Back to top

Здобутки та пріоритети працівників культури Сарненщини

Незважаючи на морозний день, працівники культури району зібралися в Будинку культури с. Велике Вербче, щоб підбити підсумки роботи за 2011 рік.

На вході присутніх зігріли чарівні голоси учасників відомого зразкового аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Криниченька» під керівництвом заслуженого працівника культури України Ніни Добровольської. У роботі наради взяли участь заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева, великовербченський сільський голова Віра Кузьмич, делегація із Володимиреччини та начальник відділу культури й туризму Володимирецької райдержадміністрації Валентин Пінчук, директор ЦСПШБ Ілона Курач, директор районного Будинку культури Юлія Ромась і начальник відділу культури й туризму Дубровицької райдержадміністрації Марія Пасько.
З доповіддю про підсумки роботи відділу культури й туризму райдержадміністрації в минулому році та завдання на 2012 щодо реалізації державної політики у сфері культури виступила начальник відділу культури й туризму РДА Наталія Чорна. Наталія Володимирівна зауважила, що працівники галузі культури у звітному 2011 році попрацювали добре. Про це свідчить хоча б той факт, що більшість показників, у порівнянні з 2010-им, ідуть з позначкою «+». Упродовж звітного періоду в районі провели вагому роботу щодо покращання рівня діяльності. Керівництво забезпечило належні умови праці фахівців клубних і бібліотечних установ.
Райдержадміністрація спільно з відділом зініціювали комплекс заходів у культурно-мистецькій галузі, спрямованих на підвищення ролі закладів культури як осередків розвитку народної творчості та збереження традиційних обрядодійств, початкової мистецької освіти у формуванні системи духовних цінностей суспільства, морально-естетичному вихованні молодого покоління, організації та підтримки проведення фестивалів-конкурсів. Серед яких - кущові огляди-конкурси «І творчістю хата багата» за участю сімейних родин у селах Селище, Корост, Люхча, Немовичі. Приємно відзначити, що журі у визначенні кращих із кращих не помилилися у виборі родини Вилимців із с. Любиковичі, яка стала учасником обласного конкурсу, де серед 14 творчих родин із райцентрів виборола І місце.
З нагоди 500-ї річниці першої згадки провели районне свято села Тутовичі. Гарних успіхів досяг добре відомий у районі зразковий аматорський хореографічний колектив «Журавка» МБК «Залізничник» (керівник Сергій Галушко), який у минулому році став володарем гран-прі Х Міжнародного молодіжного фестивалю «Мистецькі барви» (м. Прилуки Чернігівської обл.), дипломантом І та ІІ ступенів V Міжнародного дитячо-юнацького хореографічного фестивалю–конкурсу «Містерія танцю» (м. Київ), Міжнародного фестивалю-конкурсу «Бегущие по волнам-2011» (м. Євпаторія), Всеукраїнського фестивалю-конкурсу мистецтв «Зоряна осінь» (м. Київ) і срібним призером чемпіонату України на Всеукраїнському телеконкурсі молодих естрадних виконавців України «Прем’єр-ліга» (м. Рівне). Народний аматорський вокальний ансамбль «Мереживо» нагороджений дипломом І ступеня VІ обласного фестивалю естрадної пісні «Весняний первоцвіт» (м. Рівне). Фольклорно-етнографічний колектив «Джерельце» с. Кричильськ (керівник Надія Бородавко) представляв Рівненщину на святкуванні 224–ої річниці прикарпатського курортного містечка Яремча Івано-Франківської області, яке відбулося під гаслом «Яремча єднає Україну» за участю аматорських колективів з 22 областей України. Гурт «Джерельце» та хореографічний колектив «Вояж» Будинку дітей і молоді (керівник Михайло Володько) брали участь в обласному святі народної творчості, історії та побуту «Від Вараша до Кузнецовська». Учасником свята Коляди у місті Кузнецовську та дипломантом ІІ ступеня обласного фестивалю–конкурсу «Вертепна зірка» (с. Горбаків Гощанського району) став зразковий аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Мазурки» с. Корост (керівник Наталія Банацька). Дитячий аматорський фольклорно-етнографічний гурт «Веретенце» (керівник Тетяна Юрцевіч) і народний аматорський фольклорно-етнографічний гурт «Червона калина» с. Зносичі (керівник В. Никончук) представляли своє мистецтво на ІІ регіональному відкритому етнотурфестивалі «Бурштиновий шлях» у рамках проекту «Поліський трамвай».
Художні колективи й аматори району прославили Сарненщину в різноманітних фестивалях, конкурсах, здобуваючи призові місця. Торік робота закладів галузі була спрямована на проведення культурно-мистецьких заходів, збереження народної творчості, аматорського мистецтва, впровадження нових технологій і методик, культурно-освітньої роботи, організацію дозвілля. В районі підтримали ідею проведення районної мистецької акції «Мистецтво одного села», в якій взяли участь 19 сільських культурно-дозвіллєвих комплексів. Ці зустрічі відбувалися на території Сарненського історико-етнографічного музею, залишили по собі неповторні враження від колориту культури та побуту земляків. Естафету розпочинав Великовербченський КДК, нині, в лютому, на фінальну пряму вийшли дві ради – Карасинська й Тутовицька. Тому, вже як підсумок заходу, можна стверджувати, що він позитивно оцінювався і глядачами, які впродовж року відвідували виставкові композиції, і майстрами декоративно-вжиткового мистецтва, які презентували власні роботи.
З метою підвищення ефективності й якості культурно-освітньої роботи, організації змістовного дозвілля, фізкультурно-оздоровчих заходів, збагачення їх змісту й урізноманітнення форм сільських, селищних культурно-дозвіллєвих комплексів щорічно проходять районні огляди-конкурси сільських, селищних КДК. Їх організація сприяє виявленню та поширенню кращого досвіду діяльності закладів, установ та організацій, що ввійшли до сільських, селищних культурно-дозвіллєвих комплексів, вдосконаленню методики роботи, підвищенню ролі в забезпеченні культурних потреб населення.
Одним із основних додаткових джерел фінансування галузі культури є організація платних послуг. Уже понад десять років рейтингову таблицю в області щодо їх надання у сільській місцевості очолює Сарненський район. Так, за підсумками надання платних послуг у минулому році всього на спецрахунки закладів культури надійшло 445,0 тис. грн., у тому числі сільських - 359,4 тис. грн., з них: клубні заклади - 353,3 тис. грн. (у тому числі сільські – 302,8 тис. грн.), бібліотечні заклади - 90,9 тис. грн. (у тому числі сільські – 56,6 тис. грн.). Найкраще спрацювали Люхчанська (42,0 тис. грн.), Кричильська(32,0 тис. грн.), Тинненська (30,0 тис. грн.), Карпилівська (20,0 тис. грн.), Стрільська (20,0 тис. грн.), Немовицька (25,0 тис. грн.) сільські ради.
Сьогодні велику увагу влада району приділяє вдосконаленню роботи сільських культурно-дозвіллєвих комплексів для задоволення потреб населення різної вікової категорії у вільний час, надання належних послуг для кожного відвідувача заходів, зініційованих спеціалістами на місцях чи то культурно-освітнього, чи спортивно-оздоровчого, чи пізнавального змісту. Однозначно для забезпечення організації заходів потрібна і відповідна належна матеріально-технічна база.
Тому лише у 2011 році для проведення капітальних і поточних ремонтів приміщень і реконструкцій опалювальних систем у закладах культури з обласного, районного та місцевих бюджетів реалізували 1288,1 тис. грн. (обласний - 99,7 тис. грн., з бюджетів територіальних громад - 996,1 тис. грн., спецкошти – 85,5 тис. грн., спонсорські – 53,9 тис. грн.) у селах Велике Вербче, Кричильськ, Костянтинівна, Вири, Карпилівка, Тинне, Немовичі, Стрільськ. У Федорівці клуб перевели в реконструйоване приміщення, відкриття якого відбулось напередодні новорічних свят як подарунок для молоді села.
Минулого року Сарненська ЦСПШБ забезпечувала безкоштовний доступ до Інтернет–ресурсів для своїх користувачів. Новітні комп’ютерно-телекомунікаційні технології надали більше можливостей у забезпеченні якісного та вільного доступу громадян до інформації та знань. Пріоритетною формою донесення інформації є власний веб-сайт бібліотеки, який постійно поповнюється. Він висвітлює бібліотечні та новини культури (поповнення й оновлення відбувається щочетверга), цікавою й змістовною є інформація про літературне життя, видатних людей - уродженців краю, знаменні та пам’ятні дати, туристичні об’єкти й інші краєзнавчі новини. Всього на сайті розміщено 12423 файли, 572 папки. Відвідали його у 2011 році 6116 разів. Усього в селах району до Інтернету підключені 5 публічно-шкільних бібліотек - сіл Немовичі, Костянтинівка, Цепцевичі, селищ Клесів (для дорослих) і Степань (для дорослих). До централізованої системи публічної-шкільних бібліотек надійшло 31401 книга на суму 536804,52 тис. грн., у тому числі дитячих - 8161, підручників - 17230 (301676,49 грн.), періодики - 4558 екземплярів на суму 99,3 тис. грн. за кошти, отримані від організації платної діяльності, бібліотечні установи придбали 2498 примірників книг на суму 54,0 тис. грн.
Щорічно з районного бюджету виділяють кошти на передплату періодичних видань. У 2011-ому надійшло 99,3 тис. грн., що дало можливість передплатити 113 назв періодичних видань. Це максимально забезпечило роботу центрів регіональної інформації, створених бібліотечними працівниками, їх постійно використовують читачі, адже не у всіх жителів району є змога зробити індивідуальну підписку на періодику в більш розширених обсягах.
Основним критерієм оцінки діяльності музичних шкіл є рівень навчально-виховного процесу, який здійснюють відповідно до індивідуальних можливостей учнів, враховуючи особисті здібності й інтереси кожного з вихованців. Провідні дитячі колективи, окремі виконавці дитячих музичних шкіл є постійними учасниками масових дійств, концертів художньої самодіяльності, які організовуються вмісті Сарни та селищах Клесів, Степань. Вони із задоволенням беруть участь і в заняттях гуртків художньої самодіяльності при навчальних і культосвітніх закладах.
Для розвитку туристичної галузі відділ культури й туризму проводить заходи організаційного, рекламно-інформаційного, навчально-методичного спрямування. На нарадах працівники, методисти районного Будинку культури інформують щодо проведення туристичних маршрутів вихідного дня спільно з учителями освітніх закладів. Так, під кінець 2011 року зареєстрували три агросадиби в селах Костянтинівка, Пугач, Бутейки. І, як підсумувала доповідач, галузі культури району цьогоріч потрібно належним чином закріпити здобутки та працювати над впровадженням нових.
Про розвиток аматорського мистецтва як одного з пріоритетних напрямків роботи закладів культури району ознайомила присутніх художній керівник районного Будинку культури Зоя Федорчук. Аматори сцени беруть активну участь у районних, обласних фестивалях, оглядах, конкурсах, театралізованих святах. Неабияким досягненням є участь і перемога творчих колективів у Всеукраїнських і Міжнародних фестивалях.
Минулого року започаткували гарну традицію обмінюватись концертами творчих колективів між сусідніми районами області. Аматорів сцени Сарненщини тепло приймали жителі міст Костопіль і Березне. Самодіяльні артисти районного Будинку культури виступали перед жителями сіл Ремчиці, Глушиця, Карасин, Костянтинівка, Бутейки, Люхча, Тутовичі, Зносичі, Федорівка.
Щорічно з метою популяризації аматорського мистецтва, підвищення професійного рівня та виконавської майстерності колективів, організації спільної роботи структурних підрозділів культурно-дозвіллєвих комплексів у районі зініційовано проведення обмінних концертів між територіальними громадами. Окрім того, центральні клубні заклади готують концертні програми для жителів малих населених пунктів своїх сільських рад. Минулоріч організували та провели 49 обмінних й 11 виїзних концертів у малі села (у 2010 році - 37 обмінних і 16 виїзних).
Зоя Федорчук на закінчення ознайомила присутніх також з методичною роботою із сільськими закладами культури та завданнями на 2012 рік. Про нові пріоритети в роботі публічно-шкільних бібліотек Сарненщини розповіла завідувачка відділом організаційно-методичної роботи центральної районної бібліотеки Людмила Лавор. Бібліотеки Сарненської ЦСПШБ за допомогою комп’ютерної техніки впроваджують нові форми роботи. На базі книгозбірень проводять тренінги з навчання користувачів і бібліотекарів роботі на комп’ютері. Відтепер тут усі охочі можуть поспілкуватися з друзями та родичами, провести відеоконференцію, підготувати презентацію. Кожен бажаючий може також ефективно використовувати сучасні технології для задоволення своїх інформаційних потреб. При Сарненській книгозбірні з вересня 2010 почав діяти Пункт доступу громадян до інформації – це інформаційні центри, де громадяни мають можливість отримати інформацію про діяльність органів державної влади (у т.ч. з електронних джерел) і дізнатись, яким чином можна долучитись до процесу законотворення та впливати на процес прийняття державних рішень.
Також цікавою є робота книгозбірень на підтримку іміджу дитячого читання та участь у різних конкурсах і проектах. Перемога в проекті програми «Бібліоміст» відкрила нові можливості та перспективи для закладів Сарненщини. І бібліотекарі не зупиняються на досягнутому, використовують різні можливості для залучення додаткових джерел фінансування. Вже цього року подали декілька проектів і з надією чекають позитивних результатів.
Для підвищення свого суспільного статусу сучасні бібліотекарі повинні ширше проявляти себе як фахівці в галузі інформації та інформаційних технологій. Коло їхніх обов’язків давно вийшло за межі організації книжкового фонду та його видачі. Нині вони повинні вміло застосовувати у своїй роботі новітні технології, щоб книгозбірні по праву можна було вважати інформаційними, культурно-просвітницькими та дозвіллєвими центрами.
Досвідом роботи в рамках сільських культурно-дозвіллєвих комплексів з присутніми поділились завідувачка публічно-шкільною бібліотекою с. Немовичі Любов Жук і директор Великовербченського сільського будинку культури Анатолій Кошмак. Любов Сергіївна розповіла про використання нових технологій у селі. Адже завдяки виграному гранту від програми «Бібліоміст» вже другий рік жителі Немович безкоштовно користуються Інтернетом, використовують Skype для спілкування з рідними та близькими, які перебувають далеко за межами краю. Популярністю користуються вечори відпочинку «Для тих, кому за 30, 40, 50…», які працівники культури проводять під час великих свят, відповідно підбирається пісенний репертуар. Найбільше приваблює старших односельців жива музика, котру виконують їхні ровесники-музиканти. Анатолій Кошмак підтвердив значимість роботи структурних підрозділів сільського культурно-дозвіллєвого комплексу в організації змістовних масових заходів, спортивних змагань, належної організації дозвілля населення.
Перед присутніми також виступили шановані гості. Зокрема заступник голови райдержадміністрації Тетяна Сухарева наголосила, що влада завжди проявляє належне ставлення до культурного життя району. Адже працівники галузі формують імідж краю, представляючи район у різноманітних культурно-мистецьких акціях. Тетяна Євгеніївна визначила стратегічні завдання для працівників культури у 2012 році, а саме:- підвищення фахового рівня спеціалістів, впровадження інноваційних технологій, участь у проектних програмах, спільно з керівництвом району вирішити питання капітальних ремонтів закладів культури. На завершення Тетяна Сухарева побажала працівникам закладів культури району успіхів у роботі і всіляких гараздів у житті.
Гості із Володимереччини зауважили, що як досвід роботи для себе запозичать впровадження платних послуг, діяльність клубів за інтересами та співпрацю сільських культурно-дозвіллєвих комплексів.
Урочисто відзначили грамотами кращих працівників галузі відділу культури й туризму РДА та районної організації профспілки працівників культури, грошовими нагородами. Серед нагороджених Людмила Лавор, завідувачка відділом організаційно-методичної роботи центральної районної бібліотеки, Марія Дорошко, провідний бібліограф центральної районної бібліотеки, Тетяна Руденко, провідний методист з питань туризму районного Будинку культури, Тетяна Наливайко, методист з масових заходів районного Будинку культури, Віталій Дубинець, завідувач клубом с. Мале Вербче, Ніна Музика, бібліотекар І категорії публічно-шкільної бібліотеки с. Калинівка, Валентина Карпюк, бібліотекар І категорії публічно-шкільної бібліотеки с. Пугач, Тамара Гнатюк, завідувачка публічно-шкільною бібліотекою с. Любиковичі, Олеся Сафарян, директор Будинку культури с. Стрільськ, Олеся Рокунь, завідувачка клубом с. Глушиця, Галина Давидюк, завідувачка клубом с. Бутейки, трудові колективи Будинків культури сіл Кричильськ і Велике Вербче та трудові колективи публічно-шкільних бібліотек сіл Немовичі, Зносичі, Чудель.
На 2012 рік намітили завдання, спрямовані на подальший розвиток культури. Над ними й працюватимуть, упевнено крокуватимуть уперед працівники культосвітніх установ району. На закінчення наради всім присутнім доброго настрою додали учасники дитячого гурту «Криниченька».
Наталія ЖУК

Новини: 

Схожі матеріали

Історико-краєзнавчий нарис «Тинне над Случем», присвячений історії та сучасності села Тинне, побачив світ днями у сарненському приватному видавництві...
Почуєш чарівну пісню - і хвилювання стримувати немає сил. Ціла гама піднесених почуттів хвилею накриє душу, забувається дріб'язкове, буденне, летиш...
Життя прожить - не поле перейти, Пізнаєш в нім і радості й тривоги. Та з'єднують життя сердець мости І дружби вірної невидимі дороги. Під...
Вагомими здобутками зустрічають своє професійне свято працівники галузі культури краю. За підсумками минулого року, згідно з рейтинговими оцінками...
24 учасники зразкового аматорського хореографічного гурту "Журавка" міського будинку культури "Залізничник" нещодавно повернулися з ІІ Міжнародного...