Опубліковано Петро Катеринич
Фото автора.
або Як зустрічала гостей Швейцарія… надслучанська
Другий відкритий молодіжний фольклорний фестиваль «Горлиця» відбувся в урочищі Щербовець, що в селі Маринин Березнівського району. На свято народного колориту, запальних танців і національних поліських страв завітало багато гостей з усіх куточків області, України та навіть із-за кордону.
Відкриття фестивалю було заплановане на 14.00, однак концертна програма розпочалася о 15.00. Ведучий, котрий назвав себе Зеником, представив перший фольклорний гурт під назвою «Калейдоскоп», що приїхав з міста Радивилів. Дівчата в яскраво-зелених вишиваних сорочках кружляли в парах з хлопцями під народні мотиви. При вході до фольклорного Надслуччя був розміщений «Мистецький двір», де діяли різноманітні майстер-класи, зокрема, з різьблення по дереву, ковальства, малювання, вишивання, бісероплетіння. Одразу за наметами, в котрих продавали щонайрізноманітніші народні прикраси й вироби, стояла різьблена фігурка козака, поряд – велика, світла люлька, біля якої із задоволенням фотографувалися чоловіки. Біля цих скульптурних принад розмістили накриття, де продавали різнобарвні ляльки-мотанки.
- Приїжджаю на фестиваль другий рік. Сам не здалеку, з цього ж району, однак, вважаю, що просто гріх не побувати тут. Мені подобаються гарні, чисто народні голоси, а також смачні страви, котрі готують місцеві кулінари, - у відповідь на запитання, що ж його сюди принадило, сказав гість фестивалю, 30-річний Богдан.
Згори над мистецькими наметами та сценою, по той бік швидкого Случа, на високому пагорбі майорять світло-жовті літери, з яких можна скласти слово «Горлиця». Це щось на кшталт «Голівуду», тільки дещо менше. Над написом кружляють лелеки, помалу збираючись у дальню мандрівку. Поруч з кулінарним наметом, де продавали свіжі булочки та соки, смажили шашлики. Пахли вони на всю місцевість, тож не дивно, що вже зовсім скоро місця в чергу за свіжим (і таки смачним, сам куштував, - авт.) м’ясом були зайняті. А тим часом на сцені співав фольклорний гурт з Малушки. На фоні яскраво вдягнених жінок помітив двох колоритних дідусів, що ще й підтанцьовували. Один з них віртуозно грав на баяні.
По дорозі до лісу, який оточив фестивальну зону, зустрів представників владних структур, а також письменників і громадсько-культурних діячів. Хтось із них купував сувеніри, хтось – слухав виступи, а дехто задоволено смакував кулішем та іншими народними наїдками й напоями, котрими пригощали місцеві жіночки. Намет, де продавали «рецепти» народної кухні Березнівщини, був гарно вбраний у зелене віття та розмаїті поліські квіти. За ним на дерев’яних колодах посідали, чекаючи запрошення на сцену, юнки у вишиванках і вінках. Одна з них розповідала легенду про таємничого Лісовика, який, мовляв, водиться в цих Надслучанських лісах. Велика кількість відпочиваючих, що окупували місцевий пляж, і собі подалася послухати виступи гуртів чи купити холодних напоїв.
Фестиваль «Горлиця» - яскраве й колоритне фольклорне дійство. Тут можна не лише з’єднатися з мистецтвом, а й на славу поїсти, за більш чи менш пристойну ціну. Окрім народних гуртів з України («Тарута», «Камо грядеши», «Русичі», «Чумацький шлях»), його відвідали гості з ближнього закордоння, зокрема, колектив «Хуткі Смоўж» (Білорусь). Упродовж святкування провели чимало цікавих творчих вікторин, а також конкурсів на кращу чоловічу, жіночу та дитячу вишиванку, найзатятішого рибалку та багато інших. Діяла культурно-туристична програма Надслучанською Швейцарією. Ця місцевість дійсно не тільки мальовнича, а й казкова. Коли сюди приїжджаєш, відчуваєш єднання з природою, гармонію. Хочеться зауважити, що загалом свято вдалося. Дух поліської минувшини, атмосфери братерства та фольклору передався всім, хто відвідав дійство.