Back to top

Жити так, щоб люди з повагою ставились за добрі справи

Автор фото Василь Сосюк.

У третю суботу вересня в Україні понад 350 тисяч представників фармацевтичної галузі святкують професійне свято.

Саме до нього працівники аптечної мережі приватного підприємця Руслана Шапірка вирішили зробити йому подарунок і замовили статтю в газеті. Й не дивно. Адже, скажімо, як згадуємо французьку кутюр’є Коко Шанель, коли бачимо жінку, одягнену в маленьку чорну сукню, так ім’я Руслана Шапірка асоціюється з фармацевтичним бізнесом не тільки в місті Сарни, а й за його межами.
Минулого понеділка вирушили звичним маршрутом підприємця, який він здійснює щодня після селекторної наради о восьмій годині, аби поспілкуватися з працівниками та відвідувачами. Скажу одразу: аптек у Сарнах вистачає, кожна має покупців. Але переважна більшість тих, які відкрив Руслан Олександрович, розміщені там, де вони найнеобхідніші. Заходимо до приміщення на вулиці Гагаріна, 93а. До речі, цей заклад відкрили на прохання мешканців колишнього села Сарни, які неодноразово піднімали це питання на сходах громадян. Аптека ж і сьогодні тут залишається єдиною.
Упродовж деякого часу спілкуюся з фармацевтом Оксаною Комар. Дівчина, яка після закінчення Рівненського базового Державного коледжу продовжує навчання в Харківському національному фармацевтичному університеті, розкриває своє найбільше бажання. Хоче, аби люди не хворіли. Погоджується, ліків купують більше, але в цьому не бачить негативу, а навпаки: люди почали піклуватися про своє здоров’я. Наприклад, помітила, що дуже дбають про зір і схильні купувати гомеопатичні препарати. А за призначенням лікарів: вітаміни – для профілактики, краплі – для лікування. Часто купляють знеболювальні засоби, щоб усунути зубний чи головний біль. Для прикладу, Іван Пиліпака (на фото) живе поруч із закладом і теж користується його послугами. Зайшов, щоб придбати «Лінекс» для дитини. Оксана ж розповідає про свого роботодавця, який навчає уважно вислухати кожного відвідувача й порадити найбезпечніші лікарські засоби.
Наступна аптека – на Технічній. На відміну від попередньої, тут черга, адже поряд розташоване терапевтичне відділення КЗ «Сарненська ЦРЛ». Майже кожні п’ять хвилин заходять люди, які там лікуються. Їх досить швидко обслуговують фармацевти. Цей заклад працює цілодобово. Якщо чогось немає, після замовлення на другий день клієнт отримує необхідне. Дівчата звикли трудитися, як бджілки. А Тетяна Антонюк, яка присвятила фармацевтичній справі 40 років життя, допомагає щодня з 9 ранку до 17 вечора. Вистачає роботи й Наталії Абрамович. Вона швидко складає в пакети замовлення за виписаними рецептами лікарів. За добу обслуговують майже 200 чоловік (до 5 тисяч упродовж місяця). Але працівники щасливі, що мають постійну роботу та пристойну заробітну плату. Про Руслана Шапірка кажуть: Строгий, вимогливий, але порядний. Нікого не залишить наодинці зі своїми проблемами. Хтось захворіє – завжди поцікавиться як здоров’я та допоможе фінансово. Молодим спеціалістам надає можливість не тільки пройти переддипломну практику, а й надає робочі місця. Залишають їх лише коли йдуть у декретну відпустку. Хтось інший не захотів би весь час навчати». До речі, у штаті сьогодні понад 30 працюючих.
Звісно, серед відвідувачів є й невдоволені цінами. Скажімо, призначення медичних працівників обійшлося Тамарі Губені в 700 гривень. «Ліків потребую за станом здоров’я, - розповідає, - але пенсія в мене лише 900 гривень». Трохи пізніше про вартість на медичні препарати запитала в головного бухгалтера Наталії Бортнік. Вона пояснила, що багато ліків, порівняно з минулим роком, подорожчали. Нині лікування банальної застуди обійдеться до 200 гривень. Але вини аптек у цьому немає. У них коефіцієнт націнки, навпаки, знизився.
У Наталії Олександрівни, відмінного спеціаліста, дві вищі освіти, друга з яких економічна (бухгалтерський облік і аудит). Пліч-о-пліч трудиться з підприємцем упродовж 10 років. Працювати з ним легко, каже. Руслан іде на компроміс, завжди прислуховується до її думки і його можна переконати, якщо доводи слушні.
Хочу зазначити, що в аптечній мережі Руслана Шапірка для інвалідів і ветеранів Великої Вітчизняної війни діє 10% знижка. Така ж для багатодітних родин і сиріт - в аптеці по вулиці Пушкіна, 2. А в ТОВ «Аптека № 11» на 17 Вересня – постійні клієнти отримують дисконтні картки з 3% знижкою. За їх допомогою вони можуть замовити необхідні ліки й по телефону.
З 1 жовтня, розповів Руслан Шапірко, почнуть здійснювати відпуск лікарських засобів для лікування осіб із гіпертонічною хворобою, на які поширюється дія пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на них, з подальшим частковим відшкодуванням вартості.
Одночасно з нашою розмовою в аптеці по вулиці Бєлгородській (біля РМЗ), провізор Віта Кректун обслуговує покупців. В основному молодих татусів. Розповідає, що нарікання на ціни чує не часто, адже деякі медикаменти дешевші, ніж в інших закладах. Її підтримує Володимир Левчун із Костянтинівки, який для маленької донечки купує дитяче харчування. До речі, саме в цій аптеці його чи не найбільше. На великій вітрині є все: від пустушки, пляшечки, дитячих сумішей від дня народження - до памперсів і дитячої косметики. Молодий чоловік навідується сюди, бо його приваблює обслуговування. Завжди ввічливі фармацевти, які не пропонують один продукт, а декілька – різної ціни та виробників, пояснюючи різницю між ними. Тим самим залишають право вибору за клієнтом. Жінка старшого віку допитується, що краще прийняти дитині, яку нудить. Фахівець радить у першу чергу звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Маму двох дітей Наталію Протасовицьку, яку зустріла в аптеці по вулиці Пушкіна, також підкуповує ввічливість. Заклад відвідує часто і ціни, запевняє, прийнятні. Та й, чесно кажучи, про них не думає, коли мова йде про здоров’я власної малечі.
Віта Кректун розповіла, що люди, хоч і купують самостійно ліки, але кожен третій цікавиться, які побічна дія препарату, термін придатності.
Скориставшись відсутністю відвідувачів, цікавлюся в дівчини умовами праці. Руслан Олександрович, каже, забезпечує всім необхідним, дбає про своїх працівників. Влітку – кондиціонери, взимку – тепло. Є мікрохвильова піч, електрочайник. І халати для кожного купує щорічно.
На вулиці 17 Вересня, 17 зараз проводять капітальний ремонт приміщення для зручного обслуговування клієнтів. Буде осучаснений і оздоблений фасад. Не можу відкрити всі секрети, але це буде заклад нового типу. А на території перед входом, де завжди після дощу стояли калюжі, уже кладуть євробруківку. Гарний вигляд приміщення має аптека і у Клесові. Минулоріч урочисто відкрили в Степані на території місцевої лікарні, про що повідомляли «Сарненські новини». А нещодавно в липні – в Костополі. Зазначу, що 4 аптеки обладнані комп’ютерами і найсучаснішим доволі потужним програмним забезпеченням, що сприяє як ефективному замовленню, так і відпуску лікарських засобів.

Очі сокола, руки дівчини та серце лева
Відомий філософ Авіценна говорив, що медик повинен мати очі сокола, руки дівчини та серце лева. Саме такими якостями повинні бути наділені ті, хто у виборі професії зупинився на рішенні допомагати людям боротися з недугою. Серед них і ті, хто отримує диплом за спеціальністю «Фармація».
Про багатогранність і специфіку роботи фармацевта та які якості мають бути притаманні фахівцю, щоб опанувати цю професію, Руслан Шапірко може розповідати годинами.
- Хотілося б відразу сказати, що наша професія - від Бога. Фармацевт повинен стояти на сторожі охорони здоров’я людини. Провізор, як ще називають фармацевтів із вищою освітою (provisor - той, хто заздалегідь піклується) має бути провидцем і контролювати всі призначення лікаря. Якщо в обов’язки останнього входить прийняти хворого, поставити діагноз і виписати рецепт, то фармацевт повинен допомогти пацієнту підібрати необхідний препарат, розповісти, як його приймати, чим запивати, не забути згадати про побічну дію й протипоказання, щоб хворий не завдав шкоди своєму здоров’ю. Тому що навіть найпростіші і, на перший погляд, нешкідливі препарати, такі як активоване вугілля, вітамін С чи додаткові компоненти, можуть викликати алергічні реакції або дати небажану побічну дію.
Фармація старша за медицину: на зорі цивілізації люди займалися лікуванням і зціленням за допомогою трав і дарів природи, гомеопатією, а вже пізніше з’явилася медицина. Провізор у своїй роботі повинен використовувати всі кращі вікові досягнення. І, перш за все, виявляти милосердя, адже турбота про людей - головне в цій професії. Якщо не буде цієї основи, то не буде й необхідного рівня знань і, відповідно, допомоги хворим і хорошого результату.
- Руслане Олександровичу, як Ви стали провізором?
- Після закінчення школи (нині Сарненська ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів) вступив у Львівський національний медичний інститут (університет) імені Данила Галицького на фармацевтичний факультет. Чесно кажучи, хотів бути стоматологом, але конкурс був надто високим. Та провчившись рік, зрозумів, що зробив правильний вибір і досі не шкодую.
- А як виникла думка створити власний бізнес?
- Після вузу повернувся в Сарни. Працював у Селищі, куди щодня долав відстань 40 кілометрів на машині, згодом в аптеці КЗ «Обласна психіатрична лікарня села Орлівка» Рівненської обласної ради. А в 1999 році виникла думка організувати власну справу. В мене був хороший учитель - Рослав Петришин, голова правління ВАТ «Сарнифармація». Та й сам прагнув до професійного й кар’єрного росту. Приміщення для першої аптеки по вулиці Пушкіна придбав перед Новим роком. Своїми успіхами завдячую батькам Олександру Степановичу й Світлані Олексіївні, які дуже допомогли й підтримали на початку підприємницької діяльності. Вони прожили разом уже 43 роки й завжди навчали мене та сестру жити так, щоб люди з повагою ставилися до нас за добрі справи.
- Які основні завдання ставите перед собою?
- Звичайно ж, щоб досягти успіху необхідно працювати чесно, любити свою професію. Безумовно, бути людяним, думати про тих, хто поряд, про колег, бути членом команди. Бо коли є команда професіоналів, ось тоді і буде результат, а успіх - це не тільки гроші, має бути ще й моральне задоволення від того, що комусь допоміг, вилікував, врятував життя. За моральним задоволенням і професіоналізмом завжди приходить і матеріальне благополуччя.
Звісно, багато хто працює зі мною вже не один рік, усі - знавці своєї справи, до роботи підходять з душею. Це Віталія Лясковець, Олена Заяц, Оксана Лазарчук, Віта Кректун.
Минули часи, за яких пацієнти були скромними, невибагливими і без особливих претензій, а якісні препарати вдень з вогнем годі було знайти. Тепер, маючи величезну пропозицію фармацевтичних виробників, хочемо ліків ефективних, безпечних, а головне – простих і зручних у використанні.
- До речі, щодо фальсифікованих…
- У нас налагоджені контакти з 1999 року з національними дистриб’юторами, які займають лідируючі позиції на ринку України. Окрім того, здійснюється вхідний контроль уповноваженими особами та є співпраця з Державною службою з контролю лікарських засобів, аби фальсифікат не потрапив у торговельну аптечну мережу.
- Що порадите молодим людям, які хочуть досягти успіху в роботі фармацевта?
- Неможливо знати все про спеціальність відразу і стверджувати, що, мовляв, я хочу бути фармацевтом. Усю її глибину пізнаєш тільки тоді, коли закінчуєш інститут і починаєш трудову діяльність. Просто від початку необхідно визначитися, до якого напрямку є потяг. Якщо молода людина добре знає і любить хімію, анатомію, біологію, то вона стане хорошим лікарем або фармацевтом. Провізор повинен розуміти, як взаємодіятимуть речовини в різних препаратах і як вони діятимуть на організм людини. Без хімії немає фармакології, без цих знань фармацевт не знатиме механізму дії препарату.
Закінчити ж свою розповідь хочу словами провізора аптеки по вулиці Пушкіна, 2 Віти Лясковець, які торкнулися самої душі: «Мені багато разів пропонували змінити місце роботи тепер, коли маю стаж. Але я не погоджуюсь. І не тільки тому, що працюю тут уже 9 років. Причина в іншому. Студенткою нікому не була потрібна, вимагали досвіду, якого не мала. А Руслан Олександрович взяв на роботу, навчив усьому, терпів мої сесії. А зараз фахівця із вищою освітою запрошують конкуренти. Але вже відмовляю, бо не залишу цей заклад, із вдячності до Руслана Шапірка».
Настала осінь. Погода змінюється мало не щодня. І якщо вже так сталося, що починається легке нездужання, то можете зайти до найближчої аптеки Руслана Шапірка, де вас зустріне привітна людина в білому халаті - фармацевт й обов’язково розкаже, які ліки краще придбати та як їх приймати, щоб позбутися недуги.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Споживча кооперація традиційно відіграє важливу роль у суспільстві, вносить вагому лепту в розвиток економіки Сарненщини. Кооператори прагнуть...
60 видів продукції пропонує споживачам Сарненський хлібозавод, якому невдовзі виповниться 40 років Опинившись у цеху підприємства, відчуваєш...
Сьогодні - чистий четвер. Тож у оселях більшості сарненців уже прибрано, а головне, відчувається ні з чим незрівнянний запах свіжоспеченої паски –...

Минулої суботи в с. Карпилівка відбулось урочисте відкриття сучасного магазину промислових товарів «Світлана»<!--break-->

Цієї події його...

Такі й інші неякісні товари виявили фахівці ДП «Рівнестандартметрологія». На прес-конференції в цій державній установі вони розповіли...