Back to top

Так ще ніхто не досліджував храми

Нещодавно в Центрі культури й мистецтв Міністерства внутрішніх справ України відбулась церемонія нагородження переможців ІІІ Всеукраїнського конкурсу «Моральний вчинок».

Її провела Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі за підтримки Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти й науки України та Київського університету імені Бориса Грінченка. Генеральним партнером конкурсу виступила Всеукраїнська громадська організація «Координаційний центр громадської безпеки України».
Серед переможців культурологічних проектів – роботи учениць 11 класу Сарненського районного ліцею «Лідер» Марини Мелещук і Софії Синюги. А керувала проектом «Сакральні дерев’яні Свято-Василівські споруди Сарненщини (Селище, Кам’яне-Случанське) та їх мистецька унікальність» учитель української мови й літератури закладу Алла Гавдьо, яка сьогодні є моїм співрозмовником.
- Алло Вікторівно, загальна кількість робіт, представлених на конкурс, – 2183. Зайняти другу сходинку дуже почесно. Поділіться секретом успіху?
- Конкурс, який проводили втретє, показав: наші діти хочуть жити в духовному суспільстві. У моїх вихованців це вже друга перемога. Першу здобули в березні в Міжнародній олімпіаді з українознавства, мета якої підтримка обдарованої молоді, залучення до пізнання України через індивідуально-пошукові форми, пропаганду сучасних досягнень науки, виховання підростаючого покоління в дусі патріотизму, любові та поваги до держави, історії, традицій, культури українського народу. Марина Мелещук презентувала науково-дослідницьку роботу про сакральні дерев’яні Свято-Василівські споруди Сарненщини, а Софія Синюга – «Архітектурно-мистецький аспект вирішення сучасної мурованої Свято–Василівської церкви села Карасин».
- Було так само багато учасників?
- Надійшло 679 робіт, з Рівненської області – 14. Переможцями першого заочного туру стали 6 учнів і серед них Марія й Софія. Другий тур (очний) у Києві не відбувся через негоду. Але за результатами рецензування дівчат нагородили дипломами Національного науково-дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії за кращі конкурсні роботи.
- Яким чином вдалося показати унікальність та індивідуальність храмів?
- Провели масштабне дослідження. Вивчили їх посвяту, українське храмобудівництво, релігійні громади на Сарненщині, як вшановують пам’ять святого Василія Великого в Україні. Дізнались про Василіанський чин, життя святого, іконографію святителя. Описали екстер’єри та інтер’єри двох столітніх дерев’яних храмів у Селищі та Кам’яне-Случанському, їх мистецько-порівняльний аналіз (сфотографували й систематизували всі приміщення, зробили мистецтвознавчий аналіз ікон, іконостасів). Юні науковці залишили матеріали храмам і місцевому музею, адже вчені сюди не заглядали з 30 років ХХ століття.
- Алло Вікторівно, чим цікаве друге дослідження?
- Насамперед своїм порівняльним аналізом із дерев’яними храмами з ідентичною посвятою. Цікава й сама історія церкви. Нам вдалося довести вплив на будівництво російської та польської культур. За наслідками досліджень провели зустрічі зі священиками та меценатами святині села Карасин, що мали велике виховне значення. Адже звичайні громадяни (два брати без вищої освіти), за власні кошти збудували церкву в селі, де вже давно не проживають. Усі матеріали вручили настоятелям храмів, благодійникам, а також завідуючій Сарненським історико-етнографічним музеєм із надією, що й через багато років люди матимуть можливість прочитати історію свого храму. А з допомогою систематизованих світлин уявити, якою була їхня церква.
- Давайте повернемося до Всеукраїнського конкурсу «Моральний вчинок» і церемонії урочистого нагородження…
- Перед початком церемонії відбулася прес-конференція, в якій взяли участь голова журі й Національної експертної комісії Василь Костицький (на фото), перший Президент України Леонід Кравчук, інші почесні гості. Урочистості розпочалися піснею «Україна» у виконанні заслуженої артистки України Ольги Юнакової та привітанням Леоніда Кравчука.
Зачитали вітання Прем’єр-міністра України Миколи Азарова, Урядову телеграму голови Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики та спорту Артура Палатного та голови Комітету Верховної Ради України з питань науки й освіти Лілії Гриневич. Також надійшло поздоровлення від Голови Верховної Ради України Володимира Рибака. Одно слово, понад 400 осіб узяли участь у церемонії нагородження. Це – учасники разом із керівниками проектів, батьками, однокласниками.
Василь Костицький, зокрема, наголосив, що українське суспільство має дбати про морально-духовний розвиток майбутніх поколінь, а добрі справи дітей, висвітлені в конкурсних роботах і зростання числа учасників конкурсу повертають віру в світле майбутнє України.
У кожній віковій категорії переможців нагородили дипломами Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі, а керівникам проектів, які разом зі своїми вихованцями їх підготували, вручили подяки Національної комісії.
Отримали подяки та подарунки організаторів і партнерів конкурсу й виконавці проектів, яких відзначили громадські неурядові організації України. Мені приємно їх назвати: Центр культури та мистецтв МВС України, група компаній «Петрус», ВГО «Асоціація українських правників», Міжнародна громадська організація «Асоціація милосердя «Еммануїл» та інші.
У рамках урочистої церемонії нагородження переможців відбулася виставка кращих робіт учасників конкурсу «Моральний вчинок», а також концерт за участю школи творчого розвитку дітей «Open art studio», київської студії шоу-балету «Тodes» Алли Духової, зразкового хореографічного ансамблю «Волошки» Центру позашкільної роботи Святошинського району Києва, зразкового вокального гурту «Коляда», студентки Київського інституту музики ім. Р.М. Глієра Ганни Стрижак, яка виконала пісні з нової збірки композитора Злотника.
Визначаючи переможців, організатори, консультанти, експерти, члени журі, які долучилися до фінального відбору робіт, були одностайні в думці: в цьому конкурсі немає переможених, адже в ньому перемогли доброта, людяність і турбота в ставленні до людей, довкілля, минулого.
Такі заходи покликані відтворювати в наступному поколінні кращі соціально-культурні традиції нації, моральні норми, світоглядні цінності. Окрім того, стимулювати учнівську та студентську молодь до здійснення моральних вчинків, які розвиватимуть їхню ціннісно-смислову сферу, систему вартостей і ціннісних поглядів.
У цілому конкурс став яскравою формою вияву соціальної активності юних громадян України, небайдужих до морально-етичних проблем, що останнім часом загострюються в суспільстві. Він підтвердив, що цей масштабний і непересічний захід Всеукраїнського значення знайшов відгук у багатьох серцях. Змагання також утверджує моральні чесноти, що вступають у протидію шкідливим звичкам, насильству й жорстокості, релігійній і національній ворожнечі.
Розмовляла
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

Щорічно зразковий аматорський хореографічний колектив «Журавка» бере участь у міжнародних і всеукраїнських фестивалях народної та сучасної...
Цими днями в білоруському Бобруйську проходив чемпіонат світу з гирьового спорту серед юніорів, на якому наша землячка, студентка Сарненського...
24 учасники зразкового аматорського хореографічного гурту "Журавка" міського будинку культури "Залізничник" нещодавно повернулися з ІІ Міжнародного...
Указом Президента України № 584/2008 від 26 червня 2008 року «Про відзначення державними нагородами України» за вагомий особистий внесок у розвиток...
В Острозі проходив обласний конкурс професійної майстерності фахівців управлінь праці та соціального захисту населення, задіяних у процесі...