Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Міський голова Сергій Євтушок вирішив започаткувати таку форму роботи, як прес-конференція. Перша відбулася минулого тижня, коли Сергій Миколайович відповів на запитання журналістів про поїздку в Сполучені Штати Америки.
У конференції взяли участь представники районної газети «Сарненські новини», сайтів Сарни net.ua та on-line, КП ТРК «Полісся». Серед них Валерій Куліков, Едуард Раковець, Костянтин Межанов, Юрій Прозапас, Руслан Петрушко, Віталій Хомич, Василь Сосюк, Анатолій Симончук. Крім того, молоді стажери, майбутні юристи Ірина Ковлєва (Рівненський економіко-правовий коледж) та Яна Шостак (Національний університет «Острозька академія»).
Едуард Раковець повідомив, що в березні за пропозицією Асоціації міст України сарненський міський голова успішно пройшов відбір, після чого мав прекрасну нагоду впродовж 10 днів стажуватися в США за програмою обміну законодавчої гілки влади «Відкритий світ-2012» («Opened World-2012»). Програму фінансував американський конгрес.
Після короткого прес-релізу Сергій Євтушок, насамперед, висловив побажання, щоб така форма роботи стала поширеною і можна було б проводити прес-конференції, присвячені тій чи іншій події або проекту. Потім розповів про поїздку, насичену різноманітними заходами: навчальні семінари, зустрічі з сенаторами, конгресменами, міським головою міста Гонолулу (штат Гаваї). З останнім обговорили всі аспекти роботи місцевого самоврядування, ознайомилися з політичною системою Америки, яка має найстарішу федерацію у світі. Особисто Сергію Євтушку дуже сподобалась бібліотека Конгресу США, де зберігається рукопис Конституції держави. Він детально зупинився на виборчій системі, яка є досить демократичною. Поділився враженнями і від будівлі Білого Дому, резиденції президента - гармонійної та презентабельної, інших побачених визначних місць країни.
Разом із сарненським на навчання в Америку потрапили міські голови Нетішина, Нової Одеси, Алупки, Генічеська. Проживали у висококласних готелях Хілтон Емберсі, де були створені всі необхідні умови. Українських мерів цікавили не лише переваги, а й недоліки політичної системи. Одним із них є праймеріз, коли впродовж досить тривалого часу американці визначаються, кого саме вони хочуть бачити єдиним кандидатом на офіційних президентських виборах. Бо якщо в демократів ним є Барак Обама, то республіканці мають вибрати одного з чотирьох. Як представників місцевого самоврядування українську делегацію цікавило утримання житлового фонду, утилізація твердих побутових відходів тощо.
У Гонолулу, де проживає майже мільйон мешканців, зустрілися з сенатором, губернатором і міським головою. Побували в музеї міста, усіх державних і муніципальних установах, обговорили програми. Сергій Євтушок продемонстрував присутнім альбом-розмальовку, виготовлений із вторинної сировини, свого роду навчальний посібник. Вже в дитячому садочку діти знають, в який контейнер (відповідно до кольору) яке сміття викидати, як дбати про екологічну безпеку. До слова, якщо хтось із жителів викидає, наприклад, пластик у бак для алюмінію чи навпаки, його двічі попереджають, а за третім разом порушник сплачує штраф 500 доларів. Міський голова висловив думку, що впровадження в Україні таких програм – її майбутнє. Скажімо, Гонолулу має мультимільярдні надходження до бюджету від туристичного бізнесу. Безперечно, сфера послуг на високому рівні. Столиця штату Гаваї в перекладі з англійської Honolulu означає «Відокремлена бухта». У приміській зоні розташована головна база військово-морських сил США в центральній частині Тихого океану – Пьорл-Харбор.
З цікавістю учасники прес-конференції переглянули фото, які прокоментував Сергій Євтушок. Зокрема будинків-хмарочосів, в яких живуть гавайці, вінки з живих квітів, що одягали українським мерам зранку з тим, щоб у них цілий день був хороший настрій. Аби краще пізнати культуру та побут, звичаї й традиції місцевого населення, жили в сім’ях, які їх прийняли. В коледжі були приємно здивовані, коли дівчата родини Крушельницьких у вишиванках вручили хліб-сіль. У свою чергу гавайський міський голова був вражений, отримавши з рук Сергія Євтушка два герби – Сарн і Гонолулу, виготовлені з дерева й покриті бурштином. Подарунок став справжнім сюрпризом для нього.
Місто Гонолулу має 9 осіб, які представляють думку громади на сесіях ради (у Сарнах – 36 депутатів міської ради). Головує призначений спікер, а міського голови на засіданні немає. У сесійній залі є й гітаристи, яких добре видно на світлинах. Вони дарують легку музику присутнім після обговорення декількох питань.
Якщо говорити про поліцію в країні, то про рівень довіри до неї свідчить той факт, що майже всі діти в школі в майбутньому мріють стати поліцейськими.
Висловлюючи побажання від імені української делегації, Сергій Євтушок назвав мешканців міста його найбільшим скарбом. Разом із подарунком: вишитими скатертиною та рушником – побажав доброї долі жителям Гонолулу.
Сергій Миколайович поділився також враженнями від Сан-Франциско. Згодом відповів на запитання представників ЗМІ, радіо та Інтернет-сайтів. Останніх цікавило, які проекти після поїздки міський голова хотів би втілити в життя в Сарнах, чи співпрацюють журналісти з владою на Гаваях і чи існують комунальні ЗМІ, на яких засадах працюють міські депутати, чи не виникала грішна думка залишитись на Гаваях. На останнє хочу процитувати відповідь Сергія Євтушка: «Скоріше задумався, чому так? У державі, де проживають емігранти з різних країн, яка не має жодної культури, етносу, такі високі цінності й правила життя. І ми, з великою й багатою історією, маємо інший життєвий рівень і достаток. Залишитись не хотілось». Були й інші запитання. Як, наприклад, утилізують тверді побутові відходи на Гаваях, якщо там немає сміттєпереробних заводів, що не сподобалось під час поїздки? Присутні дістали вичерпну інформацію. Якщо коротко – сміття продають, зароблені кошти поповнюють бюджет міста, а того, що сподобалось, було більше.
Насамкінець, як розповів міський голова, всюди, де побували, можна було зустріти безхатченків і безробітних. Останні отримують допомогу. Але рідко де бачили чоловіків і жінок, які палили просто на вулиці. Лише у спеціально відведених для цього місцях.
Марія КУЗЬМИЧ.