Опубліковано СН
13 січня 2009 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення». Хочу зазначити, що зміни досить вагомі й торкаються інтересів як пересічних громадян, так і роботодавців. Цей Закон суттєво змінює стереотипи щодо одержання статусу безробітного, розширює базу платників внесків, змінює їх розміри до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Також передбачає додаткові умови взяття на облік. Насамперед те, що особі необхідно взяти участь у загальнодержавних оплачуваних громадських роботах, що мають суспільно корисну спрямованість, відповідають потребам держави, проводяться у сфері будівництва та реконструкції спортивної, транспортної, медичної, туристичної та телекомунікаційної інфраструктури. У разі відмови без поважних причин від участі в них розмір допомоги зменшуватиметься на 50% строком до трьох місяців.
Крім того, у разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або проходження професійної підготовки чи перепідготовки допомогу з безробіття йому буде припинено. Встановлено й нові розміри страхового внеску на випадок безробіття. Так, загальний становить 2,2%, у тому числі 1,6% - для роботодавців, 0,6% - для застрахованих осіб. За ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви до центру зайнятості на страхувальника накладатиметься штраф у розмірі 10% від суми страхових внесків, що підлягають сплаті за період ухилення.
Принагідно зазначу, що в районі набули поширення випадки умисної невиплати керівниками підприємств заробітної платні. Роботодавці не забезпечують визначеного законодавством мінімального розміру й не дотримують вимоги закону щодо індексації та компенсації працівникам втрати частини зарплати у зв’язку із затримкою термінів її виплати. Мають місце чисельні випадки ведення подвійної бухгалтерії суб’єктами господарювання та виплати доходів найманим працівникам за рахунок тіньових коштів (без утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб), заробітної платні «у конвертах», внаслідок чого до бюджету не надходять кошти в значних розмірах.
Сьогодні на території району функціонують 34 підприємства, в яких середня заробітна платня одного штатного працівника облікового складу - нижче встановленого мінімального розміру 605 грн., що порушує право громадян на належну оплату праці. Крім того, контролюючі органи провели 112 перевірок, під час яких виявили 53 особи без належного оформлення трудових відносин. Також прокуратура спільно із головним державним інспектором праці в районі перевірили додержання вимог трудового законодавства. За результатами порушено 4 кримінальні справи за ст. 172 Кримінального кодексу України щодо виплати заробітної плати «у конвертах».
Наголошую, що, працюючи без відповідного оформлення, громадяни втрачають право на соціальний захист, комплекс гарантій, що надає трудове законодавство. Отож звертаю увагу керівників підприємств, установ, організацій усіх форм власності та підпорядкування, суб’єктів господарювання на необхідність суворого дотримання вимог трудового та законодавства про соціальний захист населення.
Жителів району прошу не замовчувати таких порушень, протистояти неправомірним діям керівників будь-якого рівня. У випадку ущемлення ваших прав звертайтесь до працівників прокуратури щоденно з 9 до 18 години або надайте таку інформацію за телефонами: 2-17-11, 2-17-15,3-20-80.
Володимир ПИТЕЛЬ.