Back to top

Мед – охоронець нашого здоров’я

Автор фото Василь Сосюк.

На Сарненщині мешкає багато досвідчених і молодих бджолярів. Серед них і 73-літній житель колишнього с. Сарни, пасічник із майже 40-річним стажем Іван МАГРЕЛО - людина щира, з відкритою душею, шанована в районі. Напередодні свята зустрілися та поспілкувалися з ним.

- Іване Йосиповичу, розкажіть, будь ласка, як стали пасічником?
- Так склалася доля, що в нашій родині довгий час бджільництвом займався мій дядько Андрій. Працюючи водієм, часто допомагав йому. А в 35 років, перейнявши всі секрети цієї давньої та досить корисної справи, уже самостійно завів пасіку. З того часу ось уже майже 40 років не полишаю і залюбки веду давнє ремесло. В усьому мені багато допомагає кохана дружина Галина. Нині в нас 44 бджолосім’ї, які дбайливо та старанно доглядаємо. За роки, що пройшли, виховав 23 учні, які з успіхом у різних куточках району застосовують знання на практиці.
Про користь меду для організму людини, його цілющі властивості всі добре знають. Тому маємо велике задоволення від своєї праці. Адже інколи просте «спасибі» з уст земляків, а в багатьох випадках наша допомога в подоланні важких недуг – найвища нагорода за труд.
- Для багатьох видів бджіл потрібен нектар із ранньої весни й до осені. Що необхідно для цього?
- Так, звичайно. Бджілки-трудівниці постійно в його пошуку. Добре, коли біля садиби є квітник, в якому рослини влаштували естафету цвітіння, - справжнє ельдорадо для диких бджіл і джмелів. Американка за походженням енотера приваблює своїми духмяними жовтими квітками, хоч би де росла. На коктейль рослин вероніки, космеї, вербени та шавлії злітаються в сад багато видів бджіл. Вони полюбляють смакувати нектаром соняшника. Завантажившись пилком, джміль із важким гудінням перелітає із однієї квітки на іншу. Приманкою для нього є й жоржина культурна. У саду господарів повинні бути не лише першоцвіти (крокуси, підсніжники…), а й такі, що цвітуть восени, – айстри і хризантеми.
А найширше поле діяльності для різних видів комах є квітучі дерева, польові квіти, ділянки, де посіяна гречка й ін.
- Які цілющі властивості меду, прополісу та маточного молока?
- Лікують і є профілактичними від різних хвороб, що переслідують людину впродовж життя. Зокрема маточне молочко має бактерицидні та протирадіаційні властивості, використовується в лікуванні захворювань серцево-судинної системи, травного каналу, при туберкульозі, бруцельозі, бронхіальній астмі, артритах, стабілізації кров’яного тиску.
- Добре пам’ятаємо слова з пісні композитора, співака Павла Зіброва: «Мертві бджоли не гудуть…». Що Ви сказали б про це?
- Хоч не гудуть, але виліковують серйозні недуги. Бувають роки, коли гине одна бджолосім’я. Її не варто викидати, бо при розумному застосуванні можна мати велику користь. Скажімо, серед чоловіків у похилому віці небезпечною є аденома простати. Кажуть, що без хірургічного втручання позбутися її неможливо. Проте це не так. На власному досвіді переконався, що мертві бджоли допомогли вилікувати. Нині почуваюся добре. Знаю чимало людей, які теж після вживання настою спирту або українського перваку з мертвими бджілками не лягли на операційний стіл, а нині не мають простатиту.
- Добувати мед собі й людям нелегко. За цим – копітка праця, яка не терпить легковажності, байдужості, безвідповідальності. Що робите на пасіці в серпні? Бо ж не за горами й зима.
- Це останній місяць щодо підготовки її до зимівлі. Тому в цю пору невідкладним завданням пасічника є нарощування достатньої кількості молодих бджіл і поповнення кормових запасів. Перевіряють наявність маток, попередньо формують гнізда. Проводять профілактичні заходи проти хвороб. Гнізда скорочують, утеплюють. Вживають заходи проти бджолиних крадіжок. Наводять порядок у стільниковому господарстві – сортують, розміщують на зберігання. Готують зимівник: ремонтують, білять, обсушують й ін. У вересні все прохолоднішими стають ранки. Деінде в зелень дерев вплітаються жовті коси осені. Зменшується кількість медодаїв. Пасічники починають готувати бджолині сім’ї до зими.
Напередодні свята хочу привітати всіх пасічників району з професійним святом. Зичу щастя, міцного здоров’я, родинного благополуччя, миру, спокою та довголіття.
Спілкувався Михайло МАЛАФЕЙ.

Новини: 

Схожі матеріали

"Пожежно-рятувальна служба" - почула в трубці телефону приємний жіночий голос, зателефонувавши в СДПЧ-14. Скільки разів на добу саме так відповідає...

Споживча кооперація традиційно відіграє важливу роль у суспільстві, вносить вагому лепту в розвиток економіки Сарненщини. Кооператори прагнуть...
Як і раніше, район здійснює зовнішньоторговельні операції з партнерами країн СНД, Європи, Азії та Америки. За січень-вересень ц. р. експортував...
Завітавши будь-якої пори року в магазин «Флора», що по вул. Широкій у Сарнах, потрапляєш у казковий літній сад. За словами господині Ганни Садовніч,...
Погожого вересневого ранку завітав у публічно-шкільну бібліотеку с. Кричильськ. Двері приміщення були замкнутими, але записка повідомляла, що...