Back to top

Солдатські обереги

Автор фото Едуард Колядич.

Так сталося, що 23 річницю Збройних сил України офіцери, прапорщики, сержанти, солдати, працівники Сарненської військової частини А-0153 зустрічали не в парадній, а польовій формі. А деякі - зі зброєю в руках на сході України.

Командир військової частини Олександр Сварицевич був відвертим, назвавши одну з головних причин ситуації, що склалася на Донбасі, - підрив системи оборони й національної безпеки України. Погодьтесь, якби в нас була потужна, боєздатна армія навряд чи агресор зважився б на анексію, терористичні атаки й навіть пряме озброєне вторгнення на територію суверенної України. Адже ключовим фактором боєздатності будь-якої армії є наявність на її озброєнні сучасних, ефективних засобів ведення війни.
Але українська армія сьогодні швидко вчиться воювати. Хоча лише одного бойового досвіду солдата буває замало для перемоги. Дається взнаки відсутність сучасної зброї й необхідного рівня технічного оснащення війська. Особливо, коли противник озброєний новітніми зразками ОВТ (озброєння та військової техніки). Багаторічна політика, спрямована на скорочення та фінансування українського війська за залишковим принципом, знижували його боєздатність. Широко розрекламована армія нової моделі – навчена, мобільна, компактна та добре озброєна – залишалася на папері. Всі неодноразові спроби «реформувати» Збройні сили України зводилися до їх фактичного скорочення. Це ж стосувалося кількості наявного озброєння та військової техніки.
До речі, попереднє керівництво Збройних сил мало намір єдину в Західній Україні артилерійську базу розформувати, а всі запаси стрілецької зброї та ОВТ перемістити на зберігання в східні області України. Страшно уявити, до яких наслідків це призвело б нині. Зараз же тут, як щодня переконуємось, цілодобово кипить робота.
Сьогодні суспільство неабияк цікавить, куди ж поділася вся та зброя, що дісталася Україні від «непереможної й легендарної» радянської, й де виторг за продане, чому ці кошти не спрямували на модернізацію наявного озброєння та військової техніки, придбання сучасних зразків для нового війська? Начальник 732 артилерійської бази озброєння, підполковник Олександр Сварицевич навів декілька цифр. Так, у 2012 році Україна продала військової продукції на 4 мільярди доларів, обійшовши за обсягами продажів такі країни, як Великобританія та Швеція (її навіть порівняли з Ізраїлем). Той факт, що це здебільшого була військова техніка та озброєння ще з радянських армійських запасів, нікого в нашій країні особливо не бентежило. Як і те, що ці успішні продажі жодним чином не сприяли підвищенню боєздатності Збройних сил України. Багато років на такий стан речей просто не звертали уваги, аж поки в Криму не з’явилися «зелені чоловічки» Путіна. На думку Олександра Сварицевича, у нас немає іншого виходу, окрім як нарощувати військові асигнування. Іноземних солдатів біля наших кордонів – як сарани. А найближчими роками Україна мусить розраховувати насамперед на боєздатність власних Збройних сил.
Командир вів мову про нові завдання, що стоять перед військовою частиною (відновлення та ремонт ОВТ, підвищення її надійності, а також всебічне забезпечення військово-технічним майном служби ракетно-артилерійського озброєння військових частин та підрозділів, які беруть участь в АТО). Розуміння того, що важке озброєння на передовій може змінити шальки терезів у наш бік, надало можливість у короткі терміни освоїти та провести значні ремонтні роботи з відновлення озброєння та військової техніки, про що не раз інформували своїх читачів «Сарненські новини».
У цей день Олександр Сварицевич не міг не згадати про багаторічну постійну та плідну співпрацю з Сарненською райдержадміністрацією, районною та міською радами, представниками силових структур, колективами загальноосвітніх закладів, промислових підприємств, установ, громадських організацій. Одно слово, ще раз констатував, що вислів «народ і армія – єдині» не втратив своєї актуальності.
Підполковник відзначив і вагому допомогу підприємців Сарненщини, ЗОШ, установ, державних і громадських організацій району в проведенні ремонтів з відновлення та доставки в підрозділи сил АТО 120 мм полкових мінометів ПМ-38 і мінометів 2Б11 зі складу виробу 2С12 «САНИ», 152 мм гаубиць 2А65 «МСТА-Б», 122 мм самохідних артилерійських гаубиць 2С1 «Гвоздика». Так, підприємці Сергій Лаврущенко, Микола Канський, Олександр Макарицький, Руслан Гула, Леонід Кравчук, Сергій Никончук, Леонід Мостюк і багато інших матеріально забезпечили виконання ремонтних робіт з відновлення ОВТ на 512 тис. грн., оплатили перевезення озброєння на 165 тис. грн.
Велику роль у цьому процесі відіграло й те, що сформували ремонтний підрозділ з різносторонніх фахівців, оплату праці яких з квітня взяли на себе також підприємці. Завдяки чому провели ремонт не тільки спеціальної частини виробів 2С12, але й автомобільного шасі на базі ГАЗ-66. Комплексний підхід зменшив термін перебування виробів у ремонті й прискорив передачу техніки у війська.
Олександр Сварицевич озвучив список благодійників (про них він також розповідав «районці» в одному з інтерв’ю). Допомога від них надходила у вигляді коштів, запасних частин до військової техніки, форменого одягу, продуктів харчування, медикаментів, тощо. Її надавали та продовжують присилати підприємства та організації, приватні підприємці, мешканці міста й району.
З часу переведення військової частини на функціонування в умовах особливого періоду понад 35% озброєння та військової техніки передали військовим частинам безпосередньо в зону АТО. Особовий склад гаража здійснив 53 рейси з його доставки (понад половини яких - по територіях, де наші бійці безпосередньо ведуть бойові дії. Водії гаража виконували цю нелегку місію нарівні з військовослужбовцями.
Окрім того, на колектив військової частини було покладено завдання, не властиве базам. Так, за рішенням начальника центрального ракетно-артилерійського управління, Сарненська військова частина направила в розпорядження керівника антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях зведений підрозділ у складі 12 військовослужбовців та 2 БТРів для супроводу військових колон. Нині провели вже дві ротації особового складу, які виконували бойові завдання в зоні АТО. Отримали неоцінений досвід виконання бойових завдань на сході 30 військовослужбовців військової частини, які проявляють мужність і самовідданість, супроводжуючи військові колони, евакуюючи поранених у зоні антитерористичної операції. Це кращі сини України, які свідомо, за велінням серця й совісті, залишивши вдома матерів, дружин і дітей, пішли виганяти ворога з української землі.

Екіпаж повернувся без втрат
Сьогодні майор Сергій Модін і капітан Олександр Ярмошевич неохоче діляться спогадами про виконання бойових завдань у зоні АТО. Офіцери не вважають, що діяли героїчно. Та вони все ж таки заслуговують на гідне відзначення своїх вчинків.
Командир частини розповів про діяльність зведеного підрозділу «Койот» під їхнім керівництвом у зоні АТО. Так, 25 аеромобільна бригада, що дислокувалася під м. Шахтарськ і перебувала в оточенні, терміново потребувала боєприпасів та евакуації поранених і загиблих військовослужбовців. Три спроби пробитися від Савур-Могили, здійснені звечора, зазнали невдачі, потрапивши під шквальний вогонь мінометів. І лише під ранок, за підтримки одного танка 11 батальйону територіальної оборони, що прикривав лише третю частину їх шляху, екіпажу під керівництвом майора Модіна вдалося дістатися позицій 25 ОАМБ. Завантаживши (вибачте за таке слово) вбитих і поранених (вантажі 200 і 300), а також волонтерів так званого «Хотабича», підрозділ «Койот» вибув у район постійної дислокації. Під час руху вони знову потрапили під шквальний вогонь важкого озброєння. На спущених колесах дістались до Артемівська.
Командир повідав про ще один епізод виконання бойового завдання під керівництвом капітана Олександра Ярмошевича. Тоді підрозділу «Койот» під постійним мінометним і стрілковим вогнем з десантом на броні довелося прочісувати населений пункт Дебальцево з метою евакуації 200-их і 300-их бійців 41 батальйону територіальної оборони. Під час виконання бойового завдання вони неодноразово опинялися в буферній і підконтрольній сепаратистам зоні. Завдячуючи вмілим діям водія БТРа, прапорщика Олександра Бородавки, який маневрував під час руху, екіпаж повернувся на місце дислокації без втрат, виконавши поставлене завдання.
Особовий склад першої ротації нагороджений медалями за взірцевість у військовій службі, а командиру зведеного підрозділу наказом Міністра оборони України за мужність, самовідданість і героїзм, виявлений під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в ході проведення антитерористичної операції, присвоєно чергове військове звання - майор.
Результатом високої оцінки діяльності колективу військової частини А-0153 стало видання Міністром оборони України директиви про надання їй статусу Центральної артилерійської бази озброєння з переведенням на новий штат.
Упродовж декількох місяців поспіль опікується військовослужбовцями 128 ОМБР, які дислокуються в Дебальцевому, Сергій Лаврущенко. Вже вдруге, разом із директором ДП «Сарненське лісове господарство» Сергієм Белелею, організовують доставку на передову лісоматеріалів для обладнання бойових позицій (бліндажів) та обігріву особового складу. Черговий вантаж з лісоматеріалами відправили 3 грудня в супроводі Анатолія Івашкевича.
Але для захисників Вітчизни, акцентував увагу Олександр Сварицевич, неймовірно важливою є й моральна підтримка. Їм украй необхідно знати, що про них пам’ятають і їх чекають, і тому найдорожчим подарунком для військових є листи та дитячі малюнки. У зоні антитерористичної операції отримати дитячий малюнок або лист вважається великим щастям і радістю. Ці вісточки з мирного життя військовослужбовці дбайливо зберігають якомога ближче до серця або ховають у каску. У солдатів навіть з’явилася прикмета: якщо з собою є малюнок або лист, то з тобою точно нічого не трапиться, й ти повернешся додому живий і здоровий. Хлопці вважають дитячі малюнки своїми оберегами.
До цієї акції долучились учні Сарненських НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г.Шевченка, ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів, а школярі ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів і ДНЗ № 6 «Казка» ще й зібрали посилки для військовослужбовців 128 ОМБР.

Подякували за жертовний подвиг
До військових напередодні Дня Збройних сил України завітало чимало шанованих гостей, яких представив командир військової частини. Серед них Сарненський міський голова Світлана Усик, заступник голови райдержадміністрації Руслан Серпенінов, керуючий справами апарату районної ради В’ячеслав Шимко, начальник Сарненського райвідділу міліції Володимир Міщеня, заступник начальника – начальник міліції громадської безпеки Сарненського РВ УМВС, підполковник Віталій Маринін, військовий комісар Сарненського райвійськкомату Петро Луцишин, директори Сарненського районного ліцею «Лідер» Тамара Колоїз і ЗОШ № 3 І-ІІ ступенів Петро Карпюк, завідувач ДНЗ № 4 міста Сарни «Сонечко» Марія Гриневич, приватні підприємці Сергій Лаврущенко й Леонід Мостюк, громадський активіст Роман Захарчук, директор Сарненської філії «ПриватБанку» Олександр Шкіптан.
Світлана Усик подякувала військовослужбовцям за жертовність, а волонтерам, мешканцям Сарн і приватним підприємцям – за небайдужість до проблем міста. Міський голова вручила ікону Покрови Пресвятої Богородиці командиру військової частини, а ще подарунки й вітальні листівки за допомогу у встановленні пам’ятника й облаштуванні парку Героїв Небесної Сотні приватним підприємцям Сергію Лаврущенку, Миколі Канському, Леоніду Мостюку, Олександру Ярмошевичу, Анатолію Івашкевичу, Олексію Круглику.
Руслан Серпенінов вручив Почесні грамоти райдержадміністрації за сумлінне виконання службових обов’язків, зразкову військову дисципліну та особистий внесок у проведення роботи з мобілізації військовозобов’язаних в.о. начальника відділення забезпечення райвійськкомату, лейтенанту Сергію Ільчуку, заступнику військового комісара – начальнику відділення комплектування, старшому лейтенанту Віталію Сергійчуку, а за бездоганну військову службу й сумлінне виконання конституційного обов’язку із захисту суверенітету держави – прапорщику, начальнику складу військової частини А-0153 Олександрові Бородавку, начальнику їдальні, старшому прапорщику Русланові Полтаріну, коменданту військової частини, капітану Олександрові Ярмошевичу. До привітань приєднався й В’ячеслав Шимко, який побажав військовим за будь-яких обставин виконати наказ матерів – залишитися живими. А ще ніколи не зазнавати втрат друзів.
Підполковник Петро Луцишин, який повернувся до своїх безпосередніх обов’язків через 6 років після виходу на пенсію, вів мову про 22-річне «паперове» реформування армії та високий бойовий дух українських бійців. Також подякував працівникам правоохоронних органів за співпрацю. Із гордістю й піднесенням говорила Тамара Колоїз про рідного брата, командира військової частини, та племінника, який нині перебуває в Дебальцевому. Передала вітання від очільника освітян району Геннадія Аврамишина.
Майор Дмитро Яцків зачитав наказ командира про заохочення військовослужбовців і працівників ЗСУ військової частини А-0153, яких нагородили грамотами - майорів Сергія Модіна і Петра Федоровича, старшого прапорщика Віталія Куришка, старшину Сергія Ярошика, старшого сержанта Сергія Набухотного, старших солдатів Надію Білотіл і Василя Рибака, працівників Збройних Сил України Олену Полтаріну, Віктора Фігар, Олега Фролова. Усім оголосили подяку, а Олександр Сварицевич – озвучив вітання начальника озброєння Збройних сил України, полковника Сергія Корнійчука.
Порадували присутніх барабанщиці та солісти хореографічного колективу «Фієста» Сарненського районного ліцею «Лідер» (керівник Світлана Рибачек) Марта Ворон і Максим Коркош з музичною композицією. А ще потішили малеча та вихователі міського ДНЗ № 4, які вперше вийшли на сцену перед військовими. Хлібом і сіллю на вишитому рушникові вітали всіх присутніх у залі та вшановували їх піснею «Одна калина», а танок з рушниками, «Маладе» хлопчики й дівчатка старших груп «Сонечко» й «Веселка» виконували в супроводі захопливих оплесків дорослих. Заслужила їх і музичний керівник дошкільного закладу Людмила Москалик. До речі, одним із напрямків виховної роботи педагогічного колективу дитячого садка є патріотичний. І так щиро звучала в дитячих устах молитва:
Боже, Господи Ісусе, на колінцях я молюся,
Всі гріхи ти нам прости, і від лиха захисти.
Щоб жили ми всі у мирі в нашій славній Україні.
Щоб були і тато, й мама, брат, сестра – усі живі.
Щоб не знали ми прокляття тієї страшної війни.
Боже, Господи Ісусе! Ти почуй мене.
Я молюся! Я молюся! Щоб усі живі були,
Щоб швиденько повернулись наші тата із війни.
Щоб була сім’я єдина – тато, мама, син, дитина
Й наша славна Україна.
Піснею «Щастя вам» завершили свій виступ дошкільнята й подарували кульки військовослужбовцям у залі. У відповідь отримали солодощі, які Олександр Сварицевич вручив також і справжнім професіоналам ліцею. Командир наголосив, що заради дитячих усмішок варто жити. А завідувачка ДНЗ Марія Гриневич побажала всім лише сліз радості.
На превеликий жаль, 23 річницю Збройних сил України зустрічаємо з непоправними втратами. Тож схиляємо голови перед героями, які віддали життя, виконуючи священний обов’язок перед українським народом.
Сьогодні увага міжнародної спільноти прикута до боротьби, яку веде Україна в умовах зовнішньої агресії з боку північного сусіда. І в ній, переконані військовослужбовці військової частини А-0153, обов’язково переможемо, адже правда на нашому боці!
Слава Україні! Слава її героям-захисникам!
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

"Пожежно-рятувальна служба" - почула в трубці телефону приємний жіночий голос, зателефонувавши в СДПЧ-14. Скільки разів на добу саме так відповідає...

Споживча кооперація традиційно відіграє важливу роль у суспільстві, вносить вагому лепту в розвиток економіки Сарненщини. Кооператори прагнуть...
Як і раніше, район здійснює зовнішньоторговельні операції з партнерами країн СНД, Європи, Азії та Америки. За січень-вересень ц. р. експортував...
Завітавши будь-якої пори року в магазин «Флора», що по вул. Широкій у Сарнах, потрапляєш у казковий літній сад. За словами господині Ганни Садовніч,...
Погожого вересневого ранку завітав у публічно-шкільну бібліотеку с. Кричильськ. Двері приміщення були замкнутими, але записка повідомляла, що...