Опубліковано Світлана Ляшко
На звітно-виборну конференцію районної організації товариства «Просвіта» зібралися делегати з усієї Сарненщини, щоб підбити підсумки діяльності, обговорити назрілі проблеми й обрати правління й нового керівника. Всього на обліку організації перебуває 586 дійсних членів. Вони пропагують українське слово, культуру, мистецтво, формують у підростаючого покоління національну свідомість, працюють над відродженням історичної пам’яті, піднесенням духовності та добробуту українського народу.
Понад 60 років діє «Просвіта» на теренах Сарненщини.
Тож має певні напрацювання, багатий досвід. Було про що звітувати й голові районної організації Раїсі Тишкевич, яка вже багато років поспіль очолює її. Вона, зокрема, наголосила, що роботу товариства базували на принципах гуманізму, взаєморозуміння, співробітництва, релігійної та громадянської злагоди, сприяли піднесенню та авторитету української мови, культури й мистецтва, дбали про збереження та відродження навколишнього середовища як однієї з основних умов існування та розвитку української нації. Оскільки «Просвіта» об’єднує в основному творчу інтелігенцію, то освітяни та працівники культури є її активними членами. Тому саме за їх участю в районі проводять різноманітні літературно-просвітницькі заходи. Так, у школах щорічно проходять шевченківські свята, вечори, виховні години, присвячені визначним подіям, письменникам, видатним постатям. Наприклад, до 200-річчя Миколи Гоголя, 150-річчя Івана Франка, вшанування пам’яті Олени Теліги, Пантелеймона Куліша, Олеся Гончара, Павла Загребельного…
Крім того, традиційними стали тижні української мови, писемності, книжкові виставки, вікторини, уроки народознавства, українознавства… Учнівська та студентська молодь бере участь в олімпіадах з української мови та літератури, у Малій академії наук, де вже є певні здобутки та перемоги. Цікаво та змістовно пройшли зустрічі із членами Національної спілки письменників України, за-служеним художником України Євгеном Безніском й ін. Поповнюють відповідною літературою й публічно-шкільні бібліотеки, на що нині виділяють кошти і з районного бюджету. Для задоволення культурних і духовних потреб населення, відродження морально-естетичних традицій українського народу працює 19 сільських і 2 селищних культурно-дозвіллєвих комплекси.
Працівники культури роблять значний вклад у розвиток просвітницького руху. На Сарненщині діє понад 200 колективів художньої самодіяльності, 28 з них носять звання народного аматорського і зразкового аматорського. Працює 40 клубів за інтересами, любительських об’єднань. Сарненці беруть участь у всеукра-їнських і міжнародних конкурсах і фестивалях. Традиційно в районі проходять свята народної творчості, зустрічі, тематичні екскурсії з народознавства й українознавства, діють виставки творів митців та обмінні, відбуваються й інші масові заходи.
Вийшли друком збірки місцевих авторів Надії Свищевської, Валентини Петренко, Бориса Павлишина, Петра Катеринича, Раїси Бричкової, Тетяни Корнійчук, Василя Титечка… Зустрічі з ними проходять у навчальних закладах району. Широко відзначили й 100-річчя з дня народження Бориса Шведа, автора повісті «Поліщуки». У 2007 році за сприяння Рівненської міської ради, обласного об’єднання «Просвіта» її надрукували, а нещодавно за власні кошти довидали. Як зауважила Раїса Тишкевич, у районі прийнята Програма розвитку книговидавничої справи на 2008-2011 роки. Проте жодної копійки на її реалізацію не виділили. Тож залишаються в рукописах підготовлені збірки спогадів очевидців голодомору в Україні й учасників УПА, стрілецькі пісні. Немає коштів і на друк записів обрядів і звичаїв, що побутують у районі. Серйозною проблемою, зазначила доповідач, є й охорона навколишнього середовища. Тому «просвітяни» не можуть стояти осторонь її.
Заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарєва високо оцінила вагомий внесок «просвітян» у справу розбудови й утвердження державності України, підняття авторитету державної мови, виховання громадян на найкращих традиціях національної спадщини. Запевнила, що влада це всіляко підтримує. Так, у районі розроблені й діють багато програм, спрямованих саме на національне виховання громади, створення умов для творчої діяльності та розвитку обдарованих дітей, митців. Звичайно, не все вдається. Але у 2008 році зроблено досить великий крок вперед. Є надія, що цьогоріч усе ж буде профінансована Програма книговидавництва. А от щодо поповнення бібліотечних фондів, то кошти хоч невеликі, надходять вчасно. Тетяна Сухарєва звернула увагу присутніх на необхідності розширення спектра спільної діяльності «Просвіти» та влади. Варто до неї долучати й широкі верстви населення, підприємців, керівників установ, через їх переконання. Можливо, треба створити при РДА дорадчий орган, куди ввійшли б керівники всіх громадських організацій району, які працюють у напрямку утвердження державності України. Тобто, необхідно шукати нові форми роботи саме з громадою.
Про діяльність студії «Джерельце», що діє при НВК «Школа-колегіум» м. Сарни, та заходи, що проходять у ньому, розповіла Надія Свищевська. Ольга Шур ознайомила учасників конференції з роботою степанської «Просвіти», Тетяна Шапірко повела мову про пріоритетні напрямки діяльності центральної районної бібліотеки. Виступили також Світлана Коток (Тинне) та Марія Біжнюк (Сарни). Вони оцінили роботу районної організації «Просвіта» задовільною.
Тож, заслухавши й обговоривши доповідь голови, делегати прийняли ухвалу. Крім того, обрали членів правлін-ня та делегатів на обласну конференцію. Очолити ж районну організацію товариства «Просвіта» довірили Людмилі Лавор, завідувачці методично-бібліографічним відділом Сарненської ЦС ПШБ