Back to top

Багатодітна мама – не професія, а покликання

Автор фото Василь Сосюк.

Від прихильників невеликої сім’ї завжди можна почути один і той же довід: потрібно спочатку одну дитину на ноги поставити…

На їхню думку, матеріальний рівень життя родин, де 5-6 чи більше дітей, нижче середнього. Малеча доношує речі один після одного, не всякчас вистачає іграшок, а коли підростають, постає проблема зі вступом до вузу. Що робити в цьому випадку? Заспокоювати себе, що сім’я буде дружною, дітвора - самостійною і не виростуть егоїстами? Чи не краще віддати свої сили одному-двом? Проте, як виявилось, чим кращі матеріальні й житлові умови, тим частіша установка на народження саме однієї дитини.
Усе ж, основне призначення жінки - дарувати життя. Це їй дано самою природою, тобто вона біологічно, як розповідав на уроках мій учитель Нестор Гунька, емоційно налаштована на материнство. Для справжньої самореалізації їй потрібно народити 5-7 малят, тільки тоді вона повністю реалізує свій потенціал.

Народити дитину чи віддатись роботі?
У сучасному суспільстві продовжують існувати як традиційна точка зору про призначення жінки (материнство й будинок), так і позиція, згідно з якою існує багато інших можливостей для реалізації закладеного потенціалу. Кожна жінка вибирає для себе ту, що їй ближча. Виношування, пологи, годування, виховання дітей вимагають від неї величезної енергії. І якщо остання виявляється невитраченою, жінка починає направляти її в помилкове русло. Виникає незадоволеність життям, вона втрачає природну жіночність і м’якість, уподібнюється чоловікові й нерідко впадає в депресію. А в такому стані ні про яку самореалізацію мова йти не може. Цілком природно, що жінка, яка віддається роботі, не встигає вести господарство й достатньою мірою піклуватися про дитину - одна з цих двох важливих сфер все одно постраждає. Тому багато хто виходить із становища, узявши в будинок помічницю по господарству, а для дітей – няню. І це нормально.
Проте варто вдуматися в цифри статистики: сьогодні майже 25 жінок дітородного віку зі 100 взагалі не мають наміру народжувати. Іншими словами, інстинкт материнства або втрачений через кар’єру, або пригнічений у зв’язку з матеріальними труднощами, що як у фізичному, так і в моральному плані згубно впливає на здоров’я жінки.
Брати приклад тут варто з українок, а саме мешканок Сарненщини, кар'єра для яких – зовсім не найголовніше. Багатодітні мами якомога більше уваги приділяють улюбленим чадам. Наш фотокореспондент Василь Сосюк переконався в цьому на святі в Селищі, де вшанували матерів-героїнь. Голова Сарненської РДА Анатолій Остапчук і керівник місцевої громади Микола Примич висловили у своїх вітаннях вдячність тим, на кому тримається світ. Усі, хто виступав, підкреслювали, що сім’я – щастя для людини, а велика – значне. Благополучні, щасливі, заможні багатодітні родини, де між батьками є любов, повага, взаєморозуміння, – майбутнє нашої держави. Бажали матерям та їх родинам жити в злагоді, любові й достатку, під опікою Матінки Божої.

Бог дає дитину, дасть і на неї
Переконана, серед вас, шановні читачі, не знайдеться жодного, хто б не поважав і не цінував свою матір. І саме Президент України Віктор Янукович приділяє велику увагу питанню вшанування багатодітних. Адже тільки в Рівненщині, як повідомила в жовтні прес-служба ОДА, для матерів-героїнь надійшло 2 млн. 600 тис. грн. Гроші з державної казни виплачують жителькам краю, яким, відповідно до указу Президента України, присвоїли це почесне звання. Цьогорічна сума бюджетних розрахунків для матерів-героїнь зросла на 1320 грн. у порівнянні з минулим роком. 247 із них отримають по 10730 грн. Гроші вже перерахували місцевим управлінням праці та соціального захисту населення, тож заборгованості з виплати одноразової допомоги в області не буде. Збільшені суми вже одержали 2408 жительок Рівненщини. Усі вони народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей. Загалом матерям-героїням області виплатили 25 мільйонів 800 тисяч бюджетних гривень.
«Бути багатодітною мамою мені сам Бог велів», - сказала якось одна моя знайома. Адже вона виросла теж у родині, де було шестеро діток. Всі зростали в атмосфері любові, щастя, взаємодопомоги. У своїй сім'ї жінка теж хотіла, аби всі були опорою одне одному, підтримкою. Адже ніщо так не зігріває материнське серце, як усвідомлення того, що сини й доньки йдуть правильною дорогою.
«Чимало людей, маючи, зокрема, одну дитину, вважають народження багатьох ненормальним явищем, – припускає пані Світлана. – Я ніколи не намагаюся пояснювати чи виправдовувати народження, просто знаю, що це моє покликання, хоч і звучить це надто пафосно, мій шлях. Не вважаю, що наша сім’я є надто великою. Завжди казала й казатиму: скільки Бог дає, стільки й потрібно народжувати. Думаю, що коли Бог дає дитину, то дасть і на дитину. Робити аборти – великий гріх. Це - дітовбивство. Люди й по 12–14 виховують, і живуть».
Матір і батько бачать, що життя навколо їхніх дітей, вирує, і тішаться тим, що сини та доньки не загубилися, не розгубилися в ньому, а твердо крокують стежиною, яку самі собі протоптують. Вони ще змалечку усвідомили, що всього в житті необхідно досягати самотужки. І щоб здобути омріяне, маєш не лише дуже цього захотіти, а й добряче потрудитися.

І 37 правнуків!
Діти – справжнє щастя. Коли дивлюся на багатодітні родини, розумію, яке велике благословення – мати таку сім’ю, де навчаються жити в дружбі та злагоді. Вони знають, що всі є бажаними, їх люблять, вони – родина, одна команда, а вдома завжди можуть розраховувати на підтримку та допомогу. Минулої п’ятниці в Люхчанській сільській раді також урочисто вручили посвідчення матерів-героїнь. І сталось це напередодні відзначення 68-ї річниці визволення України від фашистських загарбників. Не можна було без сліз дивитись на жінок-трудівниць, яким держава дійсно дуже багато заборгувала. Але сьогодні віддає ці борги. Хоч би яким скрутним було становище в Україні, області й районі, питання соціального забезпечення, турботи про багатодітні, малозабезпечені сім’ї будуть завжди пріоритетними.
Із світлою радістю у втомлених очах винуватці події приймали з рук народного депутата Миколи Шершуна, голови райдержадміністрації Анатолія Остапчука, сільського голови Олександра Сосюка заслужені нагороди, яких чекали не одне десятиліття, пишні квіти й коробочки зі смачними цукерками.
Ведуча дійства Тереза Круглик не могла не згадати 2004 рік, коли завдяки Миколі Шершуну в населений пункт прийшло блакитне паливо. Подякувала від імені односельців і за врятоване життя хлопця Анатолія, сина Ганни Бугай. А керівник громади - за допомогу багатодітній родині Велігданів. Подарував дорогому гостю сову, як символ мудрості. Про спільну роботу з народним депутатом і досягнення вів мову Анатолій Остапчук.
Бальзамом на зболені материнські душі лились найкращі слова поезії, що читали школярі місцевого закладу освіти й мелодії пісень у виконанні славного народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Троян», а також щирі слова ведучої про материнську любов.
Якщо у 2010 році почесне звання було присвоєно лише двом, то в липні ц.р. - 56, й нині 32 жінкам. На черзі ще 30 посвідчень, що чекають факсиміле Президента України. Перед тим на документах ставив свій підпис голова райдержадміністрації. І за кожною справою матері-героїні Анатолій Остапчук уявляв обличчя рідної, яка, народивши, через 3 місяці повернулась до роботи – доїти корів. Тож, виступаючи, як ніхто розумів присутніх у залі, яких назвав героїнями нашого часу. Вони не чекали, що їм хтось щось заплатить, не боялись труднощів. З гордістю Анатолій Миколайович говорив про найголовніше – власну родину, Батьківщину.
Дійсно, у багатодітної, як і у звичайної мами ті ж 24 години в добі. Але у великих сім’ях старші беруть на себе левову частку турботи про молодших братиків і сестричок. Ця допомога - не тільки полегшення життя батьків, але й безцінний внесок у розвиток особистостей, звиклих із малих років допомагати один одному.
Зате жінка, яка досягла успіху в роботі й виховала багато дітей, викликає не просто захоплення, а справжні овації! Серед нагороджених - багаторічна учасниця «Трояна» Неоніла Копищик, в якої тільки правнуків – 37! Донечка Галина разом із колегою й тезкою привітали маму й усіх присутніх піснею. Вшанували й Лідію Гаврильчик, яку називають ходячою енциклопедією за знання майже 200 пісень, Валентину Зінчик, відому майстриню-вишивальницю.
Моя розповідь буде неповною без конкретної статистики. Наприкінці минулого тижня голова райдержадміністрації Анатолій Остапчук, його заступники Інна Наумович і Тетяна Сухарева, керівник апарату РДА Василь Стельмах вручили посвідчення мешканкам Сарненщини, які проживають у Степані (26), Вирах (37), Селищі (55), Ремчицях (42), Тутовичах (33), Чудлі (36), Кричильську (24), Коросту (48), Великому Вербчому (14), Тинному (40)…
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Прохолодний березневий вітерець хвилею прокотився поліською землею, і до Поліни Онанко завтра завітає славне 85-річчя. Домівка наповниться...
Кажуть, поганий учитель подає учням готову істину, а хороший - вчить, як її знайти. Саме творчий пошук істини, розвиток мислення та відкриття для...
- так кажуть про церковного старосту й художника Василя Щевича Найцікавіше те, що здібний нині художник й іконописець у дитинстві мріяв стати…...
Заклопотані повсякденністю, рідко замислюємось над справжньою сутністю буття, не знаходимо часу, щоб подумати про душу. Але ж справжній підмурівок...
Роман НАБУХОТНИЙ у царині юриспруденції – не новачок. З 1999 року працює в юридичному відділі апарату райдержадміністрації, нині - провідний...