Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Минулого тижня в Сарненській міській раді керівник молодіжної громадської організації «Смарт» Віктор Хомич презентував проект «Вибір завжди є!». Його реалізовують у рамках проекту Українського фонду «Благополуччя дітей» - «Залучення молоді до запобігання торгівлі людьми в Україні» в партнерстві з фундацією MTV EXIT і за фінансової підтримки Агентства США з Міжнародного розвитку (USAID).
Члени організації та її волонтери взяли участь у форумі «MTV EXIT УКРАЇНА 2013», якому передував Всеукраїнський конкурс молодіжних соціальних ініціатив (вересень-листопад ц.р.). Надійшло 38 пропозицій з усієї України й лише 11 були рекомендовані Радою експертів (Міністерство соціальної політики України, представництво Міжнародної організації міграції в Україні, Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда – Україна», Український форум благодійників та інші). Приємно, що серед переможців – МГО «Смарт» із проектом «Вибір завжди є!». Його метою є підвищення рівня обізнаності молоді та розуміння ступеня уразливості трудових мігрантів до дискримінації, експлуатації та жорстокого ставлення, в тому числі торгівлі людьми.
Під час форуму провели майстер-класи, де учасники не тільки отримали нову інформацію, а й безпосередньо відпрацювали практичні навички просвітницької роботи в рамках протидії торгівлі людьми.
Інновацією молодіжного зльоту стала участь делегатів у програмі «Ми прагнемо бути почутими» під гаслом «Залишайся в безпеці в сучасному світі!». На цьому заході представники організацій-переможців отримали змогу в інтерактивній формі не тільки ознайомити делегатів з освітніми молодіжними проектами щодо запобігання торгівлі людьми в Україні, а й разом напрацювати власний погляд щодо цієї проблеми й оволодіти навичками безпечної поведінки та захисту власних прав у таких ситуаціях і безпечної міграції.
Віктор Хомич акцентував увагу присутніх на низці проектів, які з 2001 року реалізовує МГО «Смарт» на Сарненщині. Зупинився на основних моментах останнього. Зокрема розповів про пересувний кінозал, телеміст «Закордонні реалії», де спільно з міською радою та урядом міста Новий Двір Гданський (Польща), за участю лідерів учнівського самоврядування навчальних закладів Сарн, а також сіл Немовичі та Люхча, обговорять питання офіційного працевлаштування молоді за кордоном (на прикладі Республіки Польща). Роз’яснять умови навчання в країні.
Взявши участь у молодіжних дебатах «Варто чи ні – уразливість трудових мігрантів», молодь зможе у формі дискусії з’ясувати всі можливі наслідки незаконної міграції, висловити свою точку зору. Така форма роботи надасть шанс залучити до обговорення широку аудиторію молодих людей і внести в низку важливих проблем сьогодення й незаконну міграцію та торгівлю людьми в молодіжному середовищі. Проведуть і тренінгові заняття для фахівців, які працюють психологами, соціальними педагогами, спеціалістами по роботі з молоддю чи соціальними фахівцями відповідних місцевих рад району. Продовжать реалізацію роботи «Пересувного кінозалу» в усіх територіальних громадах Сарненщини.
Учасники презентації стали глядачами документального фільму (виробництво «MTV EXIT») українського режисера, лауреата багатьох кінопремій Віри Яковенко «Життя на продаж». Роль ведучої виконала відома співачка Джамала. Кінострічка розповідає справжні історії постраждалих. Так, Марині, дизайнеру інтер’єрів, пообіцяли роботу на швейній фабриці, але опинилася вона в Москві на роботі в секс-індустрії. Оксана, продавчиня на ринку, під тягарем кредитних боргів потрапила на примусову 18-годинну працю. Олега, молодого будівельника, який хотів зібрати грошей на автомобіль, примусили до тяжкої роботи на будівництві в Росії. «Я закликаю своїх шанувальників переглянути «Життя на продаж» і поділитися зі своїми рідними та друзями тією інформацією про проблему, яку дізнаєтеся. Разом зможемо вберегти людей від пастки експлуатації», – звернулася до співвітчизників Джамала.
Кінофільм створений у партнерстві з Посольством США в Україні, Міжнародною організацією з міграції (МОМ), Міністерствами соціальної політики та внутрішніх справ України. Представництво МОМ в Україні, діяльність якого спрямована на попередження торгівлі людьми, захист постраждалих і допомогу українському урядові й громадянському суспільству з метою посилення заходів із протидії торгівлі людьми, надало ключову підтримку. За даними Міжнародної організації, з 1991 року понад 120 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми. МОМ пишається тим, що її представництво допомогло майже 10 тисячам громадян розпочати нове життя. Але актуальність проблеми не зменшується, люди продовжують потерпати.
Виступив на презентації й сарненський міський голова Сергій Євтушок, який підтримує та сприяє ініціативі молодіжної громадської організації «Смарт» як кроку в майбутнє, за яким, переконаний, громадянське суспільство. Хотілося б, зазначив міський голова, аби громадські організації в місті конкурували між собою. На жаль, дієвих мало, а є й такі, що просто існують на папері. Подякував Вікторові Хомичу за ініціативність.
Психолог Сарненської гімназії Володимир Березовський презентував профілактичні настільні ігри «Галопом по Європах» (для дітей і дорослих) і «Рожеві окуляри», що дуже подобаються школярам.
Насамкінець Віктор Хомич повідомив про умови проведення фотовідеоконкурсу соціальної реклами «Незаконна міграція: знати - діяти – уберегтись», що проходитиме з 10 грудня 2013 року до 12 січня 2014 року. Взяти участь у ньому зможуть як школярі й представники студентської та робітничої молоді, так і молодіжні й дитячі громадські об’єднання. Детальніше про умови конкурсу можна дізнатися за телефоном 0664061908.
Марія КУЗЬМИЧ.