Опубліковано СН
Якось польський та угорський королі об’єднали війська й узяли в облогу славне місто Дорогобуж, запропонувавши його жителям здатися без бою. Якщо ж ті не підкоряться, сказали, що їх знищать, а місто спалять.
Посланець iз Дорогобужа передав у вiдповiдь бадилину з листям, схожим на ясенове, з блідо-рожевими квіточками. Здивувалися й замислилися королі, зібрали на раду мудреців. Лише один iз радників сказав, що таке зілля горить i не згоряє. Взяв iз багаття вогник, пiднiс до рослини (а ïï було дуже багато навкруги) й у ту ж мить вона спалахнула голубувато-зеленкуватим вогнем. Ще через хвильку полум’я згасло, а кущ залишився неушкодженим. Зрозуміли всі, що хотіли сказати захисники. I мовив тоді угорський король польському: «Ніколи не завоюємо цiєï країни, треба повертатися додому». Вiдтодi багато ворогів хотіли загарбати наш край, але щоразу йшли ні з чим. А під синім небом рожево квітнуть кущі неопалимої купини, яка символізує незнищеннiсть украïнськоï землі та ïï народу.
Назву «Неопалима Купина» має ікона Божої Матері iз Сином на руках. За православною традицією вона позбавляє помешкання від вогню та блискавки, а також є покровителькою всіх, чия професійна діяльність пов’язана з ризиком і порятунком життів інших людей.
Празник цього чудотворного образу припадає на 17 вересня, тож не випадково держава відзначає професійне свято рятувальників саме в цей день.
День рятівника об’єднує представників мужніх професій – пожежників, працівників аварійно-рятувальних формувань і служб – відважних і сміливих, які за покликанням обрали своїм фахом захист населення та територій держави від проявів природних лих і техногенних катастроф. Приклади відваги, рішучості та самовідданості, проявлені у двобої з вогнем, під час ліквідації аварій і різних надзвичайних ситуацій, свідчать, що Сарненський районний сектор Державної служби надзвичайних ситуацій у Рівненській області під керівництвом Сергія Мосійчука єднає сильних духом, загартованих бійців, справжніх професіоналів.
Варто лишень переглянути записи подій у черговому журналі. Так, 19 серпня рятувальники Держслужби з надзвичайних ситуацій виїжджали на ліквідацію пожарів декілька разів. У селі Любиковичі в той день вогонь знищив 2 та пошкодив 3 тонни сіна. Пожежа трапилася через пустощі з сірниками п’ятирічного сина господаря. А в Клесові в одній із квартир п’ятиповерхового будинку згоріли телевізор, меблі та двері в житловій кімнаті. Завдяки вчасному повідомленню мешканців, вогнеборці швидко ліквідували займання і врятували оселю.
Звісно, краще то були б не ризиковані виїзди, а тактико-спеціальні навчання. Такі, як рятувальники та військовослужбовці проводили в червні на території військової частини А-0153. Як тільки на пункт зв’язку частини надійшло повідомлення, що через замкнення електричної мережі у складі зберігання матеріально-технічного озброєння виникло загоряння, до місця умовної пожежі направили чергову зміну пожежної команди в/ч А-0153 з двома автоцистернами. Одночасно черговий повідомив про надзвичайну ситуацію рятувальників Державної пожежно-рятувальної частини № 14, яку очолює Орест Павлюк. Оперативно на місце виклику прибули вогнеборці військової частини та рятувальники ДСНС. Переконавшись, що обслуговуючому персоналу нічого не загрожує, приступили до ліквідації умовної пожежі. Вже через півгодини злагодженої роботи її повністю ліквідували. Підсумовуючи результати тактико-спеціальних навчань, представник Головного управління Держслужби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, підполковник служби цивільного захисту Сергій Грухін дав спільній організації й тактиці гасіння умовної пожежі підрозділом військової частини та пожежниками високу оцінку.
Під час цьогорічної повені, коли на території Чудельської сільської ради затопило навісний дерев’яний міст, що сполучав села Дубняки та Зарів’я. Для переправи через річку Случ місцевих жителів і медичного працівника задіяли особовий склад і плавзасоби ДПРЧ-14, які також доставляли продукти харчування. А взимку не один раз довелося виїжджати на заметені снігом дороги, аби рятувати і водіїв, і автомобілі. Група піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення знешкодила дві мінометні міни калібром 82 мм, два артилерійських снаряди - 45 мм, один – 57 мм часів Другої світової війни, які виявили працівники управління з експлуатації газового господарства в місті Сарни під час копання траншеї.
Сарненські рятівники часто виїжджають у населені пункти району, роблять подвірні обходи, звертаються до громадян з проханням бути обережними у поводженні з вогнем, дбати про власну безпеку й оточуючих людей. Окрім того, дотримувати правил пожежної безпеки в побуті. А в Немовичах провели благодійну акцію, під час якої разом із застережними листівками роздавали продуктові пакети тим, хто потребував такої допомоги. До речі, працівники служби завдячують виконавчим комітетам сільських і селищних рад за сприяння в роботі та співпрацю.
Під їх пильним контролем безпечно почувалися учасники міжнародного автомарафону «Ukraine Trophy 2013», що на початку липня фінішував у Сарнах. Спокій майже 400 спортсменів і членів їх родин у наметовому містечку біля річки Случ охороняли працівники Державної пожежно-рятувальної частини № 14, які виставили цілодобовий пост із групою рятувальників на човні та пожежною автоцистерною. Серед відпочивальників співробітники Держслужби з надзвичайних ситуацій також провели роз’яснювальну роботу й інструктажі з основних правил безпеки, вручили агітаційні плакати та листівки.
Без правил безпеки й до лісу не ходіть
Щоденно в районному секторі ДСНС чергує в оперативному розрахунку чотири автомобілі, один з яких - першої допомоги. 10 машин при необхідності готові виїхати одразу. Вже традиційно, щороку на базі спортивного комплексу Головного управління ДСНС України в Рівненській області відбуваються змагання з пожежно-прикладного спорту серед пожежно-рятувальних підрозділів області, під час яких демонструють фізичну майстерність і вправність, свої вміння і рятувальники Сарненщини.
Пожежно-прикладний спорт є обов’язковим додатком до професії. Адже в ньому беруть участь не професійні спортсмени, а ті, хто щодня стоїть на бойовому чергуванні, рятує людей, надає допомогу в різних надзвичайних ситуаціях. Цього року у змаганнях взяли участь, розповів Орест Павлюк, 25 команд області. Свою фізичну загартованість, уміння, витримку та професіоналізм вони показували у 4 видах протиборств.
Як повідомило Головне управління ДСНС, уболівальники стали свідками захоплюючого видовища, дивувалися легкості, з якою спортсмени–рятувальники виконували складні елементи пожежно-прикладних вправ. А організатори змагань нікого з переможців не оминули увагою. За успіхи в особистому та командному заліках бійців ДСНС нагородили медалями, грамотами та цінними подарунками. Усі без винятку учасники змагань і численні глядачі отримали незабутні враження та задоволення від чудового спортивного дійства.
Ми завжди уявляємо пожежних-рятувальників сильними, відважними та витривалими, повсякчас готовими прийти на допомогу іншим, нерідко ризикуючи власним життям. Вогнеборцям доводиться працювати в різних умовах і приміщеннях - підвалах, горищах зі складним плануванням. Цей напрямок забезпечують газодимозахисники. Наприкінці серпня на спортивному комплексі Головного управління ДСНС у Рівненській області відбувся обласний етап конкурсу професійної майстерності на звання «Кращий газодимозахисник» і «Кращий майстер бази ГДЗС» серед підрозділів пожежно-рятувальної служби області. Він складався з двох етапів: теоретичної та фізичної підготовки: підтягування на перекладині й подолання стометрівки. Переможців нагородили грамотами Головного управління, а кращі з кращих візьмуть участь у Всеукраїнському етапі конкурсу.
Насамкінець, Сергій Павлович акцентував увагу на початку сезону збору грибів. Кожного разу в цю пору року люди вирушають у ліс, нерідко блукають. Тоді на їх пошуки мобілізують усі служби та населення. Крім того, хоча й попереджають про небезпеку отруєння грибами, але захворюваність і смертність при цьому не зменшуються. Часто при несвоєчасній і недостатній допомозі потерпілий гине в короткий термін. Тож навіть досвідчені грибники мають ретельно дотримувати правил безпеки.
Нещодавно в розмові знайома зауважила: чому в нас немає, як за кордоном, служби порятунку 911, куди можна звернутися за допомогою? Питання переадресувала Сергію Мосійчуку, який відповів: «Громадяни мають можливість безкоштовного дзвінка в усіх точках країни з телефону будь-якого оператора в екстрену службу 112 у разі кризової ситуації, яка працює цілодобово. Сарненці ж добре знають номер нашої служби й телефонують при необхідності на 101». Зауважив, що у Програмі економічних реформ Президента України на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» визначені пріоритетні завдання Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Серед них забезпечення постійної готовності підрозділів до реагування на надзвичайні події та пожежі, проведення комплексу заходів щодо запобігання пожежам, надзвичайним подіям і загибелі людей, підготовці до осінньо-зимового періоду, дотримання чинного законодавства й недопущення корупційних дій з боку працівників ДСНС.
Напередодні професійного свята у службі згадують не лише працюючих, а й тих, хто нині на заслуженому відпочинку. Серед них і колишні співробітники професійних пожежних частин №№ 5, 29 (Клесів), 13 (Степань). Всього ж 11 пожежних команд Сарненщини виїжджають, аби гасити вогонь. Не могли не відзначити державні підприємства «Сарненський лісгосп» і «Клесівський лісгосп», СЛАП «Сарненський держспецлісгосп», Рівненський природний заповідник, які також мають пожежну техніку, а фахівець чергує щоденно.
Відчувають працівники районного сектора ДСНС і підтримку влади – райдержадміністрації, районної та міської рад. Приємно було почути й щирі слова вдячності від Сергія Мосійчука колективу редакції за висвітлення діяльності служби на сторінках «Сарненських новин».
А цього святкового дня бажаємо вам, сарненські рятівники, міцного здоров’я, всіляких гараздів, побільше життєвих благ і якомога менше тривожних викликів. Нехай мир і злагода панують у ваших домівках, а Господь Бог оберігає вас від усіх бід і тривог.
Марія КУЗЬМИЧ.