Опубліковано СН
Учасники виборчих змагань повинні оголосити демобілізацію, зрозуміти, що вибори закінчилися і тепер потрібно думати про практичну роботу, як налагодити діалог і визначити спільні підходи до подальшої роботи в країні, наголосив голова Верховної Ради України Володимир Литвин минулого четверга в інтерв’ю телеканалу «Рада».
Він зазначив, що не лише всі новообрані депутати повинні усвідомити, що є представниками народу у владі й, розуміючи відповідальність перед людьми, пропонувати своє бачення розвитку країни. Представники опозиції також повинні брати активну участь у роботі Верховної Ради, висуваючи свої варіанти розв’язання тих чи інших питань. Голова Верховної Ради висловив думку про необхідність відступитися від практики «розподілу посад» і, відповідно, збільшення кількості комітетів у парламенті. Бо спочатку всі говорять про те, що їх треба якомога менше, аби вони не дублювали один одного, а працювали ефективно. А коли починають ділити портфелі, виявляється, що їх не вистачає, сказав він.
Хто цікавиться політикою, знає, що на другий день після закінчення одних виборів починаються наступні. Ці ж запам’яталися непорядними технологіями, веденням передвиборної кампанії на негативі проти опонента, а не на позитиві за себе. Знову зустрілася з головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 156 Сергієм Лоскутовим, з яким продовжили розмову. Зокрема поцікавилась характерними особливостями процесу в Березнівському й Костопільському районах. Якщо в першому, розповів Сергій Іванович, були заміни й проблеми з комплектацією складу комісії, то в другому – з приміщенням під саму дільницю. Так, костопільські орендодавці зажадали спочатку авансу (сплати за електроенергію), а вже потім погоджувались його надати.
У Сарненському ж неприємності, якщо можна так сказати, були пов’язані з людьми, що називали себе представниками преси, та спостерігачами, які заявляли, ніби до них застосували силу. Згодом, як наприклад, Георгій Олійник, який проживає в Рівному, в написаній власноруч заяві на ім’я начальника райвідділу міліції Віталія Сафоніка просив не розглядати зроблену ним раніше телефонну заяву. Цитую: «Тілесних ушкоджень мені не завдано. На цей час претензій ні до кого не маю…».
Члени комісії, кажучи про діяльність останньої, хоча й не новачки, відчували велику наелектризованість і напругу. Згідно із Законом України про вибори народних депутатів України вони не мали права залишати дільницю, поки всі голови ДВК не здадуть документи. Якщо на попередніх виборах дані вносили в один комп’ютер, то на нинішніх – у три. У випадку появи помилки в протоколі ЦВК не приймала останній і повертала назад. І на це все потрібен був час, що викликало певну знервованість серед тих, хто стояв у черзі.
Минулої суботи, повідомив Сергій Лоскутов, відбулося засідання окружкому, на якому підсумували результати голосування в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного 156-го. Оголосили їх присутнім кандидатам у народні депутати України Миколі Кучеруку й Володимиру Старовецькому. А у вівторок усі документи передали в Центральну виборчу комісію. Робота ОВК триватиме ще упродовж 15 днів після оголошення результатів ЦВК. Адже папери готуватимуть до здачі в архів.
Можна сказати, що одразу після проведення парламентських виборів розпочалася виборна кампанія не лише президентська, а насамперед до місцевих органів влади. Втім, ще є час, аби перебудуватися, накопичити достатньо грошей і дібрати потужні команди, націлені на перемогу. Якби парламент устиг відкоригувати Основний Закон ще в жовтні, то п’ятирічна каденція поширилася б і на органи місцевого самоврядування. Як зауважив у газеті «Закон і Бізнес» президент Інституту правової політики Микола Оніщук, ухвалені зміни до Конституції України не вирішили проблеми строків проведення чергових виборів місцевої влади. Відповідні зміни набули чинності лише 4 лютого цього року. Тож місцевим депутатам і радам, за логікою, доведеться йти на чергові вибори в останню неділю жовтня 2014-го. Звісно, якщо до того часу не внесуть зміни до Основного Закону. А майбутні вибори президента — у березні 2015. Якщо хтось думає, що часу ще достатньо, то глибоко помиляється. Без щоденної чорнової роботи щоб потім не було, як у тій приказці: «Як бідному женитися, то й ніч мала…».
А поки що в середньому 50 відсотків українців (саме стільки проголосували, а решті, дозволю зробити висновок, м’яко кажучи, все одно, що відбувається в країні, де вони живуть) цікавить, наскільки результативним буде новообраний парламент. Тут на всі сто згодна з Володимиром Литвином, який зазначив, що ефективність його роботи вимірюється не кількістю прийнятих рішень, а тим, як вони реалізуються й відповідають очікуванням людей. Кожна політична фракція і кожен депутат мають усвідомлювати, що прихильності людей можуть переходити дуже швидко - від тотального захоплення до збайдужіння, а потім до ненависті. Тому діяти мають не лише відповідально, а ще й професійно.
Марія КУЗЬМИЧ.