Back to top

Сарненці можуть спати спокійно

Автор фото Василь Сосюк.

Щодня о 9 годині ранку в сарненських вогнеборців відбувається зміна чергових караулів.

У бойовій готовності шикуються один за одним їх начальники, командири відділень і водії. Згодом кожен із них перевіряє справність двигуна. Цьогоріч через складні умови особовий склад перевели на посилений режим несення служби (на роботу виходять через добу). Попри важкі часи, що переживає Україна сьогодні, колектив продовжує виконувати поставлені перед ним завдання, спрямовані на захист мешканців району від стихійних лих і надзвичайних ситуацій. Адже люди, які вибирають професію рятівника, відзначаються особливими рисами характеру: самовідданістю, мужністю, сміливістю, силою волі та дисципліною.
Начальники 5 Державного пожежно-рятувального загону Сергій Мосійчук і 8 Державної пожежно-рятувальної частини Орест Павлюк аналізують причини та наслідки виникнення пожеж, оцінюють стан пожежної безпеки населених пунктів й об’єктів, збереження матеріальних цінностей. Також прогнозують ситуації та розробляють запобіжні заходи для безпеки громадян. Сарненські працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області здійснюють постійний моніторинг ситуації на території району.
Так, упродовж 8 місяців ц.р. збільшилася кількість пожеж, відповідно й збитки в порівнянні з аналогічним періодом 2014-го. Лише в житловому секторі (за станом на 31 серпня) на території Сарненщини їх виникло 119. А матеріальні втрати від них становлять 3417950 грн. (2229250 грн. торік). Загалом вогонь знищив і пошкодив 73 будівлі й споруди, 5 одиниць техніки. Загинули 6 осіб (5 минулоріч).
Статистика свідчить, що від пожеж найбільше потерпають незахищені верстви населення: літні люди, хворі, одинокі громадяни й ті, хто входить до так званої групи ризику (за певних обставин опинилися в складних життєвих умовах). Ось лише декілька сумних прикладів. У лютому в Сарнах, у господарстві непрацюючого Олександра К., виникло загоряння, що пошкодило стіни та перекриття двох кімнат дерев’яного житлового будинку, критого шифером. Чоловік загинув. У цьому ж місяці в жителя Селища, пенсіонера Миколи Ц., сталася біда. Полум’я знищило дах і перекриття, зіпсувало стіни дерев’яного будинку, згоріли речі домашнього вжитку. А на місці пожежі виявили мертві тіла власника дому та ще одного мешканця населеного пункту. Причина – необережне поводження з вогнем (при курінні чи користуванні свічкою). У березні в Сарнах Олександр Г. спалював суху траву й очерет на подвір’ї, що згодом призвело до пожежі. Неподалік цього місця й знайшли його тіло. Аби встановити причину смерті, доставили в морг КЗ «Сарненська ЦРЛ». Імовірно, трагедія сталася знову ж таки через необережне поводження з вогнем. У червні в райцентрі по вулиці Бегми пожежа пошкодила дах і стіни дерев’яної господарської будівлі. Тоді 15-літній підліток отримав опіки 95% тіла. Вогнеборці кажуть, що призвело до біди порушення правил пожежної безпеки при користуванні твердопаливною плитою.
2 липня о 21 год. 05 хв. до районного підрозділу на пункт зв’язку ДПРЧ–8 міста Сарни надійшло повідомлення, що в селі Тинне, в садибі Петра С. сталася біда. Полум’я знищило дах і перекриття господарської будівлі, сіно, понівечило хазяйський інвентар. Та найстрашніше, що загинув 5-річний син господаря, а Надія С. отримала термічні опіки. Найважча ситуація виникла в серпні на хуторі Маслопуща, де згоріли 2 будинки та 5 надвірних будівель.
Загалом серпень і початок вересня виявилися дуже складними. Практично щодня в пожежній частині не було жодного автомобіля. Тричі приїжджали на підмогу вогнеборці Сарненської військової частини А-0153, був задіяний і пожежний поїзд ст. Сарни, що здійснює виїзди для ліквідації загорянь. Не залишались осторонь і підприємці, які підтримали пальним (майже тонна). Адже цьогоріч його потребували, як ніколи, на численні виїзди. А відомчої заохочувальної відзнаки Державної служби України з надзвичайних ситуацій - нагрудного знака «За відвагу в надзвичайній ситуації» удостоївся сержант Іван Шеруда.
Уже й не перелічити зараз страшних випадків. Спільне в них одне: треба рятувати людей і майно. У разі стихійного лиха, наприклад, повені – допомагати населенню залишити небезпечну зону й ліквідувати наслідки біди. Якщо ураганний вітер пошкодив електромережі - попередити небезпеку ураження струмом. Якщо це ДТП – кваліфіковано дістати постраждалих із понівеченого авто. Звичайно, разом з іншими спеціалізованими службами.
Коли ж викликів немає, у загоні проходять звичні буденні заходи. Хтось колись придумав, що, мовляв, пожежники сплять 25… годин на добу. Насправді робоча зміна заповнена різними справами. Поряд із теоретичними заняттями багато практики, тренувань. Є і графік пожежно-технічних занять. І заліки хлопці складають регулярно. Друга важлива складова буденного життя Сарненської служби порятунку – постійний догляд за технікою та інвентарем, перевірка їх справності. Зрозуміло, що в гострий момент вони повинні спрацювати бездоганно. Тож хлопці доглядають-перебирають обладнання до дрібних деталей. У разі виклику на збори залишаються хвилини. І машини завжди напоготові, як і люди. А коли повертаються, їх не ставлять у бокси, поки не помиють.
Велика кількість пожеж виникала також через погодні умови, коли люди безпечно палили суху траву. Пожежники ліквідовували займання торфовищ, допомагали працівникам лісових господарств при нестачі в них засобів і сил. До речі, сарненським рятівникам підпорядковані також Рокитнівський і Березнівський райони та 6 пожежно-рятувальних частин. А в селищі Степань створили Державний пожежно-рятувальний пост замість пожежної частини, яку утримували за рахунок селищної ради.
Звісно, непросто було б районній Службі порятунку без підтримки місцевих пожежних команд, таких як у Коросту, Кричильську. Адже на сьогоднішній день вона зробила 59 виїздів. Ще 12 разів виїжджала, щоб визволити, наприклад, із випадково зачиненої квартири то дитину, то маму… Окрім того, коли траплялися дорожньо-транспортні пригоди (за Іванівкою загинула родина, біля кафе «Журавлина» сталися страшне ДТП патрульного автомобіля за участю інспекторів ДАІ та аварія на міжнародному автошляху Київ-Ковель-Ягодин 1 серпня), треба було діставати людей із понівечених автівок. А під час проведення земляних робіт було 6 випадків виявлення вибухонебезпечних предметів. Останній – чоловік діставав відром воду зі ставка, що вдарилось об незнайомий предмет. З’ясувалося - міна.
У Сергія Мосійчука є чимало світлин, що підтверджують мужність і сміливість рятувальників. А ще фото тих людей, які нехтують правилами поводження з вогнем, підпалюють на полі стерню чи бадилля на торф’яних грядках, а потім телефонують і вимагають від вогнеборців негайних дій. Аби попередити трагічні наслідки, до яких призводить необережне поводження з вогнем, пожежники провели 15 навчань у закладах освіти, охорони здоров’я. Зокрема в районному ліцеї «Лідер», міській гімназії, Чудельських спеціальних загальноосвітніх школах-інтернатах № 1 і № 2. А на екскурсії приходять вихованці дошкільних навчальних закладів і шкіл, які з інтересом слухають про спеціалізовані автомобілі та розглядають пожежне обладнання.
А рятівники знову й знову закликають усіх суворо дотримуватися правил пожежної безпеки поблизу лісових масивів і на відкритих територіях. Адже, частіше за все, загоряння в природних екосистемах виникають через людську недбалість і неуважність. Масштабні пожежі можуть мати наслідки як для навколишнього середовища, так і людей: знищують будівлі, лінії електромереж, газо- та нафтопроводи, лісові насадження.
У день професійного свята Сергій Мосійчук й Орест Павлюк поздоровляють рятувальників і ветеранів Пожежно-рятувальної служби, дякують за сумлінність і відданість обраній справі. А ще наголошують, що рятувальники Сарненщини готові до дій за призначенням і надалі виконуватимуть усі завдання для збереження життя та здоров’я громадян.
Марія КУЗЬМИЧ.

Новини: 

Схожі матеріали

"Пожежно-рятувальна служба" - почула в трубці телефону приємний жіночий голос, зателефонувавши в СДПЧ-14. Скільки разів на добу саме так відповідає...

Споживча кооперація традиційно відіграє важливу роль у суспільстві, вносить вагому лепту в розвиток економіки Сарненщини. Кооператори прагнуть...
Як і раніше, район здійснює зовнішньоторговельні операції з партнерами країн СНД, Європи, Азії та Америки. За січень-вересень ц. р. експортував...
Завітавши будь-якої пори року в магазин «Флора», що по вул. Широкій у Сарнах, потрапляєш у казковий літній сад. За словами господині Ганни Садовніч,...
Погожого вересневого ранку завітав у публічно-шкільну бібліотеку с. Кричильськ. Двері приміщення були замкнутими, але записка повідомляла, що...