Back to top

Куба: райський куточок природи на Землі…

000051.jpg

З ініціативи Віктора Ющенка з листопада 2006 року діє державна українсько-кубинська програма «Діти Чорнобиля». Хлопчиків і дівчаток, які постраждали від наслідків атомної катастрофи, охоче приймають у лікувально-оздоровчому центрі «Тарара», що розташований у передмісті Гавани. Четверо дітей із с. Тинне та дві учениці із Сарн улітку цього року два місяці перебували на острові свободи

Кубинці називають свою країну «Ми кубіта баййа», що означає «Прекрасна наша Куба». Вони люблять виготовляти й курити сигари, їздити на старих автомобілях і веселитися. Під час подорожі екскурсоводи обов’язково розкажуть про історичне минуле держави. У XV столітті тут висадилися перші іспанські конкістадори, які лише за декілька десятиліть вирубали тропічні ліси й практично знищили місцеве населення, котре було значно примітивнішим за прибульців і чинило опір. На невеликому острові сприятливий клімат для вирощування цукрової тростини, тому сюди масово завозили сотні тисяч чорношкірих рабів із Африки. У XVІІ столітті іспанці вимушено поступилися французам, які окупували велику частину кавових плантацій, також змінили архітектурний вигляд кубинських міст. Пізніше сюди був великий потік китайців, емігрантів з Латинської Америки, Нідерландів, Ямайки й інших країн. Саме злиття африканського характеру з європейською, переважно іспанською культурою, яке доповнив культ вуду, що з роками переріс у секти сантерія, і карибською пристрастю дало світу народження «гарячого коктейлю» - держави Куба.
Перевезення дітей до острова свободи здійснюють лайнери класу «Люкс» французької фірми «Air France», в яких чотирнадцятигодинний переліт над Атлантичним океаном до іншого континенту не втомлює, бо стюардеси постійно дбають про комфорт пасажирів. Організацією груп на відпочинок і лікування займаються міністерства охорони здоров’я Куби, України, посольства Куби та Франції в Україні й Міжнародний Чорнобильський фонд «Україна-Куба». Саме вони задіяні в програмі «Діти Чорнобиля».
Відправлення групи школярів із Рівненщини, яку сформував кубинський лікар, пос-тійно відкладали на потім, нарікаючи на те, що не надходять кошти як із закордонних фондів, так і держбюджету. Але разом з тим, з інших регіонів, які мали менше відношення до Чорнобильської радіаційної зони, діти періодично літали до Куби. Тому на звернення районних депутатів голова облдержадміністрації Віктор Матчук разом із народними депутатами України підняв цю проблему на рівні столиці. Як результат, група дітей до 16-ти років 2 червня вилетіла за маршрутом Київ-Париж-Гавана.
На острів свободи українці ступили, коли в сусідніх країнах Мексиці та Бразилії розперезався каліфорнійський грип. Тому гостей відправили на десятиденний карантин. У китайських студентів, які прибули на відпочинок, місцеві лікарі виявили небезпечний вірус, який ліквідували за два тижні. До речі, і сьогодні на Кубі, завдяки жорсткому контролю висококваліфікованих фахівців, грипу А/Н1N1 не існує.
Перше враження, яке отримала, зійшовши з трапу літака, що потрапила в якийсь інший світ. Чисте повітря, насичені екзотичні кольори, вулицями походжають фламінго. Тут починаєш розуміти, що ті райські куточки природи, які інколи бачимо по телевізору, реально існують.
ЛОЦ «Тарара» розташований на узбережжі океану, який постійно гуде, на відміну від моря, що шумить. Тут починаєш розуміти, яким прекрасним створив Бог світ. Безмежно-голубе небо, неймовірно-голубий і прозорий океан, а на березі ростуть кокосові та бананові пальми, які готові пригостити своїми плодами. Купалися у воді, яка через надмірну солоність тримає тіла, як поплавки, разом із косяками риб, не раз нападали сардини, до яких згодом звикли. Після шторму близько до берегів пляжу підпливали великі та малі акули, їх добре видно через прозору воду.
Запам’ятався особливо люб’язний і привітний колектив медпрацівників. До речі, більшість з них свого часу здобували освіту в Київському медичному інституті ім. академіка Богомольця. Деяких дітей з України, яким потрібне хірургічне втручання, вони лишають на півроку чи рік. Взагалі вражають їх ставлення та гуманність до наших співвітчизників. Там діє українська школа, де навчають українські вчителі.
На Кубі, яка є соціалістичною державою, немає продуктів, що містили б у собі моди-фіковані та хімічні добавки. Острів’яни в основному харчуються рисовими стравами, морепродуктами, рибою, овочами та фруктами, які місцеве населення вирощує цілорічно, заробляючи кошти на прожиття. Кожен із туристів обов’язково купує сувеніри, що виготовляють тутешні майстри, також сигари, каву… Хто любить аксесуари в етнічному стилі, то звідси привозить подарунки з головного ринку Гавани, а також океанічні черепашки. Усі приїжджі обов’язково відвідують найпопулярніший у столиці Куби «Гавана-клуб».
У ці похмурі осінні дні знаю, що на Землі є місця, які сонце не залишає впродовж року. Острів Куба – одне з них.
Хоч би в яку пору приїхали сюди, тут панує вічне літо, побачите гірські водоспади, екзотичну природу, плантації тютюну й обов’язково карнавал. Також вас зустрінуть доброзичливі кубинці, які, незважаючи на соціальні негаразди, завжди посміхаються та вітаються до незнайомих людей.

Жанна Коток.

Новини: 

Коментарі

Схожі матеріали

Молодь торує дорогу та запалює світло. Саме на ній базуються поступ уперед і наше майбутнє. Адже юне покоління – це прогресор суспільства, активатор...
Дню Незалежності України присвячувався чемпіонат міста зі стрітболу серед молоді, який проходив на баскетбольному майданчику Сарненської ДЮСШ за...
Туреччина – країна унікальної культури та стародавніх цивілізацій. Хто хоча б один раз побував там, приїжджає знову й знову. Первинна природа,...
На острові свободи в лікувально-оздоровчому центрі «Тарара», що на мальовничому березі океану, ось уже 15 років допомагають українським дітям. За цей...

Старовинне, барокове містечко Вюрцбург з населенням майже 135000  жителів мальовничо розкинулось по обидва береги річки Майн. <!--break-->...