Опубліковано СН
Вкрай незадовільне опалення освітянського закладу в Степані – єдине питання, що винесли на сесію місцевої селищної ради. Хто винен і що робити – це бурхливо обговорювали депутати.
У роботі сесії взяли участь голови рад обласної Олександр Данильчук і районної Микола Добриднік.
Морозна цьогорічна зима стала суворим випробуванням для всіх причетних до створення тепла й затишку в закладах освіти. І холод у чималій Степанській школі, особливо на другому поверсі, викликав справедливе обурення батьків дітей, обранців громади, які прийшли на сесію селищної ради висловити його та вирішити, як виправляти критичну ситуацію. Селищний голова Ольга Карпович інформувала про те, що потреба в реконструкції системи опалення існувала ще два роки тому. Однак неодноразові прохання виділити з бюджету на це кошти залишилися на папері. Тож коли надійшла пропозиція від товариства з обмеженою відповідальністю «Енергозбереження Рівне» про встановлення блочних транспортабельних котелень, то її сприйняли з вдячністю.
За сприяння голови РДА Петра Рухера такими котельнями ТОВ «Енергозбереження Рівне» в Степані забезпечило не тільки школу, а ще й лікарню та дитсадок «Калинка». Утім, тільки школярі в класах на другому поверсі потерпають від холоду, бо температура там 12-13°С. У виступах депутатів звучала думка про технічну неспроможність нових котелень нагріти весь заклад до нормального рівня, відтак звинуватили в цьому товариство-постачальника теплоносія, керівництво РДА, райвідділ освіти, які раніше запевняли в ефективності й надійності роботи обладнання. Представник товариства вважає головною причиною низької температури в класах старі тепломережу, вікна та двері в навчальному закладі. І Ольга Карпович погоджується в необхідності заміни батарей на більш об’ємні, а головне – на встановлення замість старих вікон сучасних склопакетів, здатних зберігати тепло в приміщеннях, зокрема у великому спортивному залі.
Згадали на сесії й про якість опалення два роки тому, коли працювала одна котельня на всі бюджетні установи - тоді ніхто на її роботу не нарікав. Правда, витрати палива були надто великі. «Та чи варто економити на умовах навчання дітей, їх здоров’ї? Повертаймось до колишньої системи централізованого опалення», - наполягали деякі присутні.
Так, депутат районної ради Богдан Лазарчук відстоював пропозицію відмовитися від нових котелень. При цьому нагадав, що два роки тому ніяких нарікань на якість теплопостачання в школі не було й уже тоді на сесію райради вніс депутатський запит щодо недоцільності встановлення блочних котелень. До того ж, понад десяток робітників з обслуговування старого обладнання залишились без роботи. У відповідь Петро Рухер запевнив, що теплопостачання поліпшиться. Коли ж ставили нову котельню, то пошкодили систему водопостачання та водовідведення місцевого санаторію «Горинь». І хоч перший рік її роботи пройшов нормально, але випробування морозами нинішньої зими не витримала. За словами депутата, у спортивному залі температура впала до 0°, а в більшій частині приміщень гуляє прохолода.
Ініціативна група громади селища перевірила й підтвердила цей факт. Більше того, котельні вийшли з ладу й два дні взагалі не працювали. Очевидно, їх потужність замала для обігріву великої школи, а гарантія якісної роботи на десятиліття не виправдалась уже на другому році експлуатації. Богдан Лазарчук наполягає на відновленні старої системи опалення. На що потрібно понад 600 тис. грн.
У потуранні нововведенням закидали й селищному голові. Але Олександр Данильчук зауважив, що домовлявся про нові котельні з ТОВ відділ освіти райдержадміністрації, тому селищна влада не відповідає за осіб, які підписали угоду на теплопостачання. Порадив офіційно звернутись в обласну раду з клопотанням про виділення коштів на заміну нових вікон, дверей і реконструкцію мережі.
Микола Добриднік вказав на поспішність вибору нової системи теплопостачання, недостатнє вивчення її експлуатаційних можливостей, зокрема в умовах сильних морозів. Обласний і районний бюджети мають допомогти степанцям у заходах з реального енергозбереження, тож підтримав їх звернення до облради.
У плані соціально-економічного розвитку селища на нинішній рік передбачили ремонт освітянського закладу з утеплення приміщень. Депутати визнали рівень теплопостачання ТОВ «Енергозбереження Рівне» незадовільним і вирішили провести енергоаудит роботи двох пришкільних котелень. Наприкінці грудня минулого року представники товариства та райвідділу освіти РДА обстежили умови та систему опалення в школі. Тоді констатували низку недоліків, зокрема неготовність мережі до повноцінної роботи, продуктивного використання теплоносія. На сесії наголосили на необхідності усунення цих недоліків, вжиття заходів з боку товариства-теплопостачальника щодо покращання роботи. Піти навіть на технічну реконструкцію для подвоєння їх потужності. Утім, конкретні рішення наболілого питання планують прийняти за наслідками енергоаудиту.
Обранці громади, керівники обласної та районної рад одностайні в думці: не гаючи часу створити нормальні умови навчання в найбільшій школі округу. Будь-які зволікання чи ігнорування проблеми, що торкається здоров’я дітей, є неприпустимі.
Анатолій Петрук.