Опубліковано Антон Петрук
На останній сесії районної ради один з депутатів висловив занепокоєння, що в кар’єрах Клесівської зони, де ведуть видобуток граніту, після підривних робіт стовпом стоїть дим червоного кольору. І припустив, що організації, які зайняті цими роботами застосовують недозволені речовини, тим самим забруднюють навколишнє середовище шкідливими газовими викидами. Про екологічну складову проведення вибухових робіт наш кореспондент попросив розповісти начальника ВО «Сарнивибухпром» Юрія БІЛЕНЬКОГО.
- Вибухові роботи в тому чи іншому кар’єрах здійснюють виключно спеціалісти відповідної організації, що має ліцензію, всі дозволи, і насамперед від санітарної та екологічної служб. Ніхто не має права навіть експериментувати у використанні вибухових речовин без дозволу контролюючих органів. Є наказ Держпартаменту держпромгірнагляду, в якому перелічено такі види речовин, дозволених до практичного застосування. На кожну з цих вибухівок є сертифікат якості, нормативи можливої дії на навколишнє середовище, які не можна перевищувати, і ми їх ні в якому разі не порушуємо.
Щодо якості самих вибухових речовин, то перейшли від тротилових стержнів до екологічно безпечних технологій, поширених у високорозвинутих країнах Європи, так званих швидкотілових елементів. У плані забруднення довкілля внаслідок їх застосування, то вони в десятки разів безпечніші тротилу.
Людям треба зрозуміти, що використання в підривних роботах недозволених відповідними службами речовин є кримінальним злочином. Ні я, ні мої колеги не маємо найменшого наміру порушувати технологію проведення робіт з підриву каменю. Ті ж, хто розповсюджує чутки про отруйність чи інші негативні побічні наслідки наших робіт, хочуть, мабуть, досягти якусь свою, корисливу мету.