Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
- Ну, Мусію Федоровичу, вибирай: на дві доби в Чорнобиль, або пиши заяву на розрахунок, - прозвучали, як грім з ясного неба, слова бригадира ПМК-81, де йому до пенсії залишалось працювати ще якихось три роки.
Зібралась бригада з восьми чоловік на велику раду і вирішили монтажники розділитись на дві підгрупи, а потім змінити одна одну. Не так склалося, як гадалося. «Відрядження» затягнулось на півмісяця. Згадує Мусій Красовський, як привезли їх у село Грезлі Полісянського району за 20 кілометрів від Чорнобиля. Висадили, ніби парашутистів, і поїхали геть. Видали протигази. Село не видавало ніяких ознак життя – робітники ходили, як лелеки, по населеному пункту, не зустрічаючи нікого живого. Зранку до ночі прокладали водопровід, щоб подати до станції чисту воду. Піском засипало очі. Думали – це кінець і назад повернення не буде. Додому приїхали на десять днів, а потім знову клали водопровід, уже в Овручському районі. Рівень радіаційного забруднення був настільки високий, що перебування в лісі 15 хвилин було більше, ніж достатньо. І свідченням тому є те, що товаришів–монтажників майже нікого не залишилося в живих.
У Мусія Федоровича велика родина - три сини й донька. Іван і Аня живуть у Рівному, майже поряд один з одним. А біля батька – наймолодший Володимир з дружиною Наталкою. Поки свекор переодягався,(бо застали його біля господарства), запитала невістку, скільки часу живуть разом. «Лише три роки, - відповіла молода жінка. – І Мусій Федорович, і Марія Кузьмівна дуже хороші люди». У цьому не виникло ніякого сумніву. Подумала про себе: якби були погані, то Наталка не сказала б лише три роки. А ще хвалила Мусія Федоровича, який завжди розуміє, що треба молодій сім’ї, допомагає мудрими й добрими порадами. А він переживає, чи не буде «знята» чорнобильська «зона», щоб залишились хоч би ті пільги, які має: 50 відсотків оплати за 70 кВт електроенергії і 147 гривень доплати на продукти харчування. Бідкається на проблеми зі здоров’ям, на те, що дуже болять очі, важко ходити. Але радіє, що навіть у такому стані може бути комусь корисним, як от сину з невісткою.
Часто можна натрапити на оголошення, де молоді пропонують доглянути старших за віком людей з наступним успадкуванням житла. А от як саме доглядатимуть – це вже інше питання. Можна по різному ставитись до однієї і тієї ж ситуації, можна схвалювати або засуджувати чиїсь вчинки, але хто знає, як усе насправді? А Мусій Федорович знає, що не заради грошей і не заради хати чи ще чогось глядять-доглядають його з дружиною Наталка з Володею, просять у Бога для них здоров’я. А заради любові, яка наповнює сенсом і дарує нове життя.
Марія КУЗЬМИЧ.