Опубліковано Анатолій Кардаш
Фотол Василя Сосюка.
Фінансова допомога міжнародних організацій дає можливість залучати додаткові ресурси для вирішення важливих соціально-еконо-мічних питань розвитку громад населених пунктів. У нашому районі в ході активної співпраці з такими організаціями, грантовими фондами зроблено чимало.
Зокрема майже два роки успішно реалізовується в конкретні справи проект Європейського Союзу та Програми ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Досвід роботи Сарненщини в цьому напрямі зацікавив не тільки сусідні поліські райони, а й регіони Східної України. Нещодавно делегації Черкаської та Кіровоградської областей побували в Сарнах, аби перейняти досвід роботи. Їх, а також сільських голів, експертів, координаторів з розвитку громад проекту ЄС/ПРООН привітав голова РДА Петро Рухер. Затим коротко розповів про особливості економіки, соціальної сфери району, ґрунтовно проаналізував етапи співпраці з міжнародними організаціями.
Впровадження проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» розпочалось 13 лютого 2008 року з презентації та підписання угоди про партнерство між його керівництвом й обласними держадміністрацією та радою. А через три мі-сяці таку ж угоду уклали представники проекту й районні держадміні-страція та рада. Потім комісія з відбору розглядала заявки 18 міс-цевих громад по п’яти напрямках діяльності щодо вирішення поданих ними актуальних питань з допомогою міжнародних організацій. Найкраще підготувались до цього органи самоврядування Клесова, Селища, Тинного, Великого Вербчого та Коросту. У них зареєстрували громадські організації. Зокрема «Сосна-Клесів» має покращити систему водовідведення від жилого масиву. Селищенський «Добробут» почав працювати над забезпеченням енергозбереження в дитсадку, а тинненський «Случ» - у дільничній лікарні. ГО «Світанок», «Верес», відповідно з Великого Вербчого та Короста, поставили собі завдання поліпшити матеріально-технічну базу сільських медичних установ.
Восени 2008 року провели семінари-тренінги з вивчення стратегії, умов реалізації задуму, ролі місцевої та районної влади в зміцненні партнерського підходу, з підготовки документації, оформлення звітів про виконані роботи. Першою провела презентацію для громади та підписала угоду з проектом ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» ГО «Добробут» у Селищі. За нею - громадські об’єднання з інших чотирьох населених пунктів. Дві вже отримали по два транші фінансування, великовербчани – перший.
Утім, допомога міжнародної організації – це лише частина всіх необхідних для реалізації задуманого коштів. До них додаються гроші з районного та сільського бюджетів, внески громади. Наприклад, для селищенського «Добробуту» для придбання матеріалів та виконання робіт з енергозбереження садочка «Берізка» потрібно 120,6 тис. грн. Проект ЄС/ПРООН надає 48386 грн., сільрада – 20,6 тис. грн., у районному кошторисі передбачено 45 тис. і громадські внески становлять 5 тис. грн.
Голова РДА зупинився і на проблемних питаннях, що виникли під час реалізації наміченого: низька активність населення, відсутність кваліфікованих кадрів, складнощі в розробці документації. Поділився досвідом їх вирішення, одним з пунктів якого є практична допомога районного ресурсного центру розвитку громад. Петро Рухер висловив вдячність експерту з розвитку громад ЄС/ПРООН у Західній Україні Югешу Прадханангу за співпрацю. Той у слові-відповіді відзначив наполегливість і плідність зусиль районної влади, сільських голів, активістів у здійсненні запланованого. Думками щодо подальшого вдосконалення діяльності поділились експерт у Східній Україні Олена Рудіч, представник Рівненської ОДА Іванна Калитинська.
Про те, як влада пішла назустріч громадам у підтримці їх ініціатив з розвитку, самореалізації, створивши районний ресурсний центр розвитку громад, розповіла заступник голови РДА Світлана Усик. У числі його основних функцій - надання широкого спектру послуг з реалізації проектів, програм, визначення можливостей стратегії місцевого розвитку, налагодження контактів для співпраці з громадами європейських країн. І як результат співпраці й оперативного інформування, крім участі в проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», створили ініціативну групу жителі с. Одринки з реалізації нового цікавого задуму за підтримки обласної ГО «Комітет виборців України». Також завдяки співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у с. Цепцевичі на базі сільської амбулаторії формується сімейний центр з надання комплексу послуг родинам, особливо багатодітним. У 2010 році передбачається розширення бази, технічного забезпечення ресурсного центру розвитку громад, проведення навчання їх керівництва, впровадження планування знизу догори, обмін досвідом з іншими регіонами України. Відтак він активно сприятиме підтримці ініціатив людей у пошуку найефективніших способів вирішення конкретних болючих питань місцевого розвитку. А це призведе до забезпечення сталого соціального прогресу в кожному населеному пункті та району в цілому.
На підсумковій прес-конференції гості з Черкас і Кіровограда ставили багато запитань керівникам РДА, сільським головам щодо деталей успішної співпраці з міжнародними організаціями, зокрема з проектом ЄС/ПРООН. Відповіді на них давали Петро Рухер, координатор програми в районі Володимир Філіц, в області - Ольга Кашевська, тинненський сільський голова Олександр Шмалюх, координатор ра-йонного ресурсного центру розвитку громад Оксана Цицюра. З ціка-вістю оглянули присутні й гарно оформлену кімнату РЦРГ.
Потім гості відвідали Селище, де в сільській раді зустрілись з активом і членами ГО «Добробут», ознайомились з місцевим центром розвитку громади. Селищенці приймали їх із пишним короваєм і щирими словами вдячності за співпрацю. Детальні пояснення про зроблене та плани почули з вуст голови об’-єднання Галини Фурманець, педагога за фахом, а також сільського голови Миколи Примича, скарбника Валентини Парфенюк, секретаря Світлани Величко. Учасники заходу оглянули офіс центру розвитку місцевої громади, а потім побували в дитячому садочку, побачили, що зроблено за допомогою проекту. Приємним сюрпризом для гостей зі Східної України став невеликий вітальний концерт вихованців дитсадка.