Back to top

Про нове виробництво - тільки правду

P4093164.jpg

Фото Василя СОСЮКА

Робота Сарненського заводу високовольтних опор сприятиме зростанню добробуту міста, а безпечність його впливу на довкілля підтверджена висновками всіх відповідних служб.

Не можу не висловити свого обурення щодо поширення чуток про страшну небезпеку для навколишнього середовища й особливо людей від роботи заводу високовольтних опор, який тільки будується, шляхом реконструкції колишнього механічного цеху та дільниці хімічної гальваніки. Не знаючи навіть віддалено специфіки виробництва, не розібравшись в елементарних поняттях його процесу, окремі місцеві депутати лякають людей тяжкими наслідками. Складається враження, що і районна газета потурає їм, публікуючи роздуми та безпідставні припущення про екологічну катастрофу, яку порівнюють з Чорнобильською. А жителям міста правду й тільки правду.

Сьогодні колектив Сарненського заводу високовольтних опор налічує понад сто чоловік, в яких теж є сім'ї, які чесно створюють благополуччя, добробут і є частиною громади міста. Ці люди мають свою позитивну думку про перспективи роботи підприємства, не бояться працювати, бо знають і його проблеми, і беззаперечні переваги. Є чимало громадян, які хотіли б трудитись тут, чекають можливості заробляти в нас і впевнені в безпечності всього виробничого циклу. Додам, що не тільки наші, а й робітники заводу мостових технологічних конструкцій у переважній більшості підтримують впровадження нового виробництва, бо вони в певній мірі залежні від нього в плані забезпечення замовленнями на продукцію.

Я працював керівником СЗМТК 3,5 року та знаю, що завод не має стабільного повного завантаження, від чого "скаче" зарплата працюючих, звісно в бік зменшення, часом у декілька разів… Важливо і те, що вони з власного досвіду, а не з фантастичних чуток, знають про безпечність виробництва. Це підтверджує й висновок комплексної державної експертизи, що нещодавно завершила свою роботу та дала позитивну оцінку екологічним наслідками. Позитивні оцінки також у висновках спеціалістів експертно-технічного центру з охорони праці, обласної санепідемстанції, державних управлінь охорони навколишнього середовища та з питань надзвичайних ситуацій відповідного міністерства. Детальну експертизу всіх цих служб завод успішно пройшов не в останню чергу через звинувачення депутатів від БЮТ про те, що немає дозволів і висновків про безпечність його роботи. Деякі з контролюючих органів не обмежились розглядом проекту заводу, а змусили нас додатково вивчати проблему можливих екологічних наслідків виробництва із залученням Інституту гігієни та медичної екології МОЗ України. Під позитивним висновком цієї установи стоїть підпис головного санітарного лікаря держави. Тим самим спростовані закиди про те, що в зоні посиленого радіоекологічного контролю в порушення законодавства України будується підприємство, що шкідливо впливатиме на здоров'я населення та навколишнє середовище: завод високовольтних опор не є таким.

Про наявність дозволів і висновків щодо безпечності роботи заводу говорили й під час засідання "круглого столу" в міській раді. Однак організатори піар-кампанії продовжують підігрівати увагу сарненців міфічними можливими наслідками виробництва, ігноруючи реальний аналіз проблеми. Хотів би запитати їх: як люди висловлять своє ставлення про нове підприємство на опитуванні чи референдумі, коли просто не знають дійсної технології його роботи? Працюватиме завод - димітиме труба. Так. Але викиди в атмосферу не будуть перевищувати встановлених санітарних норм. Контролюючі органи постійно слідкуватимуть за цим. Ніхто не допустить порушень у цьому плані.

Є низка цікавих моментів, зафіксованих у висновках згаданих служб. На СЗМТК і раніше працював цех гальваніки, на що громадськість десятиліттями не звертала уваги. В очисні споруди від цього старого цеху скидали відпрацьовані розчини трубами, що вже давно застаріли, прогнили, відтак вони підтоплювали грунт, дійсно забруднювали землю - ніхто про це не говорив. На заводі високовольтних опор немає проблеми стічних відходів - їх усі вивозитимуть на подальшу переробку. Не треба й очисних споруд, не забруднюватиметься виробничими скидами річка, як колись. А викиди в повітря, за даними фахівців, будуть на 18,5% менші, ніж ті, що були від старого цеху гальваніки СЗМТК. Це свідчить про значне покращання екологічної ситуації саме за рахунок впровадження сучасних технологій.

Принципова різниця запропонованого методу гарячого цинкування металевих деталей від традиційного гальванічного цинкування полягає в тому, що дифузія іонів цинку в металеву поверхню відбувається при короткочасному зануренні заготовок у розплавлений до 450-480° С розчин чистого цинку, а довготривала обробка електрострумом цинкомісних електролітів при традиційній гальванічній обробці призводить до електроосадження цинку на металевих поверхнях заготовок і супроводжується інтенсивним виділенням у повітря хлористого водню й утворення небезпечних стічних вод.

Технологічна температура розчину цинку у ванні-печі є значно меншою за температуру кипіння цинку (939° С) і не призводить до утворення та виділення в повітря токсичних парів. До робочої зони можливе надходження оксиду цинку у вигляді малотоксичного аерозолю дезінтеграції (пилу), який піддається уловлюванню волокнистими фільтрами ФКГ-Н-1-20-1 місцевих систем вентиляції.

При підготовці виробу до цинкування застосовується водний розчин соляної кислоти від 3 до 7%. Це мізерна концентрація, але від її випарів у цеху вберігає ковпак і фільтри. Викиди ж в атмосферу здійснюються через труби, що розташовані з боку залізниці, на віддалі понад 200 метрів від жилих будинків міста. А труба, розміщена ближче до будинків, десь за 100 м, виводить продукти згоряння природного газу від котельні малої потужності, набагато меншої, ніж у КП "Сарнитеплосервіс".

Люди, налякані чутками про шкідливість майбутньої роботи заводу, не знають, кому вірити. Тож оголосив кожну середу та п'ятницю тижня днями відкритих дверей. Тож усі бажаючі мають змогу особисто прийти побачити, почути, як працюватиме підприємство. І на початок роботи (вірю, що так буде!) запрошу всіх на екскурсію, щоб безпосередньо пояснити всі нюанси нового сучасного безпечного виробництва.

Зазначу, що таких підприємств в області й усій Україні лічені одиниці. У Польщі подібних заводів понад сто, у Німеччині - майже 160. Технологія виробництва в нас грунтується на кращому німецькому досвіді, який є лише на кількох тамтешніх заводах. А ще в цеху цинкування працюватимуть 30-40 чоловік, а інші, понад 260, - на виготовленні металоконструкцій. До того ж, далеко не всі металоконструкції цинкуватимуться: будуть замовлення на їх фарбування чи виконання в чорному металі. Доводилось бувати на подібних підприємствах за кордоном. Там працівники навіть не згадують про шкідливість виробництва, бо її немає. Це ж підтверджують і висновки фахівців різних служб. Готовий опублікувати їх у газеті при потребі.

Утім, на сесії міськради депутати вирішуватимуть: починати чи ні роботу заводу. Вірю, що здоровий глузд візьме гору над хворобливими фантазіями. І народним обранцям, у першу чергу, треба розібратись, донести до своїх виборців перспективи запуску нового підприємства. Три сотні міських жителів отримають робочі місця з достатнім заробітком, а не шукатимуть його по світу, залишивши вдома дітей, дружин. Сьогодні вже навіть утворилася черга на працевлаштування.

Розумію, людям потрібна впевненість у завтрашньому дні, робота, аби жити в рідному місті, виховувати дітей у повазі до Батьківщини, чесної праці. Робітник у трудовому колективі теж відчуває себе громадянином, частиною народу, що творить майбутнє. Впевнений, подолати безробіття, злидні, пияцтво, наркоманію можна саме залученням людей до виробництва - єдиного джерела творення блага кожному й усім. Введення в дію нового підприємства стане потужним фактором підйому економіки і, головне, соціальної сфери в Сарнах. Уже нині подали клопотання про виділення земельної ділянки для будівництва 50-квартирного будинку для спеціалістів заводу високовольтних опор. Думаю, це перший крок. З часом робитимемо наступні як у житловому будівництві, так і в інших сферах соціального захисту трудівників.

А щодо виробництва, то крім численних контролюючих органів, які періодично перевірятимуть його вплив на довкілля, плануємо ввести в штат заводу спеціалістів чи науковців з метою ведення ними постійного моніторингу найменших відхилень у роботі всіх цехів підприємства.

Михайло СУЛЯТИЦЬКИЙ,
президент ТОВ "Сарненський завод високовольтних опор".

Схожі матеріали

У Клесівському лісгоспі в лютому проаналізували виробничу діяльність і виконання колективного договору, а в березні традиційно вшанували працю жінок....
- Впевнений головний лісничий Сарненського держлісгоспу Василь Глабець. Хоча оголошена Президентом України Весняна толока з озеленення благоустрою та...
Електроенергією щоденно користуються майже всі жителі району. Тож навіть короткочасне її вимкнення сприймається як надзвичайна подія. Колектив...
Йдеться про занадто довгоочікувані сарненцями, а точніше, надані із значним запізненням висновки державної санітарно-епідеміологічної та громадсько-...
Останнім часом чуємо чимало нарікань на те, як важко, мовляв, знайти сьогодні роботу. Неправда. Ми відучилися працювати, а роботи ви-стачає скрізь -...