Back to top

Від безробітного – до висококваліфікованого фахівця

Перша в Україні біржа праці почала діяти ще в 1915 році під назвою Бюро праці.

Створювалася вона, насамперед, з метою терміново вирішити завдання, пов’язані із забезпеченням підприємств новими працівниками на заміну мобілізованим на фронт, а вже потім працевлаштовувати некваліфікованих робітників. З того часу вона зазнала багатьох суттєвих змін і в нинішньому вигляді була створена прийняттям низки нормативно-правових актів. 1 березня 1991 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про зайнятість населення», а вже 24 червня постановою Ради Міністрів УРСР було прийнято Положення про державну службу зайнятості. З цього моменту з метою створення умов для реалізації права громадян на працю, а також забезпечення соціального захисту 19 березня 1991 року почав функціонувати Рівненський обласний центр зайнятості, до складу якого входить і Сарненський районний.
З 26 березня 1991 року по 28 березня 2000 посаду директора центру зайнятості обіймав Семен Власик, який був сумлінним керівником та організатором. З 10 липня 2000 по даний час районний центр зайнятості очолює Віктор Пацьола. З метою наближення до світових стандартів надання соціальних послуг населенню та створення належних умов праці для працівників, за його безпосередньої участі в грудні 2003 звели нове приміщення по вулиці Демократичній, 29.
Віктор Пацьола розповідає:
- Колектив за час моєї роботи зріс з 13 до 32 чоловік. Це сталося завдяки впровадженню єдиної технології обслуговування незайнятого населення та інших нових технологій, що в свою чергу дозволило забезпечити набагато краще та якісніше надання послуг клієнтам. З ростом технічного оснащення збільшились і вимоги до спеціалістів, переважна більшість яких віком до 40 років, мають вищу освіту.
Основними пріоритетами діяльності є подальше удосконалення та якість надання послуг, збільшення ареалу застосування їх у соціально–економічному житті району. Ці та інші заходи, мобілізація колективу, відповідальність кожного спеціаліста зокрема, їх самовідданість і професіоналізм дозволяють з року в рік виконувати завдання програми зайнятості.
За роки, що минули, зроблено багато, і найголовніше – в Україні функціонує дієва система захисту від безробіття та ефективно реалізується соціальна політика держави в сфері зайнятості населення та забезпечення трудових прав громадян.
Упродовж своєї діяльності районний центр зайнятості надав соціальні послуги майже 81 тисячі незайнятих осіб. Понад 23 тисячі з них працевлаштовані за сприяння спеціалістів. Якщо в 1992-ому працевлаштували лише 2 особи, у 2001 – 1238, то у 2010 – 2180.
Вагомим внеском у вирішення питання безробіття стало започаткування у 2001 році працевлаштування незайнятих громадян з наданням дотацій роботодавцям за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Впродовж 2001-2010 років дотаційні робочі місця отримали 882 особи, переважно з числа неконкурентоспроможних на ринку праці та довготривалих безробітних.
Велику увагу приділяємо залученню незайнятих громадян до самозайнятості та підприємництва, адже це скорочує рівень безробіття, знижує соціальну напруженість і сприяє розвитку регіону. З цією метою цій категорії громадян, які виявили бажання започаткувати власну справу, центр зайнятості надає цілий спектр послуг. Насамперед, це заходи інформаційного, консультаційного й роз’яснювального характеру, зокрема, організація інформаційних семінарів з орієнтації на підприємницьку діяльність «Від бізнес-ідеї - до власної справи», проведення тематичних тренінгів і курсів цільового призначення «Підприємець-початківець», надає кваліфіковану допомогу в розробці та написанні бізнес-планів. Фінансову підтримку в започаткуванні власної справи – одноразову виплату допомоги з безробіття – за період 2001-2010 років одержали понад 1250 громадян, які зареєструвалися як фізичні особи–підприємці.
З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці центр зайнятості надає послуги з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Здійснюється це з урахуванням їх знань, умінь, навичок і вподобань, потреб регіонального ринку праці та перспектив розвитку регіону. Впродовж періоду своєї діяльності районний центр зайнятості допоміг у здобутті нової професії чи підвищенні кваліфікації понад 5 тисячам безробітних.
Одним із шляхів повернення до трудової діяльності громадян є залучення їх до участі в тимчасових оплачуваних громадських роботах. За весь період функціонування державної служби зайнятості майже 13 тисяч безробітних виконували тимчасові роботи з ремонту об’єктів соціальної сфери району, обслуговування одиноких літніх людей, благоустрою населених пунктів і здійснювали іншу трудову діяльність як за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, так і за кошти підприємств. Значна частина з цих осіб знайшла своє постійне місце роботи.
Не залишаємо поза увагою й людей з обмеженою працездатністю - їм пропонуємо участь у різноманітних семінарах, ярмарках вакансій, профдіагностичних обстеженнях для визначення здібностей і нахилів до видів професійної діяльності, професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, працевлаштування та підтримку підприємницької ініціативи. Так працевлаштували 140 осіб з обмеженими фізичними можливостями, у тому числі, шляхом надання дотації роботодавцям та одноразової виплати допомоги по безробіттю для започаткування власної справи.
Окремим напрямом діяльності районного центру зайнятості є профорієнтаційна робота з молоддю. Своє відображення вона знаходить у проведенні групових і масових профорієнтаційних заходах, в які входять роз’яснювальна та виховна робота з дітьми в питанні вибору професії, самовизначення, самореалізації та трудової адаптації, популяризації та підвищення престижу робітничих професій, ознайомлення молоді з навчальною базою Рівненщини тощо. Також проводимо профорієнтаційну роботу з кожною школою району. Це і уроки з учнями, тренінги, створення куточків для школярів і забезпечення їх профінформаційними матеріалами. Спеціалісти районного центру зайнятості постійно вдосконалюють методи й форми роботи з дітьми, залучають до співпраці соціальних партнерів.
Центр зайнятості використовує передові технології, головна мета яких – створення ефективної, адаптованої до ринкових умов системи соціального захисту населення, а також підвищення рівня ефективності надання соціальних послуг громадянам і роботодавцям.
Також використовуємо різні сучасні методи інформування жителів Сарненщини. Один з найбільш швидкісних - система автодозвону, мобільні сервіси, розсилка SMS-повідомлень, регіональний Web-портал, Інтернет-портал «Труд», Touch Screen, що дає можливість прискорити одержання відповідної інформації, оперативно заповнювати вакантні робочі місця.
Постійне вдосконалення своєї роботи, індивідуальний підхід до кожної людини, небайдужість до її проблем, бажання допомогти й підтримати в поєднанні з професійністю, компетентністю, ініціативністю та наполегливістю колективу районного центру зайнятості дає позитивний результат – досягаємо поставленої мети.
Ірина ВЛАСЮК.

Новини: 

Схожі матеріали

З року в рік 26 квітня, коли буяє весна, а пташки радують милозвучним щебетом, в Україні відзначають роковини найстрашнішої техногенної катастрофи...
До ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в 1986-му та наступних роках залучали сотні тисяч робітників з України й інших республік тодішнього...
Україна має давні історичні витоки ідеї демократизації. Якщо згадати часи Київської Русі, коли на віче укладалися договори між князем і народом,...
Літнього ранку 22 червня 1941 року полум’я війни, що вже вирувало в Західній Європі, перекинулося і на територію колишнього Радянського Союзу. На...
22 роки - багато це чи мало? Якщо рахувати від тої страшної ночі 26 квітня 1986 року, то дуже багато. Адже за час, що минув, у світі відбулися великі...