Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Щороку в державі відбуваються Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових дисциплін задля пошуку, підтримки та розвитку творчого потенціалу обдарованої молоді, що яскраво свідчить про небайдужість держави до розвитку освіти, сприянню наукових і творчих здібностей учнів.
Тож ці заходи завжди залишатимуться важливим показником рівня загальної середньої освіти. Не виняток у цьому загальнодержавному процесі й олімпіада з основ правознавства, яка цьогоріч пройшла в Одесі. Існують міркування, що вона піднімає статус правознавства, а головна її суть – популяризація цього навчального предмета. Але, попри високі лозунги та мету, завдання там нелегкі.
Цьогоріч підкорювати Одесу в галузі правознавства від району вирушила учениця Сарненського економіко-правового ліцею «Лідер» Дарина Лебідь, яка й поділилася враженнями.
- Даринко, насамперед дозволь привітати тебе з перемогою! Розкажи, з яким багажем знань вирушила в Одесу?
- Дякую. Спочатку здобула перемогу в районному й обласному етапах олімпіад. А в Одесі стали в нагоді гарні знання основ теорії держави та права: конституційне, адміністративне, фінансове, кримінальне, цивільне та сімейне, добре опанувала законодавчі акти, закони України, Кримінально-процесуальний кодекс України й інші зміни до чинних кодексів. А ще постійно відслідковувала політичні й суспільні події в державі, вміла давати їм правову оцінку.
- Стільки знань ще в такій юній і симпатичній голівці?..
- А інакше там не було б чого робити.
- Звідки береш жагу до науки й натхнення?
- Змалку любила навчатися. Вже в 6 років добре читала, писала й грала на фортепіано. Загалом успіхи розпочалися ще в дитячому садочку, коли отримала звання «Дівчинка Калинка – міста Сарни талісман». Саме це стало своєрідним творчим поштовхом на шляху до успіху. Та й навчання в школі також давалося легко. З 3 класу брала участь в олімпіадах із української мови й була призером у районних етапах і лауреатом обласних.
- Чи здобувала, крім цього, ще відзнаки?
- Так, звичайно! З 2 класу відвідувала Сарненську дитячу музичну школу й упродовж семи років посідала призові місця на обласній олімпіаді з теорії музики.
- Чесно кажучи, приємно таке чути від ще зовсім юної та тендітної панянки, яка тільки-но закінчує 9 клас! А як же дійшла до Всеукраїнської олімпіади?
- Починаючи з 8 класу, відвідувала багато предметних конкурсів, де займала призові місця в районних етапах. А вже в 9 класі поставила за мету дійти до Всеукраїнського рівня в галузі права. Здобувши перемогу в обласній, була настільки щасливою, що вирішила на цьому не зупинятися.
- Дарино, напевно, розуміла, наскільки цей етап відповідальний і складний?
- Ще й як! Тож минали дні навчання й пізнання нової та не дуже простої науки. Але хоч і було складно, та коли у твоїх очах палає вогник, що веде до перемоги, зможеш подолати будь-які труднощі. До всього, завжди поруч була талановитий керівник і наставник, яка вклала в мене максимум сил, знань і надії, – Валентина Запухляк, учитель правознавства в ліцеї, а ще мої найрідніші люди - батьки, які вірили в мене та підтримували. Дуже вдячна і педагогу, і тату, й мамі, бо саме вони привели до успіху, який, сподіваюся, не останній у моєму житті.
- Перебуваючи на одеських теренах, які відчуття переживала? Напевно, хвилювалась?
- Навпаки, запал і азарт до перемоги зросли, коли була вже в Одесі. Безмежно рада, що побувала в такому цікавому місті, побачила багато визначних пам’яток історії, що залишили неабияке приємне враження. Й досі не можу передати враження, які отримала від екскурсії в Національному університеті «Одеська юридична академія»! Здавалося б, була всього тиждень, а запам’ятала цей період на все життя. Адже за цей час пережила багато хвилюючих і водночас гарних моментів.
- Найголовніше, безперечно, здобуття перемоги?
- Авжеж. Але звитягу, звісно, довелося виборювати. Суперники були достойними, завдання - складними, а члени журі - чесними та справедливими. Загалом моїх однолітків-дев’ятикласників приїхало до 40 чоловік. Ось серед цієї когорти школярів зайняла перше місце. До речі, відрив від другої позиції розділяв усього в 1,5 бала.
- Розкажи, будь ласка, детальніше, як відбувалися змагання.
- Упродовж двох днів виконували тестові завдання, охарактеризовували правову процедуру та відповідали на запитання. Пояснювали правові явища й наводили приклади. Були ще практичні завдання та юридичні задачі. Щодо перших, то вони зорієнтовані на можливості дев’ятикласників відповідно до навчальних програм складати прості правові документи, визначати правильність уже складених, умінні наводити приклади, здійснювати розбір правової норми. Теоретичні запитання, зокрема, потребують пояснень і наведення аргументів. Завдяки юридичним задачам перевіряли наші вміння роз’яснювати правові норми відповідно до життєвих ситуацій.
- Почувши перелік завдань і зрозумівши їх складність, нині впевнено можна сказати, що з ними впоралась досконало. Цікаво, яка зараз у тебе мета?
- Чесно кажучи, мрій і задумів вистачає! Головне, щоб мною і моїми досягненнями пишались усі: родина, друзі, вчителі. А я надалі намагатимуся йти в ногу з правознавством.
- Дарино, коли дізналася, що перше місце твоє, що відчула?
- Безмежну гордість за те, що не підвела батьків і мудрого педагога. І переконання: якщо маєш палке бажання, вкладаючи в нього душу й копітку працю, воно досяжне.
- Дарино, ти молодець! Ще раз вітаю і щиро бажаю, щоб у майбутньому плани обов’язково збувалися, і, впевнена, багато чого ще досягнеш!
PS. Про Валентину Запухляк – висококваліфіковану й мудру наставницю, вчителя історії та правознавства економіко-правового ліцею «Лідер», здобутки її вихованців писали неодноразово. Тож нині Даринка Лебідь поповнила скарбничку талановитої й обдарованої учнівської молоді міста, в яку вклала душу Валентина Артемівна. Впевнена, згодом дівчина поповнить когорту спеціалістів-правників, які з благословенної руки педагога зараз очолюють посади помічників суддів, адвокатів, юристів й ін. у районі й не тільки.
Вікторія КОЛЯДИЧ.