Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
2012 рік уже ввійшов в історію розвитку Сарненщини як період наполегливої праці на шляху до нових можливостей і стандартів життя місцевих жителів.
Адже лише економічно незалежний громадянин може активно захищати як приватні, так і колективні й суспільні інтереси, ефективно контролювати владу та співпрацювати з нею. Саме такі люди в усьому світі є опорою громадянського суспільства. Тож недарма в основу прийняття управлінських рішень виконавчої влади району був покладений принцип: якщо не можеш допомогти − не заважай, наголосив у своєму виступі голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук на розширеному засіданні колегії РДА, на якому підбили підсумки роботи органів влади та трудових колективів району з виконання Програми соціально-економічного розвитку за 2012 рік.
В усіх галузях економіки продовжувались процеси модернізації виробництва, запроваджували якісно нові правила надання послуг населенню. Звісно, промислові підприємства були основними наповнювачами місцевих бюджетів. Бо чим вищі обсяги виробництва, тим більше податків і зборів вони сплачують до них і в соціальні фонди.
Найвищий приріст виготовлення промислової продукції забезпечили ТзОВ «Завод металевих виробів» (Андрій Циганенко), ТОВ «Вирівський кар'єр» (Мартін Шорш), Клесівське кар’єроуправління Укрзалізниці (Павло Опришко). Абсолютним лідером було й залишається ТОВ ККНК «Технобуд» (Олександр Ковальчук), яке в минулому році виробило її 41% від загального обсягу в районі. Якщо ТзОВ «ЗМВ» зайняло друге місце в Україні в загальнонаціональному та міжнародному рейтингові у сфері зовнішньоекономічної діяльності за оцінкою «Експортер року» й «Імпортер року» в категорії «Вироби з чорних металів», то підприємство «Таврида» стало лауреатом регіонального етапу Всеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України», чим ще раз підтвердило високу марку сарненських товаровиробників.
Наростили обсяги реалізації продукції (до 136 млн. грн.) ДП «Сарненський лісгосп» (Сергій Белеля) та ДП «Клесівський лісгосп» (Михайло Ониськевич). Найбільшими будівельними об’єктами, як відзначив у доповіді Анатолій Остапчук, були підвідні газопроводи до сіл Довге, Чемерне, Кричильськ, Поляна й Одринки, а вся їх мережа зросла на 22 км. За кошти державного й обласного бюджетів зробили капітальні (29) і поточні (41) ремонти доріг. Ще 11 місцевих відремонтували за рахунок спецфонду обласного бюджету. Загалом вдалось опорядкувати 53,6 км комунальних доріг на суму 4,3 млн. грн.
Підтвердженням того, що економіка району не стояла на місці, були цифри капітальних і поточних ремонтів дитячих дошкільних закладів і загальноосвітніх шкіл, котелень, систем опалення, реконструкції вуличного освітлення, що навів голова райдержадміністрації. Так, для покращання електропостачання Сарненська дільниця ПАТ «АЕС Рівнеобленерго» розчистила 79 км повітряних ліній, понад 1 млн. грн. направили на їх реконструкцію та зміцнення матеріальної бази інфраструктурних об’єктів.
Найбільшими товаровиробниками сільськогосподарської продукції стали ПОГ «Журавушка» Всеукраїнської громадської організації онкоінвалідів «Спілка онкоінвалідів», СГПП «Маяк», «Случ», «Мир», «Степанське». Але 77% її виробляють в особистих селянських господарствах.
Одним із основних завдань у 2013 році є відродження сільських територій шляхом розвитку сільськогосподарської кооперації, що дасть змогу створити додаткові робочі місця та знизити ціну готової продукції тваринництва внаслідок її реалізації безпосередньо за місцем виробництва. Важливою мотивацією селян до організації обслуговуючих кооперативів є виплата їм державної підтримки за збереження та утримання молодняку ВРХ, відшкодування вартості доїльних апаратів і стимулювання реалізації продукції на переробні підприємства. Для прикладу, для понад 1200 жителів району нарахували спеціальну бюджетну дотацію в сумі 591 тис. грн.
Уважно слухали присутні про реалізовані проекти за програмою ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», комплекс заходів із реформування земельних відносин, стабільну роботу підприємств житлово-комунального господарства, нові об’єкти поліпшеного благоустрою в місті й селах, ефективне рішення щодо облаштування 7 зупинок громадського транспорту в Сарнах (досвід, що заслуговує на схвалення й підтримку в інших територіальних громадах).
Анатолій Остапчук наголосив на заходах енергозбереження. Адже сьогодні живемо й працюємо в умовах, коли вимушені рахувати кожну гривню й дуже важливо, якщо її вдасться використати найефективніше та з користю. Так, перспективним напрямком є перехід на місцеві види палива.
Лідерами сфери торгівлі, побуту й громадського харчування залишаються Сарненська райспоживспілка (Віктор Красько), ТОВ «Північ-Центр» (Ігор Голяка), торгові центри «СамМаркет» (Олег Новоросюк), «Вопак» (Юрій Бобровський), «Ната» (Олександр Макарицький), «Наш дім» (Ігор Наумович), кафе «Журавлина» (Емзарі Ценадзе), «Хуторок» (Галина Цицюра). Сарненська райспоживспілка демонструє не лише кращі форми обслуговування, а й є школою передового досвіду роботи в системі Укркоопспілки.
У непростих умовах виконувався й бюджет району, який проаналізував доповідач. Назвав імена найбільших платників податків у минулому році. Зупинився на проведеному великому обсязі робіт з реалізації в районі державної політики щодо підтримки молоді та багатодітних сімей, спортивних досягненнях. Робота у сфері соціального захисту була спрямована на повну реалізацію соціальних ініціатив Президента України. Характерною їх особливістю є збільшення соціальних виплат різним категоріям соціально незахищених громадян.
Згадав Анатолій Остапчук і про послуги, що надає районний центр зайнятості, якими скористалися 5109 незайнятих трудовою діяльністю громадян, і головну благодійну акцію «Врятуй дитині життя», що вийшла за межі короткотермінового заходу й продовжувалась упродовж року. Від імені вдячних батьків і врятованих дітей передав слова найщирішої вдячності всім, хто долучився до цієї благородної справи. Основним напрямком роботи з соціального захисту населення в цьому році буде посилення її адресності. Держава підтримає тих громадян, які найбільше цього потребуватимуть.
За останні роки одним із найважливіших пріоритетів освітньої галузі став розвиток дошкільної освіти. А перемоги школярів Сарненщини на змаганнях і конкурсах різного рівня підтверджують, що район багатий на дитячі таланти. Тож необхідно створити всі умови, аби вони розвивались і надалі.
У стані реформування сьогодні перебуває медична галузь, тож дуже важливо, щоб у цей перехідний період не знизилась якість надання населенню медичних послуг. Тому голова райдержадміністрації вимагатиме в її керівників максимально уважно відстежувати, як впливають зміни в організації надання медичних послуг на їх якість. А головним завданням закладів культури на 2013 рік залишається залучення населення до організованих форм дозвілля, розвиток зеленого туризму й продовження комп’ютеризації сільських бібліотек із підключенням їх до мережі Інтернет.
Виконання районної Програми соціально-економічного та культурного розвитку було нерозривно пов’язане з місцевими програмами розвитку територіальних громад району. Основною формою співпраці з ними були виїзні засідання колегії райдержадміністрації, де поряд із виконанням контрольних функцій вивчали питання організаційної спроможності громад самостійно вирішувати проблеми місцевого життя.
Потребує вдосконалення робота із зверненнями громадян. Тому цьогоріч, за дорученням Президента України, в Сарнах налагодять роботу Центру надання адміністративних послуг, де заявники зможуть за коротший термін вирішити свої питання. Проблема дуже актуальна, тому що з 1 січня вступили в дію Положення двох кодексів, 52 законів, 36 актів Кабінету Міністрів і одного Указу Президента України й людям потрібно допомогти засвоїти нові законодавчі норми, не допустити виникнення незручностей перехідного періоду. Доречним буде й відкриття Центру, що надаватиме безкоштовну юридичну допомогу.
Звісно, багато нових починань і напрямків роботи, над якими працювали райдержадміністрація та органи місцевого самоврядування, були б неможливі без підтримки облдержадміністрації. Саме з ініціативи голови ОДА Василя Берташа виконували масштабний проект «Місцеві дороги», переоснащували новою апаратурою медичні заклади. До послуг жителів області відкритий перинатальний центр європейського рівня, який має потужну медичну базу. Вирішена багаторічна проблема з відкриттям обласного онкологічного центру. 82 жителі Сарненщини вже пройшли в ньому лікування й високо оцінили його лікувально-діагностичну базу. Ці та багато інших заходів спрямовані на потреби жителів Рівненщини й служитимуть їм ще багато років.
Анатолій Остапчук акцентував увагу присутніх і на завданнях, що потребують вирішення у 2013 році. Серед головних проектів - будівництво другої черги школи села Тинне, спорткомплексу в Сарнах, початок будівництва нової школи в селищі Клесів, добудова - в селі Вири, ремонти й реконструкція місцевих доріг на суму 6 млн. грн.
Василь Берташ подякував сарненцям за роботу
Про чималі досягнення в галузі медицини та її реформування говорив і Василь Берташ, який брав участь в урочистому засіданні й особисто подякував усім сарненцям за працю. Коротко проінформував про результати роботи області за минулий рік і пріоритетні напрямки на 2013-ий. Вів мову про розвиток фермерських господарств, сільських територій і територіальних громад, без яких неможливий розвиток регіону, обласну програму «Кредити фермерам», розраховану на 5 років. Кожен клаптик землі повинен бути розораний, аби він давав прибуток і фермеру, й району, й власнику паю, наголосив голова обласної держадміністрації. Акцентував увагу й на тому, як і на якому паливі працюють котельні, та дешевій місцевій сировині – торфобрикеті, пелетах (деревних паливних гранулах) і щепі. З їх використанням місцевий бюджет матиме значні заощадження. І найважливіше – вихідні гази, що утворюються від згорання щепи, екологічно чистіші, ніж від блакитного палива. Насамкінець Василь Берташ закликав до консолідації влади й депутатів усіх рівнів, побажав нових трудових звершень.
Про добудову Тинненського навчального закладу, відкриття дитячого садочка в Ремчицях, забезпечення належного теплового режиму в закладах освіти й охорони здоров’я, зміцнення їх матеріально-технічної бази вів мову голова районної ради Микола Драганчук. Зупинився на проблемах, які треба вирішувати насамперед. Особливо гостро стоїть потреба, зауважив, у будівництві школи в селі Цепцевичі (нову, на 1100 місць, включили в обласну Програму будівництва, реконструкції та модернізації об’єктів інфраструктури Рівненської області). Депутати районної ради виділили 240 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва спортивного комплексу в Сарнах. Невирішеним залишається питання майнового комплексу «Дубки», на охорону якого щороку витрачають майже 300 тис. грн. А намагання знайти інвестора чи покупця поки що не увінчалися успіхом. Висловив подяку керівникам підприємств, депутатам районної ради Івану Тотовицькому, Сергію Белелі, Андрію Циганенку, Ігорю Голяці за розуміння та допомогу при першій необхідності. Підтвердив, що успішні результати соціально-економічного розвитку району стали можливими, завдячуючи співпраці органів самоврядування й виконавчої влади, що працюють, як одне ціле.
До учасників підсумкової колегії звернувся директор ДП «Сарненський лісгосп» Сергій Белеля, озвучив завдання, що стоять перед трудівниками підприємства, основне з яких - відновлення лісонасаджень. На постійному контролі його робітників були й залишаються питання охорони лісу від самовільних рубок і браконьєрства. Сергій Олександрович процитував слова Президента України, який наголосив, що американській демократії – понад 200 літ, а ми лише вчимося. Та невже нам потрібно 200 років, аби навчитися поводитися цивілізовано? Підкреслив, що приклад виваженої роботи всіх гілок влади необхідно переймати й іншим.
Директор Будинку культури села Стрільськ Леся Сафарян зупинилася на позитивних результатах роботи культурно-дозвіллєвих комплексів. Розповіла й про сільське аматорське мистецтво, роботу громадського об’єднання «Районна варта».
Завідувач офтальмологічним відділенняя КЗ «Сарненська центральна районна лікарня» Ганна Прокопчук повідала про запровадження у відділенні нової методики видалення катаракти, аби максимально наблизити висококваліфіковану медичну допомогу до сільського жителя.
Підсумовуючи, найголовніший висновок, який зробили всі присутні, досить простий. Якщо будемо разом, а політичні чвари, адміністративні амбіції залишимо в минулому, то обов’язково досягнемо потрібних результатів і Сарненщина матиме той розвиток, який самі зуміємо забезпечити.
Нагородили грамотами, сертифікатами й подарунками
За вагомий внесок у виконання Програми соціально-економічного розвитку району у 2012 році Василь Берташ, Анатолій Остапчук і Микола Драганчук нагородили почесними грамотами райдержадміністрації й районної ради та пам’ятними подарунками директора ТзОВ «Сарненський завод металевих виробів» Андрія Циганенка, виконавчого директора ТОВ ККНК «Технобуд» Олександра Ковальчука, в.о. директора КП «Екосервіс» Миколу Кореня начальника ПАТ «Сарненська ПМК–81» Віктора Туся, директорів ДП «Сарненський лісгосп» Сергія Белелю, магазину «Robik Music» Миколу Губаню, Стрільського й Великовербченського будинків культури Олесю Сафарян й Анатолія Кошмака, дитячо-юнацької спортивної школи відділу освіти РДА Володимира Царкова, тренера відділення комплексної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» селища Степань Володимира Пінчука, завідувачку офтальмологічним відділенням КЗ «Сарненська ЦРЛ» Ганну Прокопчук. Окрім того, вирівського сільського голову Юрія Солтиса, кузьмівського - Михайла Трофимчука, клесівського селищного - Віктора Буйного.
За підсумками районного огляду-конкурсу сільських і селищних культурно-дозвіллєвих комплексів у 2012 році також відзначили почесними грамотами РДА та районної ради й сертифікатами на придбання радіоапаратури й обладнання зносицький (голова координаційної ради Іван Вакулко) за ІІІ місце, немовицький (Володимир Онищук) - за ІІ, великовербченський (сільський голова Віра Кузьмич) - за І місце.
За результатами проведення районної Спартакіади серед спортивних клубів і колективів фізичної культури в минулому році вручили почесні грамоти райдержадміністрації та районної ради за зайняті призові місця сільським спортивним клубам «Маяк» Зносицької сільської ради за ІІІ, й за ІІ - великовербченському «Гарту». А І місце завоював міський спортивний клуб «Олімп» міської ради (міський голова Сергій Євтушок). У районному конкурсі «Краще спортивне село 2012 року» перші місця й почесні грамоти РДА та районної ради отримали села Катеринівка (з населенням до 750 чоловік), Мале Вербче (до 1500 чоловік), селище Клесів (понад 1500 чоловік).
Зимового дня аматори Сарненщини разом із ведучими Наталією Жук і Вадимом Бублієм, здається, перевершили на сцені самих себе. Музично-хореографічна композиція «Україна» у виконанні квартету та зразкового аматорського ансамблю танцю «Струмочок» РБК, вокальний квартет викладачів Степанської дитячої музичної школи, зразковий аматорський дитячий хоровий колектив «Глорія» Сарненської дитячої музичної школи, володар гран-прі Міжнародного фестивалю фольклору та хореографії у 2012 році в Сербії, зразковий аматорський ансамбль танцю «Журавка» МБК «Залізничник», лауреати І премії в номінації «Автентичний гуртовий спів» Всеукраїнського конкурсу автентичного співу «Животоки» в місті Новоград-Волинський, вокальний дует «Білі береги» - Любов Сорока й Сергій Гаврилюк тішили душі та серця присутніх у залі.
Зимові розваги показали лауреати ІІІ премії 6 Міжнародного фестивалю дитячого фольклору «Котилася торба» в місті Дубно, зразковий аматорський фольклорний автентичний колектив «Джерельце» села Кричильськ (керівник Надія Бородавко), а віночок українських мелодій подарували глядачам і викликали своїм виступом шалені овації учасники заключного обласного фестивалю сільських колективів аматорської творчості «Таланти твої, Рівненщино» троїсті музики села Мале Вербче. Найстаршому учасникові колективу – 85 років. У мелодійному ніжному вальсі кружляли на сцені вихованці зразкового аматорського ансамблю танцю «Вояж» районного Будинку дітей і молоді.
Завдячуючи меценатам Сарненщини, виконавчому директорові ТОВ ККНК «Технобуд» Олександрові Ковальчуку, депутатам районної ради Ігорю Голяці й Дмитру Якимцю в минулому році в Сарненську дитячу музичну школу придбали комплект духових інструментів і сценічні костюми. Учасники духового оркестру під керівництвом Григорія Козійчука показали, чому вони вже навчилися та в нагороду отримали вдячні оплески глядачів. А всі разом виконали гімн Сарненщини.
Не тільки мистецькими талантами, а й руками золотими славиться Сарненська земля. В цьому переконались, переглянувши роботи, представлені в районному Будинку культури. Серед них художні вироби з лози Тетяни Костючик і роботи заслуженого майстра народної творчості Василя Позніка, вишиті рушники Галини Паньковець, ляльки-мотанки Людмили Мацкевич із села Любиковичі й рушники Марії Стоян із Великого Вербчого, вишиті бісером - Олени Острожної з Сарн, витвори рук вихованців Сарненського та Степанського БДМ.
Спілка митців Полісся презентувала персональну виставку вчителя образотворчого мистецтва Сарненської ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів Іванни Дьякової. Чимало захопливих відгуків отримали картини майстрині Надії Потапович. З інтересом розглядали вироби з дерева Едуарда Андрикевича з Костянтинівки, панорами й фото Кирила Черногубова та народної аматорської фотостудії «Об’єктив» Немовицького сільського БК.
Незабаром, 25 лютого, відзначимо третю річницю інавгурації Президента України. Голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук радив прислухатися до оцінок події людей, які своєчасно отримують соціальні допомоги, багато років очікували інвалідні візки, які для них нині виготовили під індивідуальне замовлення, хто у своєму житті відчув вплив соціальних ініціатив Президента. А 28 липня, в день пам’яті святого рівноапостольного великого князя Київського Володимира святкуватимемо 1025 річницю Хрещення Київської Русі-України. Ця знаменна дата має відзначатися в кожному населеному пункті району.
Марія КУЗЬМИЧ.