Опубліковано Зоя Тимцунік
Фото Василя Сосюка.
Районний часопис неодноразово інформував про впровадження на Сарненщині проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», яким займається Програма розвитку ООН. У рамках плану дій «Міжнародна інформаційна мережа з питань Чорнобиля» (його впроваджують у трьох постраждалих від аварії на ЧАЕС країнах) у с. Цепцевичі створюють інформаційно-комп’ютерний центр.
Минулої середи представники ПРООН і ЮНІСЕФ (дитячий фонд ООН) привезли обладнання: комп’ютери, багатофункціональні пристрої (принтер-сканер-ксерокс) і багато іншого начиння, що забезпечить доступ до інформації, розміщеної в мережі Інтернет, і роботу з нею. Павло Замостьян (ПРООН) повідомив, що в Україні планують відкрити 5 таких центрів, а Цепцевичі обрали, вражені готовністю місцевої громади до співпраці та спів-фінансування. Займаються цим чотири агенції ООН: ПРООН, ЮНІСЕФ, ВОЗ, МАГАТЕ – а донором виступає довірчий фонд ООН з питань людської безпеки.
Тутовицький сільський голова Галина Савчик показала гостям приміщення, де ведуть ремонтні роботи, передбачили внутрішній туалет, щоб користувачі Інтернету почувалися комфортно. Асистент з розвитку громад Рівненського обласного підрозділу впровадження програми «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» ПРООН в Україні Володимир Філіц повідомив, що днями доставлять броньовані та дерев’яні двері, бойлер, сантехніку, меблі. Отож не за горами новосілля. Директор місцевої школи Людмила Мариніна розповіла, що навчаються тут 617 учнів, 305 – початкової ланки. Тим часом у навчальному закладі діє один комп’ютерний клас, отож вмістити всіх бажаючих не в змозі. Тут і стане в пригоді інформаційно-комп’ютерний центр.
Та це не єдина добра новина для жителів Тутовицької сільради. У приміщенні колишнього ДНЗ мають намір відкрити амбулаторію, 3 кабінети якої відведуть під сімейний центр. За сприяння голови РДА Петра Рухера, поінформувала Галина Савчик, уже виготовили проектно-кошторисну документацію, до нового року планують розпочати реконструкцію. На території сільради проживають 6308 громадян, з них 2488 – у Цепцевичах, де цьогоріч народилося 198 юних українців, до того ж, крива народжуваності невпинно повзе вгору.
Представниця ЮНІСЕФ Валерія Таран запевнила, що її агенція до створення сімейного центру вже готова, а присутні ви-словили сподівання на подальшу співпрацю. Адже це покращить доступ родин, особливо багатодітних, до комплексних соціальних, медичних, освітніх, інформаційних послуг. Їх надаватимуть медики, педагог, психолог, соціальний працівник у відповідності до потреб сімей. А спрямовані вони будуть на створення оптимальних умов для здорової вагітності та безпечних пологів, гармонійного фізичного, розумового, соціального розвитку дитини, забезпечення ра-ціонального вигодовування та харчування малюків, профілактику захворювань і травматизму. Для роботи з багатодітними та вразливими родинами або які мають дітей із затримкою розвитку, застосовуватимуть візити та консультування на дому. Формуванню навичок здорового способу життя сприятиме спортивний майданчик, який планують звести поруч із сімейним центром, знову ж таки за сприяння ЮНІСЕФ.
Варто наголосити, що спочатку новий заклад планували відкрити в райцентрі, однак Петро Рухер справедливо розсудив, що жителі Цепцевич, де чимало багатодітних родин, яким доволі сутужно добиратися в місто, щоб отримати, приміром, консультацію педіатра чи психолога, більше потребують комплексних послуг для дітей.
На завершення зустрічі голова сільради Галина Савчик від імені новоствореної громадської організації «Зоря» подякувала представникам ПРООН і ЮНІСЕФ за допомогу в реалізації проекту. Констатувала, що перші кроки були важкими, оскільки люди сумнівалися в доцільності нововведень, нині ж переконалися, що слово з ділом у цих агенцій не розходиться.