Back to top

Роздуми після операції

Усе пізнається в порівнянні. Недавно доля підкинула мені неприємний сюрприз: довелось терміново робити операцію. А оскільки три роки тому подібне хірургічне втручання я вже переніс, то після повернення з лікарні виникло бажання поділитися деякими думками щодо медичного обслуговування. Що змінилося за цей час? Якого прогресу досягли?

Як театр починається з вішалки, так лікарня - з процесу здачі аналізів. Хворобу потрібно досконало вивчити, щоб завдати їй смертельного удару. У наш прагматичний час ніяка діяльність не може обійтись без грошових вливань. Ще б пак: у житті за все потрібно платити. А тим більше в системі сьогоднішньої медицини. Давайте простежимо за основними витратами хворого, без яких ніхто його не буде лікувати. Ось деякі з них: УЗД - 10 гривень, здача крові на аналіз - 28, кардіограма - 5, підключення катетера - 40, постіль - 34, благодійний внесок - 30, внесок на розвиток - 24.
Старші люди пам’ятають, як колись, за радянської влади, при створенні колгоспів була в моді іронічна фраза: «Колгосп - справа добровільна: хочу - йду, хочу – ні». Так і зараз у лікарні, всі ці благодійно-добровільні внески - особиста справа хворого, який поступає на лікування. Але як тільки переступаєш поріг відділення, першою зустрічає сестра-господарка з пропозицією внести свій вклад у розвиток їх установи. Подивившись на вираз її обличчя, почувши металевий голос, яким це було сказано, у вас відразу зникає будь-яке бажання вступати в дискусію, а тим більше відмовлятися від благодійності. Справа меценатства вирішується моментально. Далі суми починають зростати: анестезіолог - 400, раніше я платив - 160. Треба відмітити, що всі дрібні витрати збільшилися в 3-4 рази.
Зрештою, підійшли до складної проблеми - придбання ліків і супутніх матеріалів. Попереднього разу це відбувалося так: лікар вручав довжелезний список необхідних медикаментів, ви їх купляли й ці 2-3 ящики стояли в палаті під вашим ліжком. Тоді це обійшлось мені у 850 гривень. Там було 25 метрів марлі та 30 пар стерильних рукавичок. Чому стільки, так до кінця лікування і не второпав. Уявіть собі: медсестра, яка прийшла ставити систему чи робити уколи, порившись в ящиках, звертається до вас із запитанням про наявність тих чи інших медикаментів. Але ж ви не маєте фармацевтичної освіти й у повній мірі не можете знати, що у вас є, а чого нема. До того ж, після операції немає особливого бажання спілкуватися на такі теми. Такий порядок мав масу незручностей і нарікань хворих.
Цього разу все відбувалось за іншою схемою. Окрім того, що перед операцією купуєте на 200 гривень медикаментів, більше до них не маєте ніякого відношення і знати латинь вам непотрібно. Платите гроші - й цією проблемою займається медперсонал. Скільки це задоволення коштує? Нехай читач подумає сам і поставить необхідну цифру перед трьома нулями. Вартість хірургічного втручання така сама, як і ліків. Ці дві суми - близнюки-брати.
І тут потрібно зробити відступ назад, тобто до періоду підготовки хворого до операції. Ще були дві, не зовсім приємні процедури, без яких не можна обійтись. Перша: промивання шлунка. Вартість – 1,30 грн. Здивувався, чому так мало? Можна було б взяти в десять разів більше і ніхто б не відмовився. Тут явний прорахунок. Друга процедура: гоління, за яку раніше платив одну гривню. І коли після її закінчення запитав: «Скільки?», - то почув у відповідь – «Нічого»! Моєму здивуванню не було меж! НІ-ЧО-ГО?! Як приємно звучало це слово! А ще скептики говорять, що в нас нема безплатної медицини!
На цьому можна було б і закінчити тему. Та хоч би з якою іронією ставилися до вітчизняної медицини й скільки б пускали іронічних стріл, а лікуватися потрібно, як і вирішувати непрості проблеми галузі. Бо в людей після лікування виникає немало запитань. Ось деякі з них. Як використовуються чи розподіляються кошти, неофіційно отримані з хворих? Бо ніяких відомостей ніхто не складає, і даючи гривні, хворий не розписується. Чи має щось з тих грошей молодший медперсонал, на якого лягає післяопераційна нелегка праця? Чи є корумпований зв’язок лікар-аптека? І головне: чи зацікавлений лікар у швидшому одужанні хворого? При нинішній ситуації в медицині відповісти однозначно на ці делікатні запитання зовсім не легко. Але життя рано чи пізно змусить це зробити.
У медиків багато своїх проблем. Відсутність необхідного фінансування, низькі зарплати, застаріле матеріальне обладнання, нестабільні ціни на медикаменти, ненормований робочий день і ще багато-багато інших. Та й саме спілкування з хворою людиною - не з приємних. Але хоч би як важко було, а спекулювати на проблемах здоров’я - гріх.
Невже керівні мужі в столиці не розуміють, що від безплатної медицини потрібно негайно відмовлятися. Лікар повинен отримувати достойну платню за свою нелегку працю, а не брати сумнівні, неофіційні, брудні гроші у хворого. Це принизливо, аморально як для ескулапів, так і їх пацієнтів.
Борис ПАВЛИШИН.

Коментарі

Автору ще повезло, а от;

Автору ще повезло, а от;
Сьогодні достеменно я знаю, що у моїй країні безперспективно доводити очевидне. Адже цілком ясно, що вже всі Ми, малі, або,як зараз стало модно говорити -"пересічні" українці втомилися від так званої великої політики - ганебної, гучної та непомірно брудної.
В нашій державі тисячі розумних і компетентних моїх земляків, українців, готових віддати свої знання власній країні залишаються незапотребованими і перебиваються випадковими заробітками, бо не мають "блату" і грошей , щоб дати хабар чиновнику, який би взяв на роботу за фахом.
Зате скільки усіляких зарубіжних "експертів", що навіть не знають нашої мови, нашого укладу та дуже далекі від розуміння українського менталітету, солодко смакують величезними кусками "експертного" пирога.Такі ж експерти борються з епідемією СНІДу в Африці, долають голод в Ефіопії, вчать користуватись презервативами аборигенів в джунглях Амазонки, а завтра ті ж експерти запроваджують в нас Болонську освітню систему і сімейну медицину по-американські , де в районних та сільських лікарнях працюють спеціалісти, що вчились за тією, їхньою Болонською системою, студентами здавали "платні " сесії , а зараз на своїх робочих місцях заліковують пацієнтів до смерті. Так лікують, як в Сарненській центральній районній лікарні Рівненської області, де 52-х річному, повному сил чоловіку Василю С., який з підозрою на шлунковий розлад , приїхав на лікування з сусіднього села Немовичі, спочатку лікують його від інфекції, а через кілька годин "спеціалісти" ставлять діагноз,- панкреатит. Цілу ніч йому через крапельницю заливають відро лікувальної рідини - посилено лікують підшлункову залозу. І ніхто із районних медицинських світил ніяк не може допетрати зняти кардіограму серця . Ранком чоловік помирає від обширного інфаркту. Не витримало його серце такого посиленого "грамотного" лікування... Виявилось, лікували не те, що було хворе...
І ніхто з цих "спеців - універсалів" не відповів за результат. Не прийшли, не вибачились перед дочасними сиротами - синами; що за одну ніч своїми "знаннями" вбили їхнього батька ,порушивши головну заповідь Гіппократа-"Не зашкодь".
Немає на таких спеціалістів суду на землі, але напевне Вони постануть на Вищому суді,там, на Небесах...і понесуть відповідальність за содіяне перед Всевишнім...
Так же, само не відповідають за результати своїх діянь оті імпортні експерти. Що їм "гуманістам" до того,що після їхніх експериментів, Ми, українці живемо все "краще" і "краще" , а кому "повезло" - вже не живуть.

Схожі матеріали

Коли побачив це дерево поблизу поліклініки вузлової лікарні, зрадів. І одразу завітав до головного лікаря, депутата обласної ради попередніх скликань...
Доброго дня, шановна редакціє! Звертаюсь до Вас від імені своєї матері Озеранчук Ольги Адамівни, пенсіонерки, учасника війни. У номері «...
Свого часу «районка» надрукувала мого листа про відвідини музею Великого Кобзаря, що в Північній Пальмірі. Тоді просив сарненських майстринь...
Рідніші від найближчої родини (відомо, мабуть, не лишень мені) Для мене стали «Сарненські новини», Й зелені загорілися вогні. На ці вогні пішла...
А почалося все з листа, з яким до редакції звернувся Віталій Онанко (колишній фахівець у сфері охорони довкілля та екології людини, зараз на пенсії...