Опубліковано Ольга ЛОТОЦЬКА
2 грудня Сарни відвідали учасники національного автопробігу, приуроченого проблемам торгівлі людьми та незаконній трансплантації людських органів.
Кажуть, у світі продається та купується все. Події свідчать, що з кожним роком «чорний» ринок з продажу людей, у тому числі людських органів, розвивається, набуваючи статусу загальнодержавної проблеми. За словами начальника відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, УМВС України в Рівненській області Володимира Черначука, у 2010 році на Рівненщині порушили 6 кримінальних справ щодо торгівлі людьми, а на початку цього - 3. Дві з них стосувались сексуальної експлуатації жінок за кордоном, одна - продажу дитини в м. Рівне. Щодо останньої, то горе-матері, яка продала дев'ятимісячного сина за 320 тисяч гривень, вже винесено вердикт. Правоохоронні органи України, аналізуючи статистику минулого року, вперше виявили таке стрімке зростання кількості злочинних дій транснаціональних злочинних угрупувань, що торгують людьми з метою вилучення органів. Постраждалими здебільшого є вихідці з України, Молдови, Узбекистану та Білорусі. Зазвичай, це молоді люди, які опинилися в скрутних життєвих обставинах. Вербування відбувається за допомогою реклами в Інтернеті або через особисті контакти. Дорослих і дітей вводять в оману, переконуючи їх у тому, що подібні «комерційні» операції з трансплантації нирки чи печінки є законними, навіть інколи підписують з ними «офіційні» договори. Злочинці виплачують узгоджену суму та надають необхідну медичну допомогу перед вилученням органу, проте обіцяний медичний супровід після операції забезпечують лише в поодиноких випадках.
На спеціальних дошках оголошень і форумах в російськомовному Інтернеті можна знайти безліч оголошень, в яких ідеться про продаж «зайвої» нирки або частини печінки. Зокрема, чоловік з України, який називає себе Юрієм, пише: «Особисто я маю серйозний намір продати половину печінки, бо взагалі немає грошей. У мене родина, заробляю 700 грн. на місяць. Як ви думаєте, вистачає? Це реальна можливість відкрити свою справу. Звісно, є ризик, дуже великий ризик, і, кажуть, що є інші виходи, але, зрозумійте, я вже втомився шукати. А тут є можливість заробити справжні гроші, хоча й дорогою ціною…».
Серед великої кількості «запчастин», виставлених на продаж, дуже рідко трапляються органи, які підходять конкретним пацієнтам. У Міністерстві охорони здоров'я України пояснюють, що донор має бути не тільки абсолютно здоровим, але й максимально імуносумісним із реципієнтом (людиною, якій пересаджують орган). Якщо донор і реципієнт не є родичами, то вірогідність такої сумісності дорівнює 1:50000. Зрештою, згідно з українським законодавством, торгівля людьми та їх органами заборонена і є важким злочином. Однак довести його дуже складно, зазначають правники. Злочинці обманюють свої жертви, переконуючи в тому, що подібні операції є законними. Економіка чорної трансплантології страшна - людина яка чекає на пересадку нирки, готова заплатити від 120 до 250 тисяч доларів, у той час, коли донору виплачують 10-15 тисяч. Минулого року в Україні зафіксовано 25 таких злочинів та це, без сумніву, лише вершина айсбергу. З медичної точки зору людина повинна володіти повною інформацією щодо можливих наслідків для життя, ризиків для здоров'я, чого власне й уникають злочинці, женучись за наживою.
Ось як окреслює головну ідею заходу керівник автопробігу Лариса Гунько : «Злочинців «чорного ринку» живих людських органів цікавить усе: від нирок і кісткового мозку до рогівки очей. Але більше за все - надприбутки від злочинної діяльності. Люди, будьте пильними! Не продавайтеся та не піддавайтеся на спокусу швидкого заробітку, бо гроші швидко витрачаються, а власне здоров'я ви не повернете ніколи».
Тож, аби вберегти життя кожного пересічного українця, важливо інформувати населення про цю проблему, вважає пані Лариса. Саме з цієї метою й організували автопробіг, ініціатором якого на Рівненщині виступила громадська організація «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка». Вагому підтримку акції надала також Міжнародна організація з міграції за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Данії в рамках Програми з протидії торгівлі людьми у Східній і Південно-Східній Європі. Автопробіг відбувся в 10 областях України: Ужгороді, Чернівцях, Тернополі, Івано-Франківську, Хмельницьку, Вінниці, Харкові, Дніпропетровську, Миколаєві, Рівному, в період проведення щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства…». У заході брали участь експерти, медики, освітяни, громадські діячі та волонтери, аби гуртом донести людям про ризик, який постає сьогодні перед більшістю, особливо - молоддю, фізично здоровими особами, незахищеними верствами населення. Розповідали про проблеми торгівлі людьми та незаконну трансплантацію органів 2 грудня і на центральній площі міста Сарни, прочитали лекції на цю тему і для вихованців Сарненської гімназії та ВПУ-22.
- Акції щодо протидії торгівлі людьми проводимо щорічно, - розповіла керівник рівненського Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка» Лариса Гунько. - Кожного разу акцентуємо увагу громадян на різних аспектах проблеми: трудовій і сексуальній експлуатації, примусовій праці, торгівлі дітьми та інших. Цього року хочемо донести до населення, що нелегальна трансплантація людських органів це невиправдано небезпечний ризик для життя та здоров'я людини. Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка» з 2001 року реалізовує проекти, спрямовані на розбудову громадянського суспільства в Україні, попередження насильства в сім'ї, протидію торгівлі людьми, подолання дискримінації та впровадження тендерної рівноваги в суспільстві. З 2000 року Міжнародна організація з міграції у співпраці з громадськими організаціями в Україні надала допомогу понад 7540 постраждалих від торгівлі людьми, серед них 473 дітям. У цілому в нашій державі впродовж року проводять до 1000 операцій з трансплантації нирки, легенів і серця. Із цієї кількості пацієнтів майже половина вмирає. Лікування гемодіалізом отримують 2000 хворих, або 40 на 1 мільйон громадян України. На території держави зараз є лише 5 хірургів і 5 клінік, які сертифіковані на проведення операцій з трансплантації органів, працюють лише 5 медиків, які мають необхідну нефрологічну кваліфікацію (теорія та практика застосування імунодепресантів, які необхідні для будь-якої операції з трансплантації органів). Будьте на сторожі свого життя, не продавайте за гроші здоров’я, бо воно найцінніше.