Опубліковано СН
Земляки гордо кажуть: «Сарни - столиця Поліського краю». Усі, хто проживає та території Сарненщини, чудово знають, що територія району майже на 70 відсотків покрита лісами та торф’яниками. Однак не зрозуміло, чому деякі люди, попри життєвий досвід, не задумуються над тим, що торф добре горить не тільки в пічках, а й у природних покладах.
Статистика свідчить: майже 70% лісових і торф’яних пожеж виникають через людський фактор, 10-15% - унаслідок удару блискавки в сухе дерево.
Мешканці Поліської місцини ретельно зайнялися городньо-польовими роботами, прибиранням земельних ділянок від залишків рослинності, комунальні, дорожні й інші підприємства упорядковують території, населення виїжджає на відпочинок до мальовничих місць. На жаль, люди особливо не переймаються тим, що незагашене багаття чи жевріючий недопалок, спалювання залишків рослинності після проведення польових робіт, зрубаної лози та гілля біля берегової лінії каналів меліоративних систем і вздовж автодоріг, розведення вогнищ на пікніках можуть призвести до пожежі в лісі чи торфовищі.
Зважаючи на те, що торфові поклади місцями досягають глибини до трьох метрів, на гасіння витрачаються значні кошти та великі людські ресурси і немає стовідсоткової гарантії, що найближчим часом у цьому ж місці знову не спалахне підступний вогонь. Ще один аспект. Проблемним питанням стає побутове сміття. Люди, без тіні сумління, вивозять і викидають його в придорожні лісові смуги, з міркувань економії часу та коштів спалюють у себе на подвір’ях, нехтуючи правилами пожежної безпеки та часто залишаючи розпалене багаття напризволяще…
Під час лісових і торф’яних пожеж знищуються захисні водоохоронні й інші властивості лісу, зазнає втрати фауна. Впродовж двох років після пожежі ґрунти непридатні для використання з господарською метою. Значно погіршується екологічний стан довкілля.
Жителі Любикович пам’ятають, як минулоріч літньої пори в урочищі «Нива» виникла торф’яна пожежа, вогонь розповсюдився на 0,45 га. На гасінні були задіяні 15 чоловік: відділення СДПЧ-14 Сарненського РВ ГУ МНС України в Рівненській області, пожежні автомобіль СФГ «Надслучанське» та поїзд ст. Сарни.
Не став винятком і нинішній рік. Лише за І півріччя ц.р. на території району виникло 6 торф’яних пожеж на площі 1,2 га торфополів і 4 лісові на площі 1 га. На їх ліквідацію послали 8 одиниць пожежної техніки, 3 - допоміжної та 25 чоловік, використали 1 тонну паливно-мастильних матеріалів. Роботи вистачило всім. У результаті люди отримали нервове напруження, дихали шкідливими продуктами горіння, завдано значної шкоди навколишньому природному середовищу та витрачені великі матеріальні кошти.
Сарненський райвідділ МНС звертається до власників земель і землекористувачів з проханням не допустити подібних випадків у пожежонебезпечний період. Мешканцям району необхідно припинити самовільне випалення сухої рослинності або її залишків, адже, згідно з чинним Кодексом України про адмінпорушення винні за скоєння таких дій притягуються до адміністративної відповідальності у вигляді накладення значних штрафних санкцій.
У випадку виявлення осередку загоряння лісу та торфовищ, а також в інших місцях терміново повідомте в пожежно-рятувальну частину Сарненського РВ ГУ МНС за телефоном 01, місцеві органи виконавчої влади.
Микола МІНЧУК,
заступник начальника СДПЧ-14 Сарненського РВ ГУ МНС.