Опубліковано СН
«Мій тренер – найкращий!». Так про Анатолія НОВАКА відгукуються юні обдарування, які вже освоїли науку, як власними зусиллями й талантом можна заробити на шматок хліба, гартуючи при цьому здоров’я.
Упродовж останніх років у засобах масової інформації любителі спорту й уболівальники раділи з повідомлень про досягнення його учнів на зразок: «Сьогодні в Москві в Олімпійському центрі імені братів Знаменських відбулися VII Міжнародні змагання з легкої атлетики, присвячені Дню Народної Єдності. В особистих змаганнях взяли участь легкоатлети 1997-1998 р.н. з Росії, України та Білорусі. Команду товариства «Колос» представляли спортсмени з Рівненської та Вінницької областей… Олексій Цицюра завоював 2 медалі, посівши друге місце з бігу на 1000, та третє - 2000 метрів…». Або: «На чемпіонаті України з легкої атлетики серед ДЮСШ СДЮШОР 1997-1998 р.н. срібними та бронзовими призерами стали… Олексій Цицюра (КОЛІСП) – 2000 м з перешкодами, Віта Бородавко – 1500 м».
Учитель фізичної культури Кричильської ЗОШ І-ІІІ ступенів і за сумісництвом тренер з легкої атлетики ДЮСШ відділу освіти РДА Анатолій Новак, розповідає методист з фізичної культури і захисту Вітчизни КНМУ «Районний методичний кабінет» районної ради Григорій Бікус, виховав цілу плеяду легкоатлетів. І в цьому йому немає рівних. А про систему роботи свідчить той факт, що кожного року його підопічні стають переможцями й призерами обласних, всеукраїнських і міжнародних змагань.
Анатолій Андрійович усе своє свідоме життя прожив у Кричильську. Після закінчення школи навчався в Дніпропетровському технікумі фізичної культури, згодом – Львівському інституті фізкультури. У вересні виповниться 36 років його трудової діяльності в місцевому навчальному закладі. А з 2005-го ще працює й тренером у Сарненській ДЮСШ відділу освіти РДА, повідомив її директор Володимир Царков, який пишається здобутками колеги: «Збірна команда району з легкої атлетики складається в основному з його вихованців. У 2011-ому вона зайняла II місце в області, де з 12 учнів 11 - його. У нинішньому вибороли 1 місце на Рівненщині з легкоатлетичного кросу. Здібний і висококваліфікований спеціаліст є прикладом для тренерів району».
Рік виводу радянських військ з Афганістану для Анатолія Новака пам’ятний ще й тим, що саме тоді у Спартакіаді допризовної молоді Рівненщини його команда вперше стала на найвищу сходинку. А серед призерів обласних суперництв згадує Сергія Харечка (нині міський суддя в Рівному), Віктора Тотовицького (2 місце в обласних змаганнях «Сільські ігри молоді Рівненщини»). Якщо теперішні вихованці Олексій Цицюра (представляв Україну на Міжнародних змаганнях з легкої атлетики в Москві), і Віта Бородавко, що вже другий рік поспіль є призером Кубка України з легкої атлетики серед юніорів 1995 р.н. і молодших у Ялті, навчаються в Костопільському обласному ліцеї-інтернаті спортивного профілю, то троє, після його закінчення, стали студентами престижних вузів. Янек Стахнюк і Тетяна Конько – першокурсники Національного університету водного господарства та природокористування, Ігор Стахнюк - Національного університету фізичного виховання і спорту України.
Тренер з легкої атлетики Костопільського ліцею-інтернату Петро Дітлашок, якому з рук в руки передає своїх спортсменів Анатолій Новак, вважає вчителя кращим сільським дитячим тренером області. «Якщо Анатолій Андрійович когось рекомендує в наш спортивний ліцей, який підтримує держава, одразу беру, не роздумуючи. Йому довіряю, і не до всіх дітей їду, як, скажімо, до Руслани, про яку Ви писали. Цю здібну дівчинку хотів би бачити в своєму ліцеї. Але вона ще не готова розлучитися з родиною і найкращий тренер для неї – її вчитель».
Поспілкувалася і з мамою Руслани, Любов’ю Гоч, яка підтвердила, що тренер завжди цікавиться не лише намірами дітей і тим, чим хочуть займатись у майбутньому, а й станом їх здоров’я: «Дуже відповідальний. Графіка тренувань: не важливо - дощ, сніг, свято - дотримує завжди. Буває, кажу доньці: «Зараз канікули, куди збираєшся?». На що відповідає: «Якщо Анатолій Андрійович сказав, що бігатимемо, то так і буде».
Добрі слова про колегу говорить і вчитель Лариса Стрелка. «Якщо уроки фізкультури (з яких учні ніколи не тікають) - 6, 7 і 8, діти їх чекають із нетерпінням. А тільки звечоріє, спостерігаємо, як дітлашня знову поспішає до школи, на заняття спортивної секції. Взимку також не відпочивають, тому з початком весни й мають одразу результати».
А ще Анатолій Новак понад 10 років – профспілковий лідер навчального закладу. За словами голови районної ради профспілки працівників науки й освіти України Раїси Болкуневич, це людина, яка завжди дбає про свій колектив і відстоює його інтереси. Разом із директором школи Герасимом Білецьким, який також підтримує вчителя у всіх починаннях, беруть активну участь у спортивних змаганнях, що проводить рада профспілки, організовує День учителя в школі, вшановують і тих, хто пішов на заслужений відпочинок. Нагороджений обласною грамотою профспілки працівників науки й освіти. До слова, серед його нагород – грамота Міністерства освіти України та нагрудний знак «Відмінник освіти України».
Серед основних життєвих пріоритетів Анатолія Новака – робота, родина та здоровий спосіб життя. З дружиною Ніною прожили 33 роки, і впродовж них підтримували один одного, разом ведуть ще й домашнє господарство. Виховали двох синів, Андрія й Богдана, які одружилися й живуть окремо. Сім’я Андрія подарувала батькам внучку Софійку. Обидва хлопці також займались спортом і в школі, і у вузах. Обидва мають по 2 вищі освіти. Пишаються своїм батьком, який любить дітей, а вони віддячують йому тим же, бо довіряють своєму Вчителю.
Оскільки греки приділяли особливу увагу вихованню, це дозволило їм створити культуру, що встановила еталон прекрасного в архітектурі, скульптурі, музиці, літературі, спорті, що повністю зберігається і в наш час. У грецькій системі виховання мистецтво, наука та спорт були нерозривно пов’язані. Кволе тіло, відсутність музичного слуху та неписьменність засуджували (це не стосувалося нижчих верств населення і рабів). Система фізичного виховання допомагала зміцнити здоров’я громадян, а також сприяла створенню боєготовності духу жителів, що ймовірно й допомогло Афінам піднятися вище інших країн у плані військової підготовки й збільшити свої території та вплив у світі. Втіленням еллінського духу були Олімпійські ігри.
В Анатолія Новака є мрія – підготувати призера саме Олімпійських ігор, і вірю, що вона здійсниться. Бо якщо шестикласниця Олеся Корзун у змаганнях із юнками на три роки старшими від себе виграла турнір із багатоборства, то навіть заради однієї такої дівчинки варто продовжувати справу, що стала головною в житті.
А в цьому році ще троє його учнів підуть у КОЛІСП – Михайло Цицюра, Марина Клевака та Микола Сірий. І тренер переконаний - вони доведуть, що кричиляни – найкращі спортсмени.
Марія КУЗЬМИЧ.