Back to top

Не закрити завод, а зробити безпечним життя людей

До активістів «Правого сектора» та бійців 10 запасного батальйону Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» звернулися майже 30 працівників ТзОВ «Завод металевих виробів», яких, за їхніми словами, попросили піти з роботи.

Скаржилися, зокрема, на занижені нормативи оплати праці й завищену зарплатню робітникам з інших областей. Аби розібратися в усьому, минулої п’ятниці перед центральним входом підприємства зібралися разом із представниками «Правого сектора» й бійцями 10 ЗБАТ ДУК також мешканці прилеглих будинків і самі бунтарі. Серед них Оксана Палій, машиніст тельфера, яка розповіла, що на заводі працювала майже 8 років із перервами. Жінка говорила з обуренням:
- Виходить, спочатку відробили місяць-два, а вже потім нам повідомили, що нормативи оплати праці з 12,80 грн. знизились до 8,44 грн. Фільтрів немає, крани не працюють, як треба. Приїжджих і годують, і спецодягом забезпечують, а тут усе своє. Вже добряче обносилась, навіть біля хати немає що одягти. Колись молоко за шкідливість давали, але то було давно.
Не оминули й екологічне питання, що вже перетворилось у традиційну передвиборчу обіцянку кандидатів у депутати чи керівників різних рівнів. Про що свідчать і слова у зверненні учасників акції, які процитую мовою оригіналу: «…При открытии завода мэр города пан Николайчук и начальник завода Цыганенко А.В. обещали рабочие места местным жителям, высокую зарплату, жилье для рабочих, пополнение бюджета г. Сарны и много других привилегий. На данный момент для местного населения остались только цинковые испарения»… (Повний текст звернення можна прочитати на сторінці «Правого сектора» (Рівне) у Facebook).
Хоча, враховуючи суспільний інтерес до виробництва, на заводі щороку здійснюють плановий контроль. Проводять заміри промислових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. З їх результатами (параметрами й показниками), що регламентуються спеціальним дозволом, знайомили й читачів «районки». На його території також побувала незалежна інспекційна організація – Державна екологічна інспекція в Рівненській області, аби зробити повторні заміри промислових викидів в атмосферу та кількісні характеристики забруднюючих речовин, що не є обов’язковими. Зокрема пилу (речовин у вигляді суспендованих твердих частинок), заліза, цинку та їхніх сполук. Перевищення граничнодопустимих викидів не виявили.
З учасниками акції поспілкувався й сам директор ТзОВ «ЗМВ» Андрій Циганенко, який роз’яснив ситуацію:
- Хтось організував заколот (уже з’ясували хто саме) й підбурив людей написати заяви на звільнення. 10 із тих, хто розрахувався з підприємства, вже повернулися назад і спокійно продовжують трудитися. І всіх, хто звільнився, готові знову на роботу, взяти назад, окрім організаторів бунту. З 1 липня підняли посадові ставки, але на скільки – не розголошуватиму. Одно слово, хто працює, ображений не буде, зароблятиме, – усе чесно й прозоро. Щодо приїжджих, то вони працювали по 15 годин, виходили щодня й одержали зарплатню згідно з законом. І ніхто нічого додатково їм не нараховував.
На запитання Василя Царука, чому приймають на роботу іногородніх, Андрій Циганенко повідомив, що впродовж чотирьох місяців у районній газеті «Сарненські новини» з’являються оголошення про вільні вакансії. За цей період прийшло максимум 10 чоловік.
Незадоволені працівники й мешканці сусідніх будинків збирають підписи й пишуть звернення до прокуратури з проханням направити екологічну перевірку на завод. Їх проконсультував Василь Царук, заступник керівника «Правого сектора» Рівного, зазначив, що підписів треба щонайменше 150-200. А щоб не було підкупу, планують закликати громадськість, експертів і ЗМІ провести її разом. Бійці 10 запасного батальйону Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» разом із активістами пообіцяли слідкувати за перебігом подій.

Хотіли поставити на коліна
Уже в редакції продовжили розмову з Василем Царуком і командиром 10 запасного батальйону Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» Михайлом Степчуком. Василь Царук ще раз акцентував увагу на основних моментах, пов’язаних із ситуацією, що виникла на заводі. А саме на необхідності перевірки щодо очищення води й дотримання трудового законодавства стосовно шкідливих умов праці. Адже ніхто не зацікавлений у тому, щоб закрити виробництво, де працюють сотні робітників, наголосив. Основне – щоб воно було безпечним для тих, хто проживає навколо, дітей, які відвідують дитячий садок. А з приводу заробітної плати й конфлікту, заяв щодо тиску на робітників і зміни умов праці без попередження – нехай розбирається прокуратура. Невдоволені хотіли поставити адміністрацію заводу на коліна й змусити виконати їхні вимоги, але виробничу програму необхідно виконувати, й адміністрація пішла іншим шляхом, найнявши бригаду із Запоріжжя. Так само, сказав Василь Царук, працівники СБУ мають право з’ясувати, чи виготовляють тут і відправляють у Росію комплектуючі запчастини (решітки), про які говорила Оксана Палій.
Михайло Степчук розповів також про народне віче «Правого сектора», в якому взяли участь понад 100 бійців 10 ЗБАТ ДУК, відмову політичної партії від участі в місцевих виборах, а також поділився враженнями:
- Коли йшли по вулиці Інститутській у Києві, люди аплодували й кричали: «Герої!». Відчували велике піднесення. Цікаво, що всі телеканали світу інформували про цю подію набагато більше, ніж приділили їй уваги українські ЗМІ. Відбувся й партійний з’їзд, на якому визначалися, чим будемо займатися далі. Більше не можемо закривати очі на те, що відбувається в державі. Як і списувати всі проблеми на боротьбу із зовнішнім окупантом. Ми не виступаємо проти Президента України, однак ініціюватимемо референдум про його відставку у випадку продовження трагічної кадрової політики. Приміром, дивує, що замість того, щоб міністра внутрішніх справ Арсена Авакова притягнути до відповідальності й відправити у відставку, його переводять в Управління МВС.
Декілька місяців тому разом із командиром батальйону «Горинь» зустрічалися з головою Рівненської ОДА Віталієм Чугунніковим із приводу незаконного видобутку бурштину. Ставили запитання про його легалізацію й дотримання правових норм, відновлення земель. Час минув, а висновків після розмови Віталій Семенович не зробив жодних. І проблема сонячного каменю й досі не вирішена. Тож, насамперед, закликаємо народного депутата Сергія Євтушка активізувати свої дії заради громад, які його обрали.
У свою чергу ДУК готовий захищати права громадян за першою ж вимогою. Нині понад 25 чоловік батальйону перебувають на передовій. Хотілося б, щоб влада приділила увагу і воїнам, які з перших днів героїчно захищають свою державу на фронті, і їхнім родинам, які виховують 4-5 дітей удома. Забезпечила б дружин і малечу найнеобхіднішим.
Чому відмовляємося від участі в місцевих виборах? Бо не хочемо дискредитувати ідею референдуму, який намагаємося зараз провести. Друга причина в тому, що розуміємо, якими будуть ці вибори. Окрім того, вимагатимемо скасування Мінських угод, повної блокади окупованих територій, оголошення того, що відбувається на Донбасі, справжньою війною, а не так званою зоною АТО.
Наша влада постійно говорить, що готова до легалізації ДУК та інших добровольчих корпусів, але далі заяв справа не йде. Нам пропонують такі умови, на яких не можемо собі дозволити легалізуватися. Хочемо зберегти цілий корпус, який нам пропонують розпустити. І ще. За рішенням з’їзду, військово-політичний рух «Правий сектор» трохи змінює назву. Тепер називатиметься Національно-визвольний рух «Правий сектор». І він не зациклений на силовому протистоянні системі, а натомість робить ставку на широкомасштабну активність суспільства у відстоюванні цих вимог. Без спільної волі й досягнення кращого рівня самоорганізації українців Українську державу не збудувати.
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

5 березня біля пам'ятника Січовим стрільцям, що височіє на кладовищі по вул. Ковельській у Сарнах, зібралися на мітинг представники влади,...
Найпершим в області та державі реалізованим проектом Міжнародної Благодійної Фундації «Хайфер Прожект Інтернешенл» стала допомога мешканцям Кузьмівки...
Нарешті весна набирає силу. Крізь землю пробивається зелена травичка, на деревах набубнявіли бруньки, облаштовують гнізда лелеки. Наводять лад біля...
Шановні краяни! Громадська організація "Наше місто", турбуючись про збереження історичної спадщини, поваги до минулого, організовує збір коштів...
Водії-співвітчизники звикли їздити, як їм заманеться: якщо на шляху затор - розвернутися через подвійну осьову та змінити маршрут, а то й зовсім...