затвердити порядок виплати одноразової винагороди, а також передбачити під час доопрацювання проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» і в проектах на наступні роки кошти для фінансування видатків.

У районі до сьогоднішнього дня жінок, яким присвоєне почесне звання України «Мати-героїня», не було. Однак уже є Указ Президента України № 126/2008 від 15 лютого ц.р. «Про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» Галині Хомич, матері одинадцяти дітей, яка проживає в с. Чудель. Її урочисте нагородження відбудеться завтра в районному Будинку культури під час церемонії вшанування переможців громадського рейтингу «Гордість Сарненщини».

- Інно Володимирівно, прокоментуйте, будь-ласка, ще такий факт. У сім’ї виховується п’ятеро дітей, мама померла, чоловік одружився вдруге й у них народилось іще троє діток. Чи може така жінка отримати почесне звання «Мати-героїня», адже вона виховує вже вісім дітей?

- Так, якщо вона всиновила дітей чоловіка у встановленому законодавством порядку. Згідно із Сімейним кодексом, особа, яка бажає усиновити дитину, подає в суд заяву про це особисто. У статті 224 п. 3 вказується, що при дотриманні всіх вимог, встановлених кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити їй гармонійні умови для життя, суд приймає відповідне рішення і не може відмовити на тій підставі, що особа вже має або може народити власну дитину. Отож, якщо вчасно було подане прохання в суд про всиновлення дітей чоловіка від першого шлюбу і є його рішення, то така жінка може отримати звання «Мати-героїня» при оформленні необхідних документів.

Коментарі

Боже !!!!!!!!!!!!!!!!!1

Боже !!!!!!!!!!!!!!!!!1 яка маєчня!!!!! Цю тьотю треба звільнити !!!! Відповідно до роз'яснювального листа Міністерства МСтС, мати-героїня в СРСР і мати-героїня в Україні не є тотожними нагородами, і мають переоформлюватись і жодних перевірок, характеристик дітей не вимагається(окрім шкільного віку), треба тільки було виховати їх до 8-річного віку, ЗВІЛЬНИТИ ЦЮ ДУРУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Добрий день.

Добрий день. Скажіть,будь ласка, Якщо документи були надані за рік до смерті мами.До Президента, думаю, що вони не дійшли. Зрузу ж після її смерті документи повернули. Наскільки це правильно.
Спасибі.

Скажіть, будь ласка, якщо

Скажіть, будь ласка, якщо звання "Мати-героїня" було присвоєно до смерті людини, а одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня» вона не отримала, чи мають право на отримання цієї винагороди її спадкоємці?
Дякую.

Схожі матеріали

Є люди, які залишають після себе рясні дороги життя, пломеніючу зірку в небі та добре ім'я. До цієї когорти творців належить шановний у нашім краї та...

До міської ради звернулись понад 800 громадян на виділення земельних ділянок для індивідуальної забудови. Потік заяв не припиняється, незважаючи на...

Шановні священнослужителі та вірні церков України! Брати і сестри! Дозвольте засвідчити вам щиру вдячність за ваші молитви стосовно миру та...
Номінальна середньомісячна заробітна плата в лютому ц.р. становила на одного штатного працівника 1224 грн., що у 2,4 раза перевищує мінімальну (515...
Як і раніше, Сарненський район здійснює зовнішньоторговельні операції з партнерами із країн СНД, Європи, Азії та Америки. У січні ц.р. експортовано...