Back to top

Щоб не заростали травою пам’ятники героїям

Автор фото Василь Сосюк.

Велика Вітчизняна… Страшна війна ХХ століття, пекуча рана, що болить і досі чи не в кожній родині в Україні. Воїни-переможці проявили чудеса героїзму, стійкості, мужності, билися за кожен клаптик рідної землі до останньої краплі крові, вистояли та перемогли.

Для України ціна тієї перемоги жахлива – мільйони людських життів, зруйнована економіка. Кожен другий боєць поліг у боях, а з тих, хто залишився живим, поранений. Гоїлися рани, зростали повоєнні покоління… 70 років тому землю нашої нині незалежної держави звільнили від завойовників. Все менше залишається учасників, ветеранів війни. І в цьому переконалися присутні на зборах голів первинних ветеранських осередків Оганізації ветеранів України, що відбулися минулого четверга в конференц-залі Сарненської міської ради. У роботі пленуму взяли участь голова районної ради Організації ветеранів України Рінат Валєєв, в.о. голови райдержадміністрації Олександр Яковчук, заступник голови районної ради В’ячеслав Шимко, міський голова Світлана Усик, голова Рівненської обласної ради організації ветеранів України Олександр Ковальчук.
Сивочолих ветеранів війни зустріли хлібом-сіллю працівники культури Сарненщини в українських національних костюмах. Привітали їх щирим словом Ярослав Яковчук і В’ячеслав Шимко, зичили всім здоров’я й бажали триматися гурту й підтримувати один одного. Світлана Усик висловила також подяку ветеранам від мешканців Сарн за те, що вони живі. Відзначила значний внесок у патріотичне виховання молоді вчителя світової літератури Сарненської ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів Валентини Александрович і розповіла про роботу міської ради в цьому напрямку. Урочисто вручила Рінату Валєєву вишиту на гобелені картину «Батьківщина-мати» як пам’ять про Велику Перемогу.
Олександр Ковальчук акцентував увагу не тільки на роботі ветеранської громадськості, а й із самими ветеранами та вирішенні їхніх проблем. Вів мову про підготовку до святкування 70 річниці Великої Перемоги й відзначення в 2015-ому Року ветеранів Великої Вітчизняної війни. Подякував за організацію та проведення естафети пам’яті «Слава визволителям України», присвяченої 70-річчю визволення районів і міст Рівненської області від фашистських загарбників. Завдяки самовідданості ветеранів первинних організацій, істотних збоїв у проведенні пам’ятних заходів не було, зазначив він. Відбулися вони урочисто, з обов’язковим покладанням квітів на могили полеглих солдатів-визволителів. У церемоніях передачі естафети брали участь представники громадськості, ветерани, молодь, журналісти.
Олександр Ковальчук вручив Олексію Клименку, ветерану Великої Вітчизняної війни, почесному залізничнику, найвищу нагороду ветеранського руху - відзнаку «Почесний ветеран України», за яку він щиро подякував і побажав усім миру. Почесну грамоту Рівненської обласної організації ветеранів України (ОВУ) на сарненській землі отримав голова Рокитнівської ради ОВУ, а грамоти обласної ради за активну участь і проведення Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава визволителям України» та з нагоди 70-річчя визволення України від фашистських загарбників – член президії Сарненської районної організації ветеранів України Георгій Александрович, її відповідальний секретар Ірина Колонтирська, заступник голови ради Михайло Гук і голова первинної організації залізничної станції Сарни Володимир Гуменний. Подяки вручив за співпрацю й розуміння ветеранського руху Світлані Усик, а також передав керівникові апарату райдержадміністрації Василю Стельмаху, голові районної ради Миколі Драганчуку й Інні Наумович.
Світлана Усик зауважила, що про війну знає не з книжок. Адже батько (нині покійний) був інвалідом війни, брав участь у Калінінградській битві, визволенні Ленінграда. Міський голова пообіцяла й надалі служити громаді Сарн і ветеранам.
Рінат Валєєв нагородив почесною грамотою голову Степанського первинного осередку Марію Гоч, члена президії районної організації ветеранів України, голову ревізійної комісії та комітету ветеранів війни і праці та дітей війни Євгенію Канську, члена райради й голову комісії по роботі з молоддю, ветерана праці, керівника клубу «Спілкування» з військово-патріотичного виховання учнів Сарненської ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів Валентину Александрович. А ветерану праці, засновнику музею «Партизанська землянка» по вул. Толстого Володимиру Терещенку вручив грамоту безпосередньо в унікальному закладі.

Воювати навчилися швидко
Діяльність Степанського первинного осередку має великий авторитет і заслужену повагу в людей старшого покоління, ветеранів війни та праці. Адже громада селища наповнює їхнє життя повноцінним духовним змістом, допомагає у вирішенні багатьох соціальних проблем, розповіла Марія Гоч, подякувавши шефам, установам та організаціям, приватним підприємцям Степаня, які співпрацюють з радою й сприяють у вирішенні нагальних проблем місцевих ветеранів. Також допомагають у веденні присадибного господарства. До речі, передплачують їм і районну газету «Сарненські новини».
Зупинилась Марія Іванівна й на подіях на сході, де перебувають 23 мешканці селища, та діяльності громади, чиї думки й помисли з тими, хто їх захищає. Говорила про співпрацю з волонтерським штабом громадської оборони й участь у ній ветеранської організації. Одно слово, досвід роботи осередку заслуговує на те, щоб його вивчити й поширити.
Роман Захарчук акцентував увагу на діях, що відбуваються в зоні антитерористичної операції, та «Поліської Січі» як співзасновника волонтерського руху «Допомога армії Рівне», співпраці організації з добровольчими загонами й формуваннями та її охоронній діяльності. Воювати навчилися швидко, зазначив він, а от відбудовувати потрібно буде довго, тож молодь звернеться за порадою до ветеранів.
Досвідом роботи Сарненської районної організації Товариства Червоного Хреста щодо співпраці з органами місцевого самоврядування та районною ветеранською організацією поділилась Марія Жук. А начальник управління праці та соціального захисту населення РДА Валентина Дриганець коротко прозвітувала про діяльність установи, яка обслуговує 1933 ветерани війни (з них 111 інваліди, 353 - учасники бойових дій, 1469 - учасники війни та 225 - сім’ї загиблих). Усі пільговики користуються преференціями відповідно до чинного законодавства. Валентина Дриганець розповіла також про надання допомоги соціально незахищеним мешканцям району та вимушеним переселенцям, яких на Сарненщині 222.
Рінат Валєєв поділився враженнями від перебування в Києві на зборах і висловив думку, що добре було б організувати в міському парку куточок для ветеранів, де вони могли б пограти в шахи чи шашки, почитати чи навіть потанцювати, так як це роблять у Броварах на Київщині. Чесно кажучи, голову обласної ради обласної Організації ветеранів України Олександра Ковальчука здивував той факт, що з 33 первинних організацій на Сарненщині на збори прийшли представники менше 10.
- Якщо є бажання й болить серце в голови первинного осередку за долі ветеранів, то він трудитиметься, а якщо ні, то треба дозволити працювати з ними вчителям, працівникам культури, сільській інтелігенції. Соромно, що й газету «Ветеран» не всі отримують, - наголосив. - А ще прикро, - зауважив, - коли телефонують і розповідають, що на кладовищі позаростали пам’ятники, які немає кому прибрати.
Ще раз нагадаю, що одним із напрямків проведення Всеукраїнської естафети пам’яті посилення уваги до проблем проживаючих в Україні ветеранів та інвалідів Великої Вітчизняної війни. Більша частина ветеранських організацій України має вагомі досягнення в питаннях, пов’язаних із поліпшенням соціального статусу, наданням матеріальної й медичної допомоги на місцях, однак державні реформи в цьому напрямку, на превеликий жаль ветеранів, нині вже заморожені. Це відзначив у своїй доповіді в столиці голова ради Організації ветеранів України Петро Цибенко.
Після обідньої перерви поважне товариство побувало на екскурсії «Ветеранська стежка» з Георгієм Александровичем. Поклали дві корзини квітів від міської ради біля танка та пам’ятника Небесній Сотні, ще дві - від райдержадміністрації, воїнам-інтернаціоналістам і біля меморіалу Солдатської слави. Ветерани Великої Вітчизняної війни оглянули партизанську землянку «Слава визволителям України», де їх гостинно зустрів її засновник Володимир Терещенко.
Для українців, як і для всіх інших народів, об’єднаних тоді в СРСР, Велика Вітчизняна війна була боротьбою за право на вільне життя, свою землю, гідне майбутнє. Справедлива, визвольна, священна війна проти підступного та жорстокого ворога, який виношував плани перетворити на рабів народи Європи.
70 літ минає від незабутнього травня 1945 року, а й сьогодні величезний подвиг захисників і визволителів Вітчизни символізує тріумф справедливості, залишається невичерпним джерелом патріотизму та великої віри у свої сили. Завдання нащадків – пам’ятати їх і зробити все, аби подібна трагедія не повторилася на нашій землі.
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в 1986-му та наступних роках залучали сотні тисяч робітників з України й інших республік тодішнього...
Україна має давні історичні витоки ідеї демократизації. Якщо згадати часи Київської Русі, коли на віче укладалися договори між князем і народом,...
Літнього ранку 22 червня 1941 року полум’я війни, що вже вирувало в Західній Європі, перекинулося і на територію колишнього Радянського Союзу. На...
22 роки - багато це чи мало? Якщо рахувати від тої страшної ночі 26 квітня 1986 року, то дуже багато. Адже за час, що минув, у світі відбулися великі...