Опубліковано СН
У Сарнах відбувся чемпіонат області з вільної боротьби. Рокитнівські хлопці забрали майже все золото, а сарненські дівчата не віддали.
За даними опитування ЮНІСЕФ, що проводилось в Україні, лише 13% дітей отримують достатнє фізичне навантаження. Більшість свого часу вони проводять за комп’ютерами, телевізорами та спілкуванням по мобільних телефонах. Така невтішна статистика, на жаль, не залишає надій на здоров’я молоді та в майбутньому - працездатності населення. На фоні цієї проблеми є ще острівці здорового способу життя й спортивних перемог.
Вже вдруге на базі Сарненської ДЮСШ провели чемпіонат області з вільної боротьби. Цього разу - серед юнаків і дівчат 1996-1997 років народження. Приємно бачити тренерів, які, незважаючи на недостатнє фінансування, зношену матеріальну базу для тренувань, готують чемпіонів. На рівні області, але все-ж таки - чемпіонів, які дають надію, що український спорт буде, поки будуть наставники, в очах яких горить ентузіазм і безкорисливість. І така ж іскорка, бачив, горіла в очах юних спортсменів...
Не вперше довелось спостерігати за змаганнями зсередини, і вже з самого початку міг припустити, яка команда має більші надії. Припущення виправдались, бо тому, як працював тренер з Рокитного Іван Парчук, варто повчитись: до останньої секунди підтримував вихованців, надихав і вселяв віру в перемогу, як 8-річних борців масажував, щипав за щоки, підбадьорював, щоб з’явились справжній азарт і воля до перемоги. Постійні вказівки, відстоювання кожного балу перед суддями, які іноді і переходили в невеликі суперечки, дозволили команді юнаків з Рокитного повезти з Сарн 6 вищих нагород із 10 вагових категорій. Але сарненці теж не пасли задніх: вихованці тренера Олександра Кутри вибороли одну золоту медаль і дві срібних, а борці Івана Жучені в скарбничку спортивних досягнень записали три бронзові медалі.
Наступний день змагань міг би потішити душу й порадувати око будь-якого мешканця Сарненщини. По-перше, дівчата-борці, виявляється, більш затяті, ніж хлопці (у поведінці деяких було видно поразку в очах ще на початку поєдинку, а юнки боролись, навіть розуміючи, що суперниця іноді сильніша технічно та фізично). По-друге, 10 золотих нагород з 13 та 21 призерка з Сарненщини – факт, що не може не викликати гордість за могутній спортивний потенціал краю. Отже, сарненці – незаперечні призери чемпіонату області з вільної боротьби серед юнаків і дівчат. Отож, золоті призери: Василь Ліщук, Юлія Мельник, Настя Дем’яновська, Інна Мельник, Анастасія Дякова, Ольга Левчун, Анна Прокопович, Наталія Зозюк, Яна Круглик, Софія Кушнір, Катерина Палій. Впевнено стала чемпіоном області у ваговій категорії до 25 кг наймолодша золота призерка змагань – 7-річна Катерина Палій. Срібні призери: Ігор Захарчук, Андрій Сенюшев, Наталія Жабчик, Мирослава Петрук, Юлія Пархомчук, Христина Басич. Бронзові призери: Іван Пригарський, Павло Лохвич, Стас Рибачок, Людмила Лавренчук, Марія Катеринич, Зоряна Колдуба, Ірина Лотоцька, Тетяна Заєць, Іванна Тишкова, Софія Богуміл.
Вдалось поспілкуватись з людиною, яка доклала значних зусиль для організації змагань, – тренером сарненських дівчат, майстром спорту Наталією Анікіною.
- Наталю, як вдалось організувати змагання такого рівня в Сарнах?
- Пропозицію від обласної федерації провести змагання в Сарнах прийняли з радістю та хвилюванням. Але приємно, що до організації підключились колеги- тренери, керівництво та люди, яким не байдужа доля молоді району. Технічно забезпечити змагання допомогли директор ДЮСШ Володимир Царков, тренер з греко-римської боротьби Іван Жученя та випускники школи Павло Белаш і Лев Мартинчук. Окрема подяка магазину побутової техніки «Случ» і депутату Сарненської міської ради Євгену Патрикею, який придбав нагороди та призи учасникам змагань.
- Чи стикаєтесь з проблемами в підготовці майбутніх чемпіонів на базі Сарненської ДЮСШ?
- Звично, Сарненщині є чим пишатись у галузі спортивних досягнень, і великий плюс, що маємо де займатись, оскільки в деяких районах немає й частини тих можливостей для тренувань, які є в нас. Але перше, що хотілось би, це - окреме приміщення. Треную дівчат, і для того, щоб заняття проходили на повну викладку, потрібно, щоб ніхто не заважав, а це важко зробити в прохідному приміщенні – холі ДЮСШ, через який ідуть у БДМ до актової зали та спортзалу. По-друге, іноді й цього приміщення мало для посилених тренувань, оскільки є ще 5 секцій борців, а покриття - одне. По-третє, воно та килими не відповідають стандартам. Оскільки в цьому році основну частину коштів переадресували в Клесівську спортшколу, маю надію, що в наступному в нас все-таки з’явиться нове покриття.
- Якими бачите перспективи розвитку вільної боротьби в Сарнах?
- 24-26 жовтня у Львові відбудеться чемпіонат України, в якому 5 дівчат відстоюватимуть честь району та області. Також є пропозиція від обласної федерації вільної боротьби провести на базі Сарненської ДЮСШ чемпіонат області серед жінок.
Впевнений, що майбутнє спорту в Сарнах є, і тренерська база - це основа, на якій переважно тримається підготовка майбутніх чемпіонів. Сподіваюсь, що представники влади, меценати та шанувальники вільної боротьби, пишаючись досягненнями сарненських борців, посприяють придбанню якісного та стандартного покриття для тренувань. Маю надію, що в близькому майбутньому пишатимемось новими чемпіонами України, Європи та світу. І не тільки з вільної боротьби…
Роман ЗАХАРЧУК