Back to top

Хліб цінувати – про безпеку подбати

P7204127.jpg

Здається, тільки розпочалося літо, а ось уже й переступило екватор і настала гаряча пора для працівників села. Триває заготівля сіна й інших грубих кормів, а невдовзі наступить час жнив на хлібних нивах. У кожному господарстві зранку й до пізньої ночі на полях гуркотітимуть комбайни, на хлібних ланах працюватимуть тисячі людей, наповняться гомоном зернові токи.

Важко виростити хліб, але не легше й зберегти його, не дати пропасти жодній зернині. У таку пору зростає і небезпека виникнення пожеж. Загрозливу обстановку практично щороку створюють спекотна погода, сухі трави та хліба, енергонасичені хлібозбиральні агрегати, що часто перебувають у неналежному технічному стані, людська недбалість і безвідповідальність.

Торік на території району пожеж на хлібних і масивах грубих кормів не сталося, але це не повинно бути приводом для самозаспокоєння. Незважаючи на заходи, що вживали для того, аби не допустити пожеж і загоряння, у багатьох сільськогосподарських підприємствах і понині неналежно виконують вимоги правил пожежної безпеки. З метою перевірки стану готовності господарств до початку жнив працівники Сарненського РВ ГУ МНС провели рейд, під час якого виявили значну кількість недоліків, що загрожують виникненням пожеж і великими матеріальними збитками.

Досі в багатьох господарствах збереглися стоги минулорічних сіна та соломи, що стоять прямо на подвір’ях садиб, що є грубим порушенням протипожежних норм. А зберігати їх треба в найбільш віддалених від житлових і господарських будівель місцях (не менше як за 10-15 метрів), у неопалювальних господарських приміщеннях. А ось між скиртами протипожежні розриви взагалі повинні бути не менше 20 м. Хлібні поля в місцях прилягання їх до лісових масивів і торфовищ, автомобільних доріг і залізниць мають бути обкошені й оборані смугою завширшки не менше 4 м. Біля них необхідно встановити попереджувальні таблички про заборону куріння та застосування відкритого вогню, проходу через хлібні масиви. Варто нагадати, що перед початком літніх польових робіт керівник агроформування повинен призначити осіб, відповідальних за протипожежний стан збиральних машин і агрегатів. Механізатори та їх помічники, водії та посадові особи, задіяні в цих роботах, зобов’язані пройти протипожежний інструктаж за спеціальною програмою. Для охорони полів у період дозрівання врожаю потрібно призначити дозорців і польових об’їждчиків. Збиральні агрегати треба обладнати іскрогасниками, забезпечити засобами пожежогасіння. Так, для обладнання хлібозбиральної й іншої польової техніки, зерносховищ, токів і пристосованих приміщень необхідно майже 450 вогнегасників, тоді як зараз їх не більше 35%. Окрім того, техніка недоукомплектована лопатами, відрами й іншими необхідними інструментами. І це стосується більшості господарств району.

Кормові двори, зерносховища, місця для зберігання грубих кормів таять у собі надзвичайно велику пожежну загрозу. На території зерносховищ СГПП «Случ» (с. Тинне), «Промінь» (с. Карпилівка), «Мир» (с. Костянтинівка), «Світлана» (с. Велике Вербче), «Вирка» (с. Вирка), СФГ «Тусталь» (с. Селище), СВК «Пастовник» (смт. Степань) й інших на випадок пожежі взагалі немає запасу води. Проте навіть наявність пожежної водойми не гарантує безпеки. Так, у СГПП «Маяк» (с. Зносичі), СФГ «Хлібороб» (с. Цепцевичі), на дослідній станції пожежні водойми - без води. До того ж, напевно, борючись за економію коштів, у більшості приміщень зерносховищ господарств району відключені телефони. Отож, у випадку пожежі доведеться, мабуть, бити у дзвони або в рейку, в надії, що їх почують у найближчому пожежному депо.

Не відремонтовані або взагалі немає блискавкозахисту на зерносховищах, будівлях, пристосованих для зберігання грубих кормів, і на сіносховищах СГПП «Случ», «Степанське», «Мир», «Світлана», «Промінь», СФГ «Тутовицьке», інших.

Велике занепокоєння викликає і те, що в більшості господарств електромережі зерносховищ проведені дідівськими методами з порушенням елементарних правил влаштування електрообладнання, використовують некалібровані електричні запобіжники (жучки), електричні лампочки не закриті в плафони. Працівники пожежної охорони Сарненського РВ ГУ МНС обстежили 32 господарства району. Запропонували 736 протипожежних заходів. За порушення правил пожежної безпеки та невиконання протипожежних заходів при заготівлі грубих кормів і підготовці приміщень до зберігання врожаю до адміністративної відповідальності притягнули 2 посадові особи, відключили 24 дільниці несправної електромережі.

Щоб запобігти втратам урожаю, необхідно, щоб уся задіяна на польових роботах техніка була справною, обладнаною надійними протипожежними захисними пристроями й іскрогасниками. Збиральні агрегати, які вийшли в поле та не відповідають вимогам правил пожежної безпеки, слід негайно вилучати з роботи до усунення несправностей. Крім того, варто зауважити, що в господарствах більшість зернозбиральної техніки вже відпрацювала свій моторесурс. Ще досі на ланах використовують комбайни типу «Нива», «Колос», у яких навіть при випуску з заводу було передбачено втрати зерна до 20 відсотків. Що тоді говорити про теперішні втрати зернових? Слід зауважити, що така техніка, коли вона задіяна на полях, становить надзвичайну пожежну небезпеку. В останній час у приватному секторі з’явилось багато сільгосптехніки іноземного виробництва, що також відпрацювала не один рік на своїх землях. Більшість її також не укомплектована первинними засобами пожежогасіння або взагалі перебуває в неналежному технічному стані. Тому хочемо нагадати народне прислів’я: «Скупий платить двічі». Здається, що простіше обладнати техніку відповідно до вимог, що коштує набагато дешевше, ніж можливі втрати зернових, техніки та недоотримані прибутки, на які розраховує кожен господар. А ці втрати можуть виникнути внаслідок пожеж з причини нехтування власниками Правилами пожежної безпеки, власної безвідповідальності та халатності.

Отож укотре звертаємося до посадових осіб і населення: суворо дотримуйте вимог пожежної безпеки, не будьте безвідповідальними чи байдужими. Потрібно пам’ятати – Україна завжди була житницею. Хліб – наше багатство. Збережемо його від пожеж!

Рейдова бригада:
Володимир ШЕВЧУК,
начальник,
Роман ПСАЛТИРА,
старший інспектор,
Олександр ШАХНО,
інспектор Сарненського райвідділу Головного управління Міністерства з надзвичайних ситуацій.

Новини: 

Схожі матеріали

У місцевих громад Сарненщини з’явилась унікальна можливість отримати чималі кошти на вирішення власних нагальних проблем. А допоможе їм у цьому...
Нещодавно в ЗОШ № 2 відбулась нарада з керівниками підприємств, які здійснювали харчування учнів у 2007-2008 навчальному році й організовуватимуть...
За три десятиліття жодного перевищення допустимих норм промислових викидів Рівненської АЕС у навколишнє середовище не було - стверджують досвідчені...
Містом ширяться чутки зі страхітливими подробицями про надзвичайну ситуацію в ТОВ «Сарненський завод високовольтних опор». Подейкують, що там розлили...
З метою запобігання надзвичайним подіям і посилення контролю за дорожнім перевезенням небезпечних вантажів, експлуатацією транспортних засобів, що...