Back to top

Талант від Бога, краса – для людей

Автор фото Василь Сосюк.

«А над світом, гляньте, а над світом
Українська вишивка цвіте!»

Полісся здавна славиться великою когортою талановитих вишивальниць, творчість яких відзначається смаком та оригінальністю. Вишивка, як і пісня, споконвіку жила в кожній оселі поліщуків, була оберегом, символом, атрибутом у повсякденному житті. Вишивання – це створення шедевру на білому полотні, дивовижна мить ворожіння, коли можна замріятись, загубитись думками в барвистих стібках чарівної голки. Традицію виготовлення української вишивки бережно та шанобливо передавали з покоління в покоління. Колись старші люди говорили: «Хата без рушників, що родина без дітей». І гаптували. Винахідливість і талант народних майстринь творити рукотворне диво не залишає байдужими людей і нині.
Нещодавно в Рівненській обласній бібліотеці розмаїтими барвами розквітла персональна виставка нашої землячки, вишивальниці Надії Ліневич. Відкрили її за ініціативи обласного центру народної творчості та за сприяння відділу культури і туризму райдержадміністрації. На відкриття завітали багато шанувальників народного промислу. Свято розпочалося музично-театралізованою інсценізацією «Вишиваю долю хрестиком на білім полотні…» у виконанні методиста районного Будинку культури Сніжани Покотило.
Ведуча заходу Наталія Жук ознайомила присутніх з творчим шляхом талановитої майстрині, яка народилася в мальовничому селі Немовичі. З раннього дитинства серце Надії полонили краса та велич робіт мами та рідної тітки. Дівчина мала талант від народження і впродовж років, завдяки великому працелюбству, розвинула його до рівня справжньої майстрині. Голкою та ниткою створила свій дивосвіт, беручи натхнення в навколишній красі рідного, лелечого Полісся, до котрого тяжіють думки й почуття. Беручись до роботи, пані Надія завжди просить у Бога благословення на добрий початок.
Перша виставка вишиваних робіт Надії Ліневич відбулась у 1994 році в Сарненському історико-етнографічному музеї. На сьогодні творчий доробок майстрині налічує майже сотню робіт. Її витвори презентують на районних святах і виставках, були й на заключному етапі обласного фестивалю «Творче жниво» (2008 р.), в Національному палаці мистецтв «Україна» (м. Київ, 2009 р.). Далі ведуча запросила присутніх полинути у прекрасні світлини неповторних робіт поліської вишивальниці, які привертають увагу своїми творчим почерком, досконалим технічним виконанням, рукотворною красою вишиваного розмаїття.
«Все українське для мене рідне, - каже Надія Павлівна, - а вишивка – це символ українського народу». В цьому можна переконатися, переглянувши надзвичайні композиції учасниці любительського об’єднання майстрів народної творчості «Самоцвіти Сарненщини». Пані Надія, представляючи експозицію, розповіла про створення декотрих робіт. До візерунку кожного виробу майстриня вносить свій елемент. А узор на рушник «Веснянка» перейняла з тюлі.
Надію Ліневич привітала виконуюча обов’язки начальника управління культури і туризму ОДА Світлана Хом’як. За збереження народних традицій, популяризацію та розвиток української вишивки майстриню нагородили Почесною грамотою обласного управління культури і туризму ОДА. З теплими вітальними словами звернулася завідувачка відділом етнографії та фольклору обласного центру народної творчості Катерина Приймачук. Гарні слова вітання та побажання здоров’я й творчої наснаги на довгі роки подарувала начальник відділу культури і туризму РДА Наталія Чорна. Від учасників районного любительського об’єднання «Самоцвіти Сарненщини» вишивальницю вітав майстер різьби по дереву Василь Мисанець, а Заслужений майстер народної творчості України Василь Познік подарував землячці власні поетичні рядки. Від рівненських майстрів вітання продовжила Заслужений майстер народної творчості України Орися Рябонець.
На святі українські народні пісні дарували присутнім фольклорний гурт «Волиняни» кафедри музичного фольклору Рівненського державного гуманітарного університету (керівник Людмила Гапон) і лауреати І ступеня ІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу автентичних колективів на приз Гната Танцюри (м. Вінниця, 2011 р.) вокальний дует с. Бутейки у складі Людмили Лазарчук та Валентини Робейко.
Усіх шанувальників народного мистецтва щиро запрошуємо на зустріч із прекрасними творіннями невтомних умілих рук поліської майстрині Надії Ліневич. Виставка триватиме до 5 жовтня.
Зоя ФЕДОРЧУК.

Новини: 

Схожі матеріали

Щорічно зразковий аматорський хореографічний колектив «Журавка» бере участь у міжнародних і всеукраїнських фестивалях народної та сучасної...
Цими днями в білоруському Бобруйську проходив чемпіонат світу з гирьового спорту серед юніорів, на якому наша землячка, студентка Сарненського...
24 учасники зразкового аматорського хореографічного гурту "Журавка" міського будинку культури "Залізничник" нещодавно повернулися з ІІ Міжнародного...
Указом Президента України № 584/2008 від 26 червня 2008 року «Про відзначення державними нагородами України» за вагомий особистий внесок у розвиток...
В Острозі проходив обласний конкурс професійної майстерності фахівців управлінь праці та соціального захисту населення, задіяних у процесі...