Back to top

Лікарю, в мене цукровий діабет? Я буду жити?

Автор фото Василь Сосюк.

14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Іншими словами, день народження Фредеріка Бантінга, головного з винахідників інсуліну, який у 1891 році запропонував використовувати його для лікування цукрового діабету.

Цю хворобу називають «неінфекційною епідемією ХХІ століття», серйозною медико-соціальною проблемою всіх країн світу. Сьогодні на діабет страждає кожний тринадцятий житель Землі. За даними ВООЗ і ООН, в цілому у світі понад 350 млн. діабетиків. Недуга стоїть на третьому місці безпосередніх причин смерті після серцево-судинних і онкологічних захворювань. Щороку понад 3 млн. хворих помирають від таких її ускладнень, як інфаркт, інсульт і ниркова недостатність. Щорічно на діабет першого типу (інсулінозалежний) хворіють 78 тисяч дітей. Які симптоми має ця хвороба, як лікуватись, а головне запобігти виникненню цукрового діабету, поцікавилась у районного дитячого ендокринолога Тамари ОПАЛЬКО.
- Тамаро Володимирівно, яка ситуація сьогодні з захворюваністю на цукровий діабет в Україні та Сарненському районі зокрема?
- Нині діагноз цукровий діабет, на жаль, не рідкість, а навпаки є глобальною проблемою. Дуже прикро, але прогресує захворювання швидкими темпами. В Україні з ними живуть орієнтовно 1 млн. 800 осіб. У районі, за станом на 1 вересня ц.р., перебувало на обліку 2522 хворих, тоді як у 2008-ому було 1763, з них 15 дітей. До речі, саме серед дітей ріст захворювання зростає дуже швидко: до 2012 року виявляли в рік по 1 хворій дитині, в минулому зареєстрували вже 5 випадків, а цьогоріч - 3. Зросла кількість хворих дітей зокрема першого року життя. Варто зауважити, що в Україні діє Державна цільова програма «Цукровий діабет» на 2009-2013 роки, на основі якої розроблена обласна регіональна програма. У відповідності до неї хворі мають можливість отримувати інсулін безкоштовно в повному обсязі.
- Розкажіть про прояви й діагностику цукрового діабету?
- Основними ознаками цукрового діабету є виражена спрага, часте сечовипускання, що може призвести до зневоднення організму, такі хворі швидко втомлюються і відчувають занепад сил, а також сильне схуднення або швидкий набір ваги. У медичній практиці виділяють два основних типи захворювання. Цукровий діабет I-го розвивається дуже швидко, іноді впродовж декількох тижнів чи місяців. При цьому в організмі людини інсулін відсутній повністю, тобто, вона інсулінозалежна. У такому випадку хворим на цукровий діабет обов’язково потрібні ін'єкції інсуліну. Цей тип захворювання найбільше спостерігається серед дітей і молодих людей. А цукровий діабет II типу розвивається повільно, іноді зовсім приховано. Ознаки та симптоми слабкі або їх зовсім немає. Цей тип хворих не потребує ін'єкцій інсуліну, найчастіше зустрічається в дорослих і літніх людей. Діагностувати захворювання дуже легко, можна за ознаками й симптомами або лише перевірити рівень цукру в крові. Але іноді, щоб виявити, скажімо, цукровий діабет II типу, потрібно провести серйозніші дослідження.
- Як лікувати недугу в дітей і дорослих, щоб уникнути тяжких ускладнень: втрати зору, інфарктів, ампутації кінцівок тощо?
- хоч би яку хворобу мала людина, якщо вона ставиться до лікування серйозно, це завжди принесе добрий результат. Стосується це і хворих на цукровий діабет. Тут велику роль відіграє самоконтроль, адже вдома вони залишаються наодинці з діабетом і жити з ним вимушені постійно. Якщо не ігноруватимуть рекомендацій лікарів, зможуть вести цілком нормальне життя. Але якщо захворюванню не приділяти потрібної уваги, то ускладнення неминучі. Першими їх ознаками є помутніння свідомості, знепритомнілість, кома. Починають хворіти ноги, з’являються виразки, що погано гояться, є ризик ампутації кінцівок. Виникають проблеми з зором і нирками, шлунково-кишковим трактом, репродуктивними органами. Оскільки причиною захворювання на цукровий діабет може бути й спадкова схильність, то потрібно приділяти особливу увагу профілактиці, зокрема фізичним навантаженням, руховій активності, збалансованому харчуванню. Хочу нагадати, що хворим на цукровий діабет І типу потрібна постійна інсулінотерапія, іншим – таблетовані цукрознижувачі. До речі, в США тим, хто прожив з цим діагнозом 30 років, вручають медаль «За перемогу над діабетом», на якій зображено 5 коней, що символізують інсулін, фізичну активність, дієту, навчання та самоконтроль – найголовніші чинники, що продовжують життя діабетиків.
- Відомо, що з кожним роком цукровий діабет молодшає. Вважаю, що найкраща підтримка для дітей і молоді, які захворіли ним, є розповіді про зірок спорту, музики, кіно, які подолали цю хворобу. Розкажіть про відомих діабетиків.
- З цукровим діабетом живуть люди різних професій, і це не лише атлети, політичні лідери, талановиті науковці, а й часто всесвітньо відомі моделі, співаки, актори. Якщо доля подарувала талант, то навіть цукровий діабет його не відбере. Ось, до прикладу, бразильський футболіст Пеле - єдиний гравець, який тричі вигравав чемпіонат світу з футболу. За кар'єру забив понад 1280 голів, є одним із найрезультативніших гравців в історії футболу. Найкращий бомбардир збірної Бразилії всіх часів — забив 77 голів. Визнаний найкращим футболістом ХХ століття, і поруч із цим хворіє на цукровий діабет. Актор Сільвестр Сталоне теж діабетик, виявили цю недугу й у Елізабет Тейлор, Елвіса Преслі, Шерон Стоун. Хочу згадати декількох не просто відомих, але великих діабетиків: винахідника Томаса Альва Едісона та двох письменників Герберта Уеллса і Ернста Хемінгуея. Це далеко не повний перелік видатних особистостей, які жили й живуть, досягають вершин майстерності й популярності, хворіючи на цукровий діабет.
Вкотре хочу зауважити, що з цією хворобою можна жити, але для цього людина повинна радикально змінити своє життя. Всі хворі мають дотримувати жорсткої дієти. Цукровий діабет - це постійні зусилля над собою, воля до боротьби за своє здоров’я. А відтак – за повноцінне життя.
- Дякую за цікаву та змістовну розмову.

Новини: 

Схожі матеріали

Умальовничому куточку Полісся, серед сосен і беріз, розмістилися будівлі обласного тубдиспансеру. Відкрили медичну установу в 1956 році для...
На черговому засіданні районної протиепідемічної комісії, що відбулося минулої п’ятниці, проаналізували стан захворюваності населення краю,...

Переступаєш поріг ошатної будівлі інфекційного відділення ЦРЛ, і приємно дивуєшся ідеальною чистотою та порядком у коридорах і палатах <!--break...

У рамках Національного фонду соціального захисту матерів і дітей «Україна - дітям», за сприяння заступника голови обласної державної адміністрації...
«Розпочалася планова диспансеризація дитячого населення», - повідомила заступник головного лікаря ЦРЛ з питань охорони материнства й дитинства Олена...