Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Минулого тижня заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева провела зустріч–нараду з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС за участю заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Людмили Нікітюк, начальника відділу пенсійного забезпечення Галини Палій, начальника управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Валерія Сапожка, начальника відділу з питань постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС Оксани Симончук.
З роз’ясненнями щодо пенсійного забезпечення чорнобильців, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» присутніх ознайомила Людмила Нікітюк. Зокрема підкреслила, що, згідно з постановою, здійснюватимуть осучаснення заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2006 рік. З 1 січня 2012 р. учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які визнані інвалідами, отримають перераховані розміри пенсій. А при визначенні розміру додаткової пенсії ліквідаторам-інвалідам за шкоду, заподіяну здоров’ю, застосовують такі ж відсотки, як інвалідам війни. Крім того, якщо особі встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною, то її виплата буде здійснюватись понад зазначений мінімальний розмір. Це дасть можливість збільшити розмір пенсії в середньому з 1815 грн. у 2011 до 4129 у 2012. Крім того, діти-інваліди з числа потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС отримають також перераховані розміри пенсій. По третє, для інвалідів із числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи буде збільшено розмір пенсійної виплати на 70 відсотків проти 2011 року, встановивши пенсійну виплату на рівні інших інвалідів, які з 1 липня 2012 отримають перераховані розміри пенсій. Збільшиться і щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника з 10 до 12 відсотків. Для громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно з постановою, планується збільшити розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, з 5, 10 і 15 відсотків до 6, 12 і 18.
Шановні читачі, дуже коротко зупинилась на основних моментах документу, роз’яснення по якому нададуть (на конкретних прикладах) на сторінках районної газети працівники управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі. Чимало нарікань, зокрема від членів районного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль», прозвучало з того приводу, що особи, які не виконували роботи в зоні відчуження й не мають статусу ліквідаторів, а лише потерпілих, за рішенням суду отримують однакові пенсії, тобто 10, 8 і 6 мінімальних розмірів пенсій за віком. Хоч як прикро констатувати факт, але сьогодні цю диспропорцію законодавчо не вирішено. Проте інваліди з-поміж потерпілого населення мають право лише на отримання мінімальної пенсії. Обчислення її розміру із заробітної плати цій категорії громадян може бути здійснено лише на загальних підставах. Але з 1 липня її також підвищать на рівні пенсій інвалідів, які отримують їх за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Буде збільшено також додаткову пенсію цій категорії громадян.
Повернусь до судових позовів. Ситуація ускладнюється ще й тим, що під час ухвали рішень суди не перевіряють істотних обставин справи: чи одержує позивач цей вид пенсії, має необхідний стаж, перебуває на обліку в конкретному управлінні Пенсійного фонду України та які має первинні документи тощо. Це спричинило велику кількість відвертих фальсифікацій. У свою чергу спеціалісти Пенсійного фонду під час вивчення справ із метою осучаснення заробітних плат (що необхідно для перерахунку пенсій) прискіпливо перевірятимуть первинні документи. У разі виникнення сумнівів щодо їх достовірності здійснюватимуть зустрічні перевірки.
Анатолій Кузьмич, голова районного громадського об’єднання «Союз-Чорнобиль», процитував слова віце-прем’єр-міністра України, міністра соціальної політики Сергія Тігіпка в ефірі програми «Шустер live», який, коментуючи збільшення пенсій чорнобильцям з 2012 року, заявив, що при підвищенні соціальних виплат для певної категорії населення необхідно дотримувати принципу соціальної справедливості стосовно інших одержувачів допомоги. Сергій Тігіпко також зазначив, що на ці виплати наступного року потрібно буде 2 мільярди 200 мільйонів грн. При цьому кошти для них Уряд залучатиме від оподаткування багатих людей і корпорацій.
Ліквідаторів цікавили також інші питання. Скажімо, де взяти інформацію про заробітну плату, якщо документи не збереглися, і як зарплата 1986 прирівнюється до сьогоднішньої, скільки отримуватимуть інваліди І, ІІ та ІІІ груп, коли зроблять перерахунки. І Людмила Нікітюк, і Тетяна Сухарева запевнили присутніх, що індивідуальні перерахунки здійснять оперативно і з максимальною точністю.
Обговорили на нараді й проблеми забезпечення ліквідаторів медикаментами, стаціонарним медичним лікуванням і щорічним оздоровленням в санаторних закладах, які не завжди їх задовольняють. На запитання відповіли Валерій Сапожко й Оксана Симончук. А Тетяна Сухарева попросила учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС пройти диспансеризацію і до 19 січня здати заяви та довідки на оздоровлення. Актуальним є для чорнобильців і вирішення проблеми безкоштовного проїзду міським автотранспортом. Як повідомила Тетяна Сухарева, воно перебуває на контролі в голови районної державної адміністрації Анатолія Остапчука.
Марія КУЗЬМИЧ.