Back to top

І добре серце не підкориться рокам…

Автор фото Василь Сосюк.

Давно не чули стіни Тинненського будинку культури таких овацій та аплодисментів, як у день, коли напередодні професійного свята тут зібрались працівники культури й аматори народного мистецтва.
Начальник відділу культури й туризму РДА Наталія Чорна розповіла про здобутки й досягнення галузі. Одним із основних завдань її фахівців залишається відродження місцевих традицій, звичаїв та обрядів. Для популяризації аматорського мистецтва, підвищення професійного рівня виконавської майстерності, організації спільної роботи структурних підрозділів культурно-дозвіллєвих комплексів у районі за ініціативи райдержадміністрації проводять обмінні концерти між територіальними громадами. Всього їх було організовано 37. Улітку щонеділі на центральній площі міста дарували глядачам свої таланти аматори сіл Велике Вербче, Немовичі, Вири, Кричильськ, Стрільськ, Кузьмівка, Люхча, Яринівка.

Минулоріч бібліотекарі відзначили 70-річчя відкриття першої книгозбірні в районі. У рамках святкових заходів провели урочисте відкриття Інтернет-центрів у смт. Клесів, селах Немовичі, Костянтинівка, центральній районній бібліотеці, які стали переможцями пілотного проекту програми «Бібліоміст». Інформаційний центр відкрили також на базі Цепцевицької публічно-шкільної бібліотеки в рамках програми розвитку ООН «Міжнародна інформаційна мережа з питань Чорнобиля». Це ще один позитивний приклад роботи бібліотек сьогодення. Завдання сучасних бібліотекарів - працювати, ініціюючи свої пропозиції у створених громадських осередках територіальних громад, до участі в проектних програмах, які б дали реальні результати в майбутньому - розширення мережі Інтернет-центрів у районі.
Надзвичайно багатим на перемоги був рік для учнів і вчителів музичних шкіл. Призові місця вибороли всі дев’ять учасників обласного конкурсу юних музикантів, серед яких перше посіла піаністка Ірина Євгейчук.
Не стала несподіванкою й перемога організаційно-методичного центру районного Будинку культури в заключному турі обласного конкурсу.
Основними завданнями для працівників культури району в нинішньому році й надалі будуть впровадження народних традицій, звичаїв, обрядів, зміцнення матеріально-технічної бази установ, організація заходів для забезпечення змістовного дозвілля населення, розширення сфери платних послуг, забезпечення ефективного виховання дітей та юнацтва, створення умов для успішної творчої роботи, підвищення престижу культурно-просвітницьких професій, зміцнення кадрового потенціалу галузі.
Щирі вітання людям творчих професій адресувала заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева: «2010 рік дійсно став переломним у галузі культури й туризму. Все, що вдалося зробити, можна записати великими літерами в літопис Сарненщини, і є про що сьогодні слухати у звіті про роботу всіх, хто присвятив себе благородній справі – збереженню, розвитку та відтворенню безцінних духовних скарбів народу. Завдяки зусиллям влади та професійним якостям працівників галузі домоглися участі й перемог не лише у вітчизняних конкурсах, фестивалях, а й міжнародних». Тетяна Євгенівна передала побажання всіляких гараздів і вітання від голови райдержадміністрації, який не на словах, а на ділі визначає галузь культури як пріоритетну.
Голова районної ради Микола Драганчук підкреслив, що саме завдяки талантам працівників культури звучать нові пісні, організовуються конкурси та фестивалі. І це свято стосується кожного з нас, бо ми є носіями культури та народних традицій. Микола Миколайович відзначив, що йому приємно було почути в Києві хороші відгуки про зразковий аматорський фольклорний етноколектив з Великого Вербчого й запевнив, що районна рада сприятиме та допомагатиме творчим талантам.
Головний спеціаліст відділу культури й туризму РДА Наталія Жук зачитала розпорядження голів РДА та районної ради про нагородження грамотами кращих працівників культури. А вручили їх і фотоапарати, копіювальні прилади й матеріальне заохочення Тетяна Сухарева, Микола Драганчук, Наталія Чорна та голова районної ради профспілки працівників культури Марія Біжнюк.
Емоції переповнювали Наталію Чорну та Марію Біжнюк, коли звертались з вітальним словом до колег. Погоджуюсь з Наталією Володимирівною, що лише під час концертного дійства видно роботу професіоналів й аматорів сцени, але свято, яке довго готують, швидко закінчується. У творчих людей так часто буває, коли досягаєш мети, до якої прагнеш. А потім усе спочатку. «Тож нехай буде тепло й затишно у ваших культосвітніх оселях за підтримки влади. І дай Боже завжди зустрічатись на сцені й отримувати гучні оплески», - побажала Наталія Чорна.
Приємно було почути, що серед великої родини культпрацівників району живуть і трудяться люди, які наполегливою працею возвеличують рідну землю. Зоя Федорчук і Валентина Павлушко, яких нещодавно прийняли в члени Національної спілки журналістів України та Міжнародну федерацію журналістів. Доземний уклін та особливі слова подяки за багаторічну сумлінну працю прозвучали для ветеранів, яким під щирі оплески вручили квіти та пам’ятні подарунки.
Вітали винуватців дійства й перший заступник міського голови Світлана Усик, тинненський сільський голова Олександр Шмалюх, заслужений працівник культури України Віктор Торчик, начальник відділу освіти РДА Людмила Макриця, директор центральної системи публічно-шкільних бібліотек Наталія Мамонець, завідувачка Сарненським історико-етнографічним музеєм Раїса Тишкевич, які неодноразово в спільній команді сприяли вирішенню організаційних питань і проведенню культосвітніх заходів.
Віктор Торчик висловив щиру радість за район у цілому й особистостей, які можуть давати майстер-класи та формувати культуру краю. Світлана Усик передала вітання та найкращі побажання від міського голови, подякувала культпрацівникам і висловила думку, що тільки люди, багаті душею й серцем, можуть плекати культуру Сарненщини. Людмила Макриця звернулась до присутніх як їх шанувальниця та керівник освітньої галузі. Процитувала слова Шота Руставелі, який сказав: «Той, хто віддає, - той здобуває», побажала завжди залишатись людьми, які дарують іншим свято. Раїса Тишкевич зауважила, що недаремно його відзначають й аматори народного мистецтва. Саме їх роботи прикрашають виставки. Пишається Раїса Костянтинівна, що й сама належить до когорти культпрацівників. Наталія Мамонець прочитала рядки з поезії з найкращими побажаннями, а працівникам районного Будинку культури вручила подарунки. Олександр Шмалюх назвав працівників культури людьми, обдарованими Богом, які працюють у той час, коли всі відпочивають. Побажав оплесків від глядачів і підтримки від держави.
Уже стало гарною традицією в районі проводити різноманітні конкурси та розваги в день професійного свята. Не стало винятком і цьогорічне. У районному конкурсі «Кращий за професією» взяли участь художній керівник Великовербченського будинку культури Віта Рудика, керівник НАФЕК «Червона калина» Зносицького Валентина Никончук, художній керівник Люхчанського Наталія Міланець, завідуючий Карасинським клубом Юрій Котяй, керівник ЗАФЕК «Джерельце» Кричильського будинку культури Надія Бородавко. Після жеребкування для визначення порядку виступів учасників вони змагались у п’яти конкурсах. Хочу сказати по декілька слів про кожного з конкурсантів.
Надія Бородавко народилася на Одещині. З дитинства любила співати, тож навчатись поїхала аж на Рівненщину в Дубенське училище культури. Там зустріла своє кохання – чоловіка Федора, який привіз молоду дружину в село Кричильськ. Не залишили байдужою дівчину ні милозвучна пісня, ні неповторна говірка Поліського краю. І коли при Кричильському будинку культури створили фольклорний гурт «Джерельце», то заспівали поряд з Надією в ньому син, донечка й чоловік.
Співучим соловейком з раннього дитинства вищебетувала на всіх святах юна Наталочка Міланець. З піснею й долю поєднала. Вона є постійним учасником люхчанського тріо «Живиця», бере активну участь у концертах художньої самодіяльності. Сильної натури жінка, Наталя сама виховує донечку, яка не відстає від мами – освоює музичну науку по класу скрипки в Сарненській музичній школі.
Віта Рудика продовжує сімейну традицію в родині, яку передала їй мама Марія Йосипівна. У культосвітньому закладі діє 9 гуртків художньої самодіяльності, серед яких дитячий вокальний ансамбль «Промінець», обрядовий ансамбль, гурток художнього читання та фольклорний «Джерело» активно працюють під умілими настановами молодого керівника. Дві чарівні донечки Юля й Софійка співають у зразковому аматорському фольклорно-етнографічному колективі «Криниченька».
Валентина Никончук – корінна зносичанка. Здобула освіту в Березнівському лісному коледжі, а згодом закінчила Дубнівський коледж культури та мистецтва. З дитинства зростала під щиру самобутню пісню, чарівний танець, мудре слово. Тож не вагалася, коли у 2000 очолила славнозвісний у районі та за його межами народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Червона калина». Люблять і поважають її берегині фольклорної спадщини.
Зі шкільних років Юрій Котяй почав захоплюватись музикою, вчився грати на гітарі, гармошці. Сценічний, артистичний, отримував задоволення від щирої пісні та з радістю дарував її глядачам на карасинській сільській сцені. Вже десять років працює завідуючим сільським клубом. Знають Юрія як хорошого спеціаліста своєї справи, вмілого організатора, доброго господарника, який зумів згуртувати навколо себе колектив.
Спочатку учасники конкурсу презентували себе у візитівці «На вітрилах моєї професії», потім давали «Інтерв’ю для преси». Кожному ставили по два запитання, на які мали дати змістовну відповідь. Журі в складі Тетяни Сухаревої, Миколи Драганчука, Людмили Макриці, Наталії Чорної та Віктора Торчика, голови лічильної комісії Наталії Жук оцінювало оригінальність та творчу уяву конкурсантів, їх професійні вміння, влучність і дотепність.
У перервах між змаганнями учасників святкових урочистостей вітали тріо Немовицького будинку культури «Джерело», солістка Кузьмівського Лариса Андрійчук, художній керівник Любиковицького Ігор Ткачик і солісти хореографічного колективу «Вояж» районного Будинку дітей і молоді Вікторія Данильчук та Ігор Борисик. Звучали пісні з репертуару Таїсії Повалій та Олександра Пономарьова, Катерини Бужинської, Стаса Михайлова.
Кожен з нас, чи майже кожен, має кумира – людину, якою захоплюємось, переймаємо позитивні риси, наслідуємо, а співаків пародіюємо. У завданні «Мій кумир» конкурсанти відтворили на сцені образи Лайми Вайкуле (Надія Бородавко), Руслани (Наталія Міланець), Валерія Леонтьєва (Віта Рудика), Алли Пугачової (Валентина Никончук) і Вєрки Сердючки (Юрій Котяй). Атмосфера на сцені підтримувала хороший настрій у глядацькому залі. Четвертий тематичний конкурс «А у нас вечірка» був спрямований на перевірку професійної майстерності учасників, а також уміння поводитись з глядацькою аудиторією. Професія працівника культури не має обмежень у творчому виборі. Тож в останньому завданні, яке називалось «В обіймах творчості», кожен учасник показав усе, на що здатний. І обов’язковим у кінці художнього номеру було привітання працівників культури й аматорів народного мистецтва з професійним святом.
Усі конкурсанти були неперевершені, але переможець має бути один. Ним стала, за рішенням компетентного та справедливого журі, Надія Бородавко. У нагороду отримала мікрохвильову піч. Валентина Никончук і Віта Рудика одержали міксери, Юрій Котяй – блендер, Наталія Міланець, яка була також дуже близькою до перемоги, – кухонний комбайн.
Ведучі урочистостей і конкурсного дійства Вадим Бублій і Тетяна Юрцевіч професійно, інтелігентно й невимушено дарували гарний настрій, адресували найщиріші вітання людям творчих професій. Висловили подяку за організацію заходу відділу культури й туризму РДА, організаційно-методичному центру РБК, учасникам конкурсної програми, усім працівникам культури й аматорам народного мистецтва району, особливо тинненському КДК «Джерело» на чолі з сільським головою Олександром Шмалюхом, які зголосилися прийняти в себе велику родину культпрацівників Сарненщини. А Наталія Чорна подякувала райдержадміністрації та районній раді за допомогу й сприяння в придбанні призів.
Культура – це душа й серце кожного народу. Адже нині працівники культури, аматори сцени та народні майстри Сарненщини гідно презентують самобутнє мистецтво краю на теренах батьківщини. Тож щастя вам без меж, здоров’я без ліку, пошани - від людей, миру, добра вам і злагоди.
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

Історико-краєзнавчий нарис «Тинне над Случем», присвячений історії та сучасності села Тинне, побачив світ днями у сарненському приватному видавництві...
Почуєш чарівну пісню - і хвилювання стримувати немає сил. Ціла гама піднесених почуттів хвилею накриє душу, забувається дріб'язкове, буденне, летиш...
Життя прожить - не поле перейти, Пізнаєш в нім і радості й тривоги. Та з'єднують життя сердець мости І дружби вірної невидимі дороги. Під...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
24 учасники зразкового аматорського хореографічного гурту "Журавка" міського будинку культури "Залізничник" нещодавно повернулися з ІІ Міжнародного...