Back to top

За досвідом - у Франкфурт-на-Одері

Звістка про те, що поїде в Німеччину, була для майстра виробничого навчання ВПУ-22 Олени ДУДИНЕЦЬ, як грім із ясного неба.

Зателефонували за тиждень з департаменту професійно-технічної освіти Міністерства освіти та науки України. Тож часу на роздуми було обмаль.
Аби ввести вас у курс справи, шановні читачі, зауважу, що в Україні проект «Глобал Проджект Партнерс» передбачає підвищення кваліфікації 45 українських викладачів будівельної галузі, підготовку тренерів для українських викладачів і майстрів професійних закладів, поїздку їх у Німеччину з метою ознайомлення з дуальною системою професійно-технічної освіти.
З жовтня по грудень ГПП реалізовувало програму «Професійна освіта для української будівельної галузі», де готували тренерів для українських викладачів та майстрів ПТО (групи до 15 учасників) з наземного висотного та підземного будівництва, внутрішнього оздоблення, обладнання. В одну з них у третьому потоці й потрапила Олена Ігнатівна.
Серед колег із Харкова, Одеси, Києва, Запоріжжя вона була одна з Рівненщини. Впродовж трьох тижнів у Франкфурті-на-Одері майстри-педагоги напружено трудились на базі навчального центру. Їх робочий день починався о 8.00 (у німців – о 7 ранку). У ролі студентів у перший тиждень застосовували на практиці технології мулярних робіт, викладали стіни та арки. Освоювали й теорію (суміші, техніку безпеки). Риштування (фасади), пересувні та внутрішні, зовнішні будівельні роботи стали темою другого, а третього – армування, створення безсистемних опалубок. Виконували й бетонні роботи, вчилися, що робити, коли бетон рідкий, як усунути пошкодження. Щоразу дуже велику увагу приділяли охороні праці.
Після обіду ходили на екскурсії в будівельно-торговельні центри, та міні-завод із виготовлення клінкерної цегли (для реставрації будівель), у навчальні заклади. А в суботу побували в Берліні та Потсдамі, дивилися архітектуру, відвідали музеї. Переповнюють і досі враження від побаченого – чистота, охайність, культура. Місцеві мешканці дуже ввічливі, добре налаштовані до гостей.
Німці – великі патріоти своєї країни, добре знають історію. Так, у Франкфурті-на-Одері, що нагадує старий Львів, під час війни зруйнували 75% будівель. Розвалини не знесли до основи (що було б простіше зробити), а добудували до них нові стіни, аби зберегти для нащадків і розповісти, яку шкоду приносить війна. Будівельники також самі організували екскурсію в так звані тропіки (зелень, птахи, екзотика – ніби в казці побували).
Якщо ж порівнювати навчання, каже Олена Дудинець, то ми не на нижчому рівні, але держава роками не допомагає закладам професійної освіти, в тому числі й Сарненському ВПУ-22, тому й відстаємо. А щодо технологій, то директор училища Володимир Городнюк завжди йшов на випередження. А кожен педагог у творчому пошуку їх і методик із підготовки висококваліфікованої робітничої зміни. З цією метою на базі закладу створили два навчально-практичні центри для навчання спеціалістів будівельного профілю, які співпрацюють з фірмами «Хенкель-Баутехнік» (Україна) та «Кнауф», де учні мають змогу познайомитися з новітніми технологіями в будівництві. Тож хоча й їхала майстер вз деякою боязню: «Що робитиму в Європі?», - соромно не було, бо в рідному закладі, як кажуть у школі, все це проходили.
Досвід німецьких будівельників та участь у проекті «Професійна освіта для української будівельної галузі» поповнили скарбничку знань і навичок кафедри майстрів виробничого навчання ВПУ-22. Виступ з підготовленою презентацією та фотоматеріалами Олени Дудинець перед педагогічними працівниками стали важливим чинником у професійному зростанні як майстрів, так і викладачів навчального закладу.
Поїздка надихнула її на те, аби ще краще благоустроїти територію училища, його ландшафт (самі ж уже й плитку виготовляють). А ще фасадні будівлі зробити естетично привабливішими. А якби й держава допомогла з обладнанням лабораторії, то були б на висоті.
Додому Олена Дудинець привезла на згадку про поїздку в Німеччину магніт Потсдаму і 1500 світлин, а синові – фотоапарат. Як жінка поцікавилася заробітною платою німецьких колег. Вона становить 3 тис. євро. Хоча німці й порівнюють євро з гривнею у співвідношенні 1:1, кілограм м’яса там коштує 5 євро.
Директор Сарненського ВПУ-22 Володимир Городнюк не сумнівається в тому, що започаткований проект має перспективу. Пам’ятаємо, коли Україна переходила з планової економіки до ринкової. Зіткнулися тоді з труднощами. Треба було терміново навчитися працювати за європейськими стандартами. Не було ні досвіду, ні знань, ні вмінь, натомість мали велике бажання. Першим, хто прийшов на допомогу, стали німецькі компанії. І це символічно, що зараз з тими фірмами й компаніями, з якими в закладу партнерські стосунки, налагоджена освітня співпраця. Іноземні фактично не заходять на наш ринок. 80% будівельних матеріалів виробляється в Україні, велика частина з використанням запозичених іноземних технологій, у тому числі й німецьких. Займатися підготовкою кадрів на рівні співпраці з іноземними фахівцями дуже відповідально та правильно, вважає Володимир Городнюк.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Приємною подією почався квітень для закладів культури району. Майже всі вони отримали сучасні тренажери. Як повідомив начальник культури та туризму...
Не лише окрасою с. Тутовичі, а й історичною пам’яткою є Свято-Михайлівський храм, якому майже 400 років. Нещодавно, як повідомив староста Валентин...
Нещодавно голова райдержадміністрації Петро Рухер під час робочої поїздки побував в установах бюджетної сфери. Зокрема відвідав загальноосвітні та...
Нарешті сталося! Говорили про відкриття відділення гемодіалізу давно, і ось минулого четверга на територію Сарненської центральної районної лікарні в...
Мешканці Тинного нарешті дочекалися знаменної події: у селі відбулось освячення та урочисте закладення першого каменю на місці, де найближчим часом...