Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
23 квітня в столичному Національному музеї Тараса Шевченка відбулися урочистості з нагоди нагородження переможців XІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості.
Він проходив під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!» на виконання Указу Президента України в номінаціях «Література» й «Історія України та державотворення». Учасниками церемонії стали учні 11 класів, вихованці професійно-технічних і студенти й курсанти вищих навчальних закладів України, їхні батьки та наставники. Серед них була й студентка-першокурсниця ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей» Катерина Кузьмич та її науковий керівник Любов Сахненко.
Зауважу, що раніше щороку з усієї України приїжджали на Черкащину, де в урочистій атмосфері на Тарасовій горі з рук Президента, голови Верховної Ради чи міністрів учні та їх учителі отримували дипломи, цінні подарунки. Діти читали свої твори, вшановували Кобзаря. Цьогоріч нагородження проводили перший заступник міністра освіти й науки України Євген Суліма, директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Олександр Удод, поет, Герой України Борис Олійник, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус.
- Це дуже важливо, що у свої молоді роки ви вже плекаєте любов до української мови, історії, минулого – як в історичному, так і поетичному розумінні. Дуже приємно, що взяли участь і перемогли в конкурсах, які об’єднують учнівську творчу молодь, і присвячені пам’яті Тараса Григоровича Шевченка, - звертаючись до переможців, наголосив Євген Суліма.
Водночас перший заступник міністра освіти й науки України зазначив, що, беручи участь у таких конкурсах, юнацтво має можливість пізнати нові джерела знань, матеріали, що потім допоможуть йому сформувати повноцінну думку, творчу роботу, власне бачення тієї чи іншої теми. До речі, у ІІІ Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка та XІІ Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості взяли участь понад мільйон учасників. Євген Суліма щиро подякував також батькам, керівникам і педагогам за якісну підготовку, що не тільки допомогла на шляху до перемоги, а й продемонструвала власну життєву позицію.
Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Борис Олійник по-доброму позаздрив звитяжцям престижних конкурсів, які одержали відзнаки напередодні свята українського поета-пророка Т. Шевченка. А вже в наступному році відзначатимемо 200-річчя від дня його народження. Твори переконали в тому, що молоде покоління держави стане її надійною опорою. Дмитро Стус також зауважив, що найголовніше – навіть не участь чи перемога, а надзусилля, що демонструють їх учасники. Бо все це дає надію, що кожен із тих, хто був присутній у залі, здатний змінити наш світ на кращий. У фінальному етапі конкурсу в номінації «Історія України і державотворення» нагородили й Катерину Кузьмич - дипломом Міністерства освіти й науки України, іменним годинником від Дмитра Табачника та збіркою творів переможців Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, присвяченого Шевченківським дням.
«Моя маленька Батьківщина – село Кам’яне-Случанське» - так називається робота сарненської студентки, що ввійшла до дайджесту науково-дослідницьких робіт з історії та державотворення «Соборність України: погляд крізь століття». Катя народилася в цьому мальовничому населеному пункті Сарненщини. Закінчила місцевий навчальний заклад і вступила в професійний аграрний ліцей, щоб здобути професію оператора комп’ютерного набору й обліковця з реєстру бухгалтерських даних. Ще навчаючись у школі, записувала різні історії від мешканців села, брала участь у художній самодіяльності. Й тепер продовжує своє улюблене заняття, тільки робить це з допомогою наставника вже професійніше. Та й вимоги серйозні до використання історичних матеріалів. Скажімо, аби вільно використовувати спогади очевидців різного роду подій, необхідний їхній дозвіл. Так, за переказами старожилів Кам’яне-Случанського, місцевий пан дозволив селянам узяти деревину з власного лісу для спорудження церкви за умови, що вони вивезуть її з урочища «Гайок» за один день. Люди дружно взялися заготовляти колоди, й волами та кіньми перевозили їх на місце будівництва. Таким чином, 95 років тому, на свято Василя Великого тут засяяли куполи храму та дзвіниці. Цікаво, що при зведенні святині не використали жодного цвяха. Тому храм унікальний з архітектурної точки зору. Ці факти дівчина використала у своїй науково-дослідницькій роботі.
Окрім того, Катерина Кузьмич виступає на концертах, у гуртку «Краяночка» вчиться танцювати й має здобутки не лише в науці. Так, у районному конкурсі «Міс Сарни–2013» юнка стала кращою в номінації «Міс Фантазія».
В її педагога Любові Сахненко, яка працює в професійному аграрному ліцеї 6 років, це також не перший успіх. Ще коли навчалась у Мирогощанському аграрному коледжі, її робота зайняла перше місце у Всеукраїнському конкурсі декоративно-прикладного мистецтва в номінації «Вишивка». Дівчина навіть отримувала впродовж року Президентську стипендію.
До 20 річниці Незалежності України учні гуртка «Пошук» під керівництвом Любові Миколаївни на Всеукраїнському конкурсі науково-пошукових робіт учнівської та студентської молоді посіли так само перше місце. Вони досліджували історію, побут, обряди, звичаї, ремесла Сарненщини. Велика заслуга викладача історії ДПТНЗ і в тому, що краєзнавчому музею навчального закладу у 2011 році присвоєно звання зразкового.
Марія КУЗЬМИЧ.