Опубліковано Зоя Тимцунік
Автор фото Василь Сосюк.
Минулої п’ятниці в сесійній залі міської ради за круглим столом зібралися представники громадськості, апарату міської ради, виконавчого комітету, депутатського корпусу.
Міський голова Сергій Євтушок оголосив про створення консультативно-дорадчої ради, яку негласно величають радою старійшин, і невипадково. Адже до складу нового органу ввійшли відомі в Сарнах і районі особистості: владика Анатолій, Олександр Юркевич, Раїса Болкуневич, Іван Усик, Валерій Левитський, Володимир Хомич, Василь Слободянюк, Любов Левкут – й інші гідні довіри громадяни.
Відтак перейшли до обговорення дати заснування Сарн. Сергій Євтушок оприлюднив документи, надіслані з архіву м. Київ, які свідчать про те, що місто набагато древніше, а Свято-Троїцький храм, що в мікрорайоні «Доротичі», звели в 1725 році.
Керуючий Поліською єпархією владика Анатолій повідав, що багато парафіян свято-покровських громад були обурені перенесенням Дня міста на серпень. Адже кожен населений пункт має свого небесного покровителя. Приміром, той же Київ – архістратига Михаїла. Тим часом на Поліссі вперше за тисячу років заснували єпархіальне управління з центром у Сарнах, куди з’їжджаються 300 священнослужителів, а День міста перетворився на суто світське свято. З притаманною йому толерантністю владика запропонував відзначати день народження Сарн на інший релігійний празник, приміром, Трійцю, адже Свято-Троїцький храм найстаріший у райцентрі.
Отець Юрій, настоятель парафії Української автокефальної православної церкви, заявив, що його паства й громади греко-католицької та римо-католицької церков підтримують цю думку, що сприятиме об’єднанню суспільства. Іван Усик нагадав, що Трійця не має постійної дати, висловився за повернення до історичної правди – до свята Покрови. Віктор Кузьмич провів невеликий історичний екскурс, пояснивши, що 2 серпня 1885 року офіційно зафіксована станція Сарни, що мала велике значення для розвитку міста та краю. Валерій Левитський і Василь Слободянюк, Тамара Шепель підтримали пропозицію відновити святкування на Покрову.
Любов Левкут від імені парафіян Свято-Покровського собору завила, що довіряє міському голові та депутатам, отож покладається на їх думку. Владика Анатолій додав, що на Сарненщині діють 47 громад, які орієнтуються на Сарни, акцентував, що свято треба пов’язати з релігійним празником, щоб не образити почуття віруючих і перебувати під захистом небесних сил. Раїса Болкуневич закликала всіх підтримати думку владики. Депутат Олександр Фесовець висловився за те, що День міста краще святкувати у вихідний, приміром, на Трійцю, тоді участь у дійстві зможе взяти більше громадян, у спортсменів та артистів з’являться вболівальники.
Голова районної ради Микола Драганчук підсумував, що тодішнє рішення міської ради було помилкою. Отож нехай Покрова залишається престольним празником Сарн, а День міста відбувається на святу Трійцю.
Міський голова, уважно вислухавши всіх, виніс вердикт: Свято-Троїцькому храму, збудованому в 1725 році, мало не триста років, тож народження Сарн відзначатимемо на Трійцю.