Back to top

Матері-героїні отримають одноразову нагороду

47.jpg

Фото Василя СОСЮКА

У січні ц.р. було опубліковано Указ Президента України «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Тож у багатодітних жінок виникло чимало запитань стосовно її отримання, оформлення документів, куди їх необхідно подавати. Роз’яснити цю ситуацію попросили начальника відділу в справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Інну СИЧ.

- Інно Володимирівно, перш за все, розкажіть, хто має право на отримання почесного звання «Мати-героїня»?

- Згідно із Законом України «Про державні нагороди» це звання є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги. А в Указі Президента України «Про почесні звання» вказано, що жінка, яка народила та виховала до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі, усиновлених у встановленому законодавством порядку, має право на оформлення документів на отримання звання «Мати-героїня». Однак хочу зазначити, що в Положенні про почесні звання України чітко зазначено, що присвоюється воно лише раз і вдруге не надається. Отож, жінки, які народили 10 і більше дітей і отримали звання «Мати-героїня» колишнього СРСР, вдруге претендувати на нього не моужть. Зазначу також, що звання не надається посмертно, тільки у випадку, коли Президент підписав Указ ще до смерті жінки, тоді його отримають члени сім’ї. Багатодітні жінки, які мають ордени «Материнської слави» І, ІІ, ІІІ ступенів також мають право подавати документи.

- Звання отримують усі, хто звернувся?

- Звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, враховуючи їх вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття ними освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей. Звісно, якщо батьки ведуть аморальний спосіб життя, зловживають спиртним, а діти навчались в інтернатах, або їх вихованням займалась не безпосередньо мати, а скажімо, бабуся чи тітка, то така жінка не може претендувати на присвоєння цього звання. Враховується і той аспект, коли хтось із дітей стоїть на внутрішньо-шкільному обліку, чи перебуває в місцях позбавлення волі, має алкоголічну чи наркотичну залежність тощо.

- Виникає запитання: хто ж тоді має перевіряти такі факти? І ще, куди і які документи необхідно подавати жінкам, які претендують на отримання почесного звання «Мати-героїня»?

- Перш за все, згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування» документи, після звернення жінки, готують виконавчі комітети місцевих рад. Саме вони оформляють їх відповідно до стандарту. Хочу наголосити, що чіткого переліку необхідних документів у законодавчих актах не вказано. Є він у листі Міністерства в справах сім’ї, молоді та спорту, що надійшов у лютому ц.р. Клопотання про присвоєння звання «Мати-героїня» готують виконавчі комітети після розгляду заяв жінок на засіданнях комісій, створених на виконання доручення голови райдержадміністрації від 25 лютого 2008 року № 01/3-278. Ці комісії мають запобігти неправомірному присвоєнню почесного звання. До листа-клопотання на ім’я голови РДА додаються: нагородний лист у трьох екземплярах; копії паспорта жінки (1, 2, 11 сторінки); свідоцтво про народження всіх дітей, відповідно завірених, якщо дитина жила до 8-річного віку та померла, - копії свідоцтва про народження та смерть; довідка про склад сім’ї; оригінал рішення виконкому про порушення клопотання про присвоєння почесного звання. Окрім того, при оформленні пакету документів, при потребі матері подають характеристики з місця роботи на навчання дітей.

- З якою метою це робиться? Адже є сім’ї, в яких діти проживають за межами держави і зробити це буде досить складно.

- Так, уже є звернення жінок, діти яких виїхали за кордон на постійне місце проживання. Вони обурюються вимогою працівників рад подати на них характеристики, що досить проблематично. Але ж можна зрозуміти й виконавчі комітети, які несуть персональну відповідальність за оформлення нагородного листа, а саме 13 пункту, де необхідно вказати де і чим займаються діти, чи не перебувають вони в місцях позбавлення волі, не стоять на обліку в нарколога й ін. І вже на засіданнях створених комісій вирішують, чи дійсно жінка має право на це звання.
Нині виникла також ситуація, коли з облдержадміністрації почали повертати окремі справи. Це ті, що подавали минулими роками. Зумовлено це тим, що рішення виконкомів про порушення клопотання у 2005-2006 роках визнані такими, що втратили чинність, і повернуті в РДА з пропозицією поновити їх. Адже за 2 роки може бути вагома розбіжність у складі сім’ї.

- Скільки часу проходить від дня подачі документів до присвоєння почесного звання? І скільки справ уже підготовлено в районі?

- Нині в Секретаріаті Президента України перебуває 68 справ. Усього ж, за станом на 1 березня ц.р., 850 жінок звернулись із заявами на отримання звання «Мати-героїня». Хочу зауважити, що створений і діє банк даних таких багатодітних жінок, у нього вносимо і тих, хто отримав звання в попередні роки. А механізм передачі документів у Секретаріат Президента досить складний. Так, місцеві ради передають справи в РДА, звідси вони надходять в облдержадміністрацію, далі їх перевіряє секретно-режимний відділ ОДА й передає в Міністерство в справах сім’ї, молоді та спорту. А уже тоді вони надходять у Секретаріат. Отож, проходить певний проміжок часу, а кількість заяв останнім часом збільшується.

- Чим це викликано?

- Вважаю, що на збільшення кількості звернень вплинув Указ Президента України від 25 грудня 2007 року № 1254/2007 «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Розмір її дорівнює десятикратному прожитковому мінімуму, встановленому для працездатних осіб. За станом на 1 січня цього року прожитковий мінімум становив 633 гривні. Кабінету Міністрів доручено розробити та затвердити порядок виплати одноразової винагороди, а також передбачити під час доопрацювання проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» і в проектах на наступні роки кошти для фінансування видатків.

У районі до сьогоднішнього дня жінок, яким присвоєне почесне звання України «Мати-героїня», не було. Однак уже є Указ Президента України № 126/2008 від 15 лютого ц.р. «Про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» Галині Хомич, матері одинадцяти дітей, яка проживає в с. Чудель. Її урочисте нагородження відбудеться завтра в районному Будинку культури під час церемонії вшанування переможців громадського рейтингу «Гордість Сарненщини».

- Інно Володимирівно, прокоментуйте, будь-ласка, ще такий факт. У сім’ї виховується п’ятеро дітей, мама померла, чоловік одружився вдруге й у них народилось іще троє діток. Чи може така жінка отримати почесне звання «Мати-героїня», адже вона виховує вже вісім дітей?

- Так, якщо вона всиновила дітей чоловіка у встановленому законодавством порядку. Згідно із Сімейним кодексом, особа, яка бажає усиновити дитину, подає в суд заяву про це особисто. У статті 224 п. 3 вказується, що при дотриманні всіх вимог, встановлених кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити їй гармонійні умови для життя, суд приймає відповідне рішення і не може відмовити на тій підставі, що особа вже має або може народити власну дитину. Отож, якщо вчасно було подане прохання в суд про всиновлення дітей чоловіка від першого шлюбу і є його рішення, то така жінка може отримати звання «Мати-героїня» при оформленні необхідних документів.

Коментарі

Боже !!!!!!!!!!!!!!!!!1

Боже !!!!!!!!!!!!!!!!!1 яка маєчня!!!!! Цю тьотю треба звільнити !!!! Відповідно до роз'яснювального листа Міністерства МСтС, мати-героїня в СРСР і мати-героїня в Україні не є тотожними нагородами, і мають переоформлюватись і жодних перевірок, характеристик дітей не вимагається(окрім шкільного віку), треба тільки було виховати їх до 8-річного віку, ЗВІЛЬНИТИ ЦЮ ДУРУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Добрий день.

Добрий день. Скажіть,будь ласка, Якщо документи були надані за рік до смерті мами.До Президента, думаю, що вони не дійшли. Зрузу ж після її смерті документи повернули. Наскільки це правильно.
Спасибі.

Скажіть, будь ласка, якщо

Скажіть, будь ласка, якщо звання "Мати-героїня" було присвоєно до смерті людини, а одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня» вона не отримала, чи мають право на отримання цієї винагороди її спадкоємці?
Дякую.

Схожі матеріали

Як і раніше, Сарненський район здійснює зовнішньоторговельні операції з партнерами із країн СНД, Європи, Азії та Америки. У січні ц.р. експортовано...
Від серця до серця прокладає містки допомоги та співчуття сарненський координаційний територіальний центр соціального обслуговування малозабезпечених...
У ЗВ’ЯЗКУ ІЗ ФІНАНСОВОЮ НЕЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЮ діяльності функціонування ДНЗ міста на повний календарний рік розпорядженням міського голови призупинено...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
Сарни - сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові ідеї, турботи, радість. Особливістю міста та району є не тільки...