Back to top

Пролітаючи над річкою Случ…

З нагоди Міжнародного дня мігруючих птахів, котрий щорічно відзначається на другі вихідні травня, низка установ та організацій, а також широке коло небайдужих у всьому світі громадян долучилися до різних подій, організованих під егідою AEWA (Угода про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів). Не виняток і Рівненщина, на території якої цього року відбулися пізнавальні зустрічі, екскурсії та спеціалізовані практичні майстер-класи.

Історично відзначати Міжнародний день мігруючих птахів почали з 1995 року, коли в Гаазі (Нідерланди) підписали угоду AEWA, що й здійснює координацію збереження мігруючих водно-болотних птахів, звертаючи особливу увагу на види, що перебувають під загрозою зникнення, або тих, що мають несприятливий статус збереження. Важлива роль відведена й екологічній освіті. Відтак цьогорічне гасло – «Мігруючі птахи і туризм» - покликане зацікавити широкі верстви населення, відкрити туристичний і пізнавальний потенціал спостереження за птахами.
Загалом в Україні вже декілька років поспіль різні установи долучаються до цих заходів. Проте зазвичай це спеціалісти (орнітологи) та незначна кількість зацікавлених осіб (переважно з національних природних парків, заповідників та освітніх установ). До того ж, мало хто офіційно реєструється на міжнародному рівні й пропонує програму своїх заходів для широкого загалу.
Офіційно долучитися до проведення Міжнародного дня мігруючих птахів вирішив і Рівненський природний заповідник, запропонувавши всім бажаючим програму тематичних заходів, тим більше, що зовсім недавно спільно з МГО «Смарт», за підтримки Програми малих грантів ПРООН/ГЕФ в Україні, неподалік міста Сарни розробили два еколого-пізнавальних вело-маршрути, що неабияк пов’язані з птахами (один пролягає через орнітологічний заказник «Вовча гора», другий – заплавами річки Случ, уздовж якої і мігрують пернаті). До слова, Рівненщина виявилася найактивнішою в Україні. Окрім заповідника, в області оголосили та провели свої заходи Рівненський зоопарк і Національний природний парк «Дермансько-Острозький».
Отож, Рівненський природний заповідник, який активно займається еколого-просвітницькою діяльністю в області, завдяки співпраці й участі Західноукраїнських орнітологічних товариства та станції, місцевої громадської молодіжної організації «Смарт» взяв на себе відповідальність цікаво та якісно провести це важливе в глобальному масштабі дійство. Відтак 10 травня на території центральної садиби, що поруч із заповідним лісовим урочищем «Розвилка», зібралися любителі птахів і зацікавлені жителі краю: активісти молодіжної громадської організації «Смарт», учителі й учні 5-11 класів Сарненських ЗОШ № 2, 3, 4 та гімназії. Наукові працівники заповідника та представники Західноукраїнського орнітологічного товариства (Михайло Франчук, Олександр Добринський, Ростислав Журавчак) розповіли про принципи й причини міграції птахів, пояснивши, яким чином і які види мігрують нашими просторами, про методи її дослідження. Присутні дізналися про історію та способи дослідження міграцій, на широкому екрані продемонстрували пізнавальний фільм.
Особливо цікавим видався майстер-клас із кільцювання птахів як одного із найпопулярнішого методів вивчення міграційних шляхів. Його учасникам розповіли як це робиться на Рівненщині. Відтак усі охочі мали змогу власноруч ознайомитися з обладнанням, побачити кільця з різних країн. Особливий інтерес викликав сам процес. До поставлених заздалегідь спеціальних орнітологічних сіток саме потрапили синиця велика та зяблик, одні з найпоширеніших представників нашої фауни. Після процедури вимірювання птахів із кільцями випустили на волю. Кожне з них має свій унікальний серійний номер, тому, упіймавши такого пернатого ще раз, можна буде дізнатися звідки він прилетів. До речі, деяких з тих, що були закільцьовані в попередні роки, згодом бачили в Ізраїлі (лелека чорний) та Зімбабве (лелека білий).
Завершився захід активною формою відпочинку, зокрема велосипедною еколого-пізнавальною екскурсією заплавами річки Случ, що пролягала від садиби заповідника правим берегом до села Стрільськ. Охочих виявилося до 30 осіб - як активістів МГО «Смарт», так і учнів міських навчальних закладів. Разом здійснили мандрівку мальовничими куточками берега Случа, ознайомилися з представниками пташиного населення лук, піщаних кос, мікроводойм стариць, побачили багате різноманіття птахів, зокрема жайворонка польового, чайку, плиску жовту, ластівку берегову, а також рідкісних, занесених до Червоної книги України: пісочника великого та крячка малого, й багато інших. Кожен бажаючий мав змогу порозглядати їх через спеціальні оптичні пристрої – біноклі й орнітологічну трубу.
Загалом нашою територією щорічно мігрує велике різноманіття птахів: журавлі, гуси, качки, лелеки та хижі, кулики й дрібні горобині. Береги річки Случ на Сарненщині є зручними для наукового та любительського спостереження за ними, що стає дедалі популярнішим у всьому світі. Сподіваємося, що заходи не залишили байдужими учасників, а нам вдалося трішки задовольнити їх прагнення до пізнання природи та її мешканців і всі отримали позитивні враження й нові знання. Отож, не будьте пасивними, цікавтеся таємницями природи та бережіть її разом із нами.
Михайло ФРАНЧУК,
науковий співробітник Рівненського природного заповідника.

Новини: 

Схожі матеріали

5 березня біля пам'ятника Січовим стрільцям, що височіє на кладовищі по вул. Ковельській у Сарнах, зібралися на мітинг представники влади,...
Найпершим в області та державі реалізованим проектом Міжнародної Благодійної Фундації «Хайфер Прожект Інтернешенл» стала допомога мешканцям Кузьмівки...
Нарешті весна набирає силу. Крізь землю пробивається зелена травичка, на деревах набубнявіли бруньки, облаштовують гнізда лелеки. Наводять лад біля...
Шановні краяни! Громадська організація "Наше місто", турбуючись про збереження історичної спадщини, поваги до минулого, організовує збір коштів...
Водії-співвітчизники звикли їздити, як їм заманеться: якщо на шляху затор - розвернутися через подвійну осьову та змінити маршрут, а то й зовсім...