Опубліковано СН
Підійшли до завершення громадські слухання, на яких впродовж двох місяців жителі територіальних громад, представники районної виконавчої влади та місцевого самоврядування спілкувалися стосовно проблем, що турбують мешканців району.
Одним із злободенних питань, яке систематично піднімали майже в усіх територіальних громадах, є затримка з присвоєнням почесного звання «Мати-героїня». Серед матерів-героїнь району є жінки літнього віку, які все життя тяжко працювали, ростили та виховували своїх дітей і сьогодні, нарешті, дочекались дяки та пошани від держави. Та багато з них не можуть вчасно отримати винагороду через тривалий розгляд справ на присвоєння цього почесного звання. Роз’яснила ситуацію начальник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Інна Сич: «Тривалий розгляд справ на присвоєння звання «Мати-героїня» пояснюється, в першу чергу, неналежним оформленням нагородних листів спеціалістами місцевих рад. Подана неякісна інформація, що потребує уточнення чи виправлення, повертається на доопрацювання. Неодноразово справи повертали в Люхчанську, Карпилівську, Кузьмівську, Тинненську, Коростську сільські ради. Спеціалісти відділу не можуть вплинути на пришвидшення розгляду документів, оскільки кожен має містити якісну, повну та достовірну інформацію, підготовлену у відповідності до нормативних вимог. А загалом відділ цю ситуацію контролює, ведеться електронна база даних справ, направлених в облдержадміністрацію».
Гостро нині стоїть питання транспортного сполучення населених пунктів з райцентром. Проблема з доїздом у Сарни існує в жителів с. Поляна Кричильської сільської ради та с. Дубки Люхчанської. Жителі с. Тинне просять замінити автобуси, які працюють на маршруті, на транспортні засоби більшої місткості. У Любиковичах незручностей завдає автобусна зупинка, розміщена на початку села. Ті ж, хто проживає на околиці та долає чималу відстань до своєї домівки, просять продовжити автобусний маршрут та встановити зупинку і в кінці населеного пункту. А мешканці сіл Чемерне та Довге просили владу ввести додатковий рейс, щоб мати можливість у першій половині дня доїжджати до Тутович, де розташована сільська рада.
Залишається великою проблемою для більшості населених пунктів району питання неякісного електропостачання. Зокрема, на постійно низьку напругу скаржаться мешканці сіл Чудель, Дубки, Угли, Зносичі, Корост, Довге, Чемерне, Висове, Бутейки, Велике Вербче. Окрім того, на заміні дерев’яних опор ліній електропередач наполягають жителі Глушиці, Немович і Катеринівки. Питання освітлення центральної вулиці піднімали в Зносичах, а в Тинному та Ясногірці ініціюють будівництво ліній електропередач до новозбудованих вулиць. Не менш актуальною нині для селян є газифікація. Це питання наразі турбує громадян сіл Кричильськ, Поляна, Стрільськ, Дубки, Чудель, Люхча, Карпилівка.
У багатьох населених пунктах люди незадоволені станом доріг. Зокрема підсипки та ремонту потребують вони в селах Чудель, Дубки, Білятичі, Мар’янівка, Клесів, Угли, Чабель, Гута-Перейма, Немовичі, Катеринівка, Зносичі, Кричильськ, Корост, Довге, Чемерне, Висове, Вирка, Велике Вербче, Глушиця, Карасин. У Тинному необхідно відремонтувати міст через річку Случ, а в Кричильську - збудувати новий через Горинь. Більшість з цих питань вирішуватимуть на місцевому рівні. Та деякі, як от необхідність реконструкції дороги Розвилка-Чудель, потребують сприяння обласних структур, оскільки цей автошлях перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Рівненській області.
Чи не в кожному селі активно обговорювали на зборах громадян питання благоустрою. З приходом весни мальовничі сільські пейзажі затьмарюють гори сміття. А причина цьому – непаспортизовані сміттєзвалища. За відсутності спеціально відведеного та облаштованого для цього місця стихійні смітники розростаються, як гриби після дощу. Тому найперше завдання, яке ставлять перед собою сільські, селищні голови спільно з громадами, – пришвидшити роботу з облаштування та паспортизації сміттєзвалищ на територіях населених пунктів. Молоді сім’ї переважно турбує виділення земельних ділянок для будівництва житлових будинків, господарських будівель чи ведення особистого селянського господарства. Та в більшості місцевих рад перешкодою у вирішенні цього є не розроблені генплани забудови.
Надзвичайно гостро обговорювали земельну проблему жителі Чемерного, які стали заручниками не до кінця продуманого рішення Тутовицької сільської ради, згідно з яким ще у 2000 році надали в постійне користування для ведення підсобного господарства земельну ділянку розміром 79 га ВАТ «Сарненський завод мостових технологічних конструкцій». Враховуючи, що з моменту прийняття рішення минуло 11 років і Чемерне суттєво розбудувалося, постала проблема виділення нових ділянок під городництво та випас худоби. І сподіваються люди лише на добру волю, співчуття та розуміння керівництва СЗМТК, у якого будуть просити і районна влада, і самі селяни про повернення до земель запасу тих ділянок, які заводчани нині не використовують.
Не перестає завдавати лиха селянам сусідство з мисливськими господарствами. Жителі Мар’янівки та Карасина скаржаться на постійні пошкодження посівів на городах дикими кабанами. Схожа ситуація і в с. Труди. Люди мають намір звернутися до керівників мисливських господарств «Руднянське» та «Діброва», аби ті відшкодували завдані збитки.
Не оминули увагою мешканці Чемерного та Довгого питання медобслуговування, оскільки так склалося, що жителям цих населених пунктів відмовляють у наданні медичних послуг у поліклініці міста. Відповідь надав начальник відділу охорони здоров’я РДА Василь Іванюк: «Згідно з інструкцією Міністерства охорони здоров’я є певна процедура щодо медичного обслуговування населення, яке проживає в населених пунктах певної сільської ради, на території якої функціонує лікарська амбулаторія, що надає первинну медичну допомогу. Вторинний її рівень надає центральна районна лікарня або ж поліклініка. Для того, щоб сільський житель мав змогу отримати її, він, перш за все, повинен мати направлення від лікаря, який обслуговує їх сільську раду, тобто лікарської амбулаторії. Тому, приймаючи до уваги, що на території Тутовицької сільської ради функціонує дві амбулаторії - у Тутовичах і Цепцевичах, жителі цих населених пунктів мають звертатись насамперед туди».
Проблеми, які піднімали в населених пунктах, потребують реагування як на районному, так і місцевому рівнях. Зрозуміло, що для вирішення деяких з них потрібен час і чималі зусилля як з боку громади, так і влади. Та на всі поставлені запитання керівники надали роз’яснення й намітили шляхи їх вирішення.