Опубліковано СН
Відповідь на це запитання пробували відшукати учасники Міжнародного зимового обліку птахів населених пунктів
Відомо, що більшість птахів відлітають у теплі краї. Проте деякі види залишаються зимувати, а є й такі, що прилітають до нас лише взимку (зокрема зимняк та омелюх). Кількість і щільність птахів значно зростає саме в населених пунктах, куди вони злітаються в пошуках поживи та дещо м’якішого клімату. Тож метою зимового обліку є привернення уваги громадськості до проблем пернатих, що зимують в Україні, а залучення значної кількості людей дозволяє точніше довідатися про їхню кількість. Проходить він щорічно в останні вихідні січня. В Україні проведення обліку координує Українське товариство охорони птахів.
Ось уже четвертий рік поспіль до організації зимового обліку на місцевому рівні долучається еколого-просвітницький центр Рівненського природного заповідника. Підготовка до події розпочиналася заздалегідь – розповсюдили інформаційні листівки, підготовили методичні та навчальні матеріали, в ефір «Радіо Полісся» вийшов спеціальний випуск передачі «Природа та людина». Таким чином вдалося залучити багатьох охочих, здебільшого школярів. Напередодні зимового обліку провели спеціальні уроки в Люхчанській і міських школах. Безпосередньо в день заходу для учнів 5-х класів Сарненської ЗОШ № 4 провели екскурсію-облік зеленими насадженнями міста. Варто відзначити активність Сарненського педагогічного коледжу, де оголосили тиждень зимуючих птахів, а студенти, окрім Сарн, спостерігали за ними в багатьох населених пунктах півночі Рівненщини!
Всього в обліку взяли учать понад 240 бажаючих. У результаті в північних районах облікували понад 4000 птахів 34 видів, з яких найчисельнішими виявились горобці хатній і польовий. Також постійно зустрічаються й інші – ворона сіра, сорока, крук, синиці велика та блакитна, снігур, омелюх.
Згідно з науковими даними Рівненського природного заповідника, на території Сарненщини зазвичай зимують 48-60, а безпосередньо в місті – 37 різних видів птахів. Більшість з них збираються в зграї, які можуть сягати десятки (горобці, синиці, чикотні, снігурі), сотні (чижі, галки, граки) і навіть тисячі особин (омелюхи).
Ростислав ЖУРАВЧАК.